Odkrycia dokonano podczas robót ziemnych w związku z budową wodociągu w mieście Larnaka na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru.

Reklama

Jak ustalili wezwani na miejsce archeolodzy, na odsłoniętym stanowisku znajduje się starożytna mozaika o wymiarach 19 metrów długości i 7 metrów szerokości, a kolejne fragmenty mogą znajdować się obok, jeszcze przykryte ziemią.

Według wstępnych ustaleń, mozaika pochodzi z okresu rzymskiego w historii Cypru i przedstawia m.in. sceny znane z mitologii rzymskiej jako 12 prac Herkulesa, oparte na greckim micie o Heraklesie.

Cypr został włączony do imperium rzymskiego w 38 r. p.n.e. i pozostawał pod kontrolą Rzymu do 396 roku, kiedy po podziale cesarstwa rzymskiego wyspa stała się częścią imperium wschodniorzymskiego.

Zdaniem przedstawicieli Urzędu Starożytności Cypru, wielka mozaika z czasów rzymskich może świadczyć o tym, że starożytne miasto Kition - istniejące niegdyś w miejscu dzisiejszej Larnaki – odgrywało ważną rolę w krzewieniu rzymskiej kultury na Cyprze.

Odkrycie rzymskiej mozaiki w Larnace jest ważnym wydarzeniem, gdyż jak dotąd na wyspie odkryto niewiele pozostałości z okresu rzymskiego.

Jak poinformował minister transportu Marios Demetriades, któremu podlega Urząd Starożytności Cypru, planowane jest przeniesienie mozaiki do muzeum i zbudowanie osobnego pomieszczenia dla właściwej ochrony i jednocześnie ekspozycji znaleziska, po dokonaniu odpowiedniej konserwacji mozaiki.

Reklama

Źródło: PAP oraz Urząd Starożytności Cypru

Reklama
Reklama
Reklama