To nagranie udowadnia, jak łatwo przenosi się wirus. Wystarczyło trochę farby
Wystarczą dwie minuty, aby przekonać niedowiarków, że mycie rąk i noszenie maseczek ma sens. Tyle właśnie trwa wideo, na którym uwieczniono krótki eksperyment pokazujący, jak łatwo i szybko roznosi się infekcja.

- Katarzyna Grzelak
Japońska telewizja publiczna NHK, we współpracy z ekspertem chorób zakaźnych z St. Marianna University School of Medicine w Kawasaki przeprowadziła prosty eksperyment. Doświadczenie doskonale pokazuje, jak przenoszą się cząsteczki wirusów i bakterie. I jak szybko sami może zostać zainfekowani, nawet unikając bezpośredniego kontaktu z innymi.
W eksperymencie wzięło udział 10 osób, które miały zjeść wspólny posiłek, w formie tzw. szwedzkiego stołu. Jedna z osób odgrywała rolę „zakażonego”. Na jej dłoń nałożono fluorescencyjną farbę, niewidoczną przy normalnym świetle. Farba miała symulować cząsteczki wirusa, które znajdą się na dłoni chorego, gdy ten w czasie kaszlu będzie zasłaniał nią usta.
Cały eksperyment trwał zaledwie 30 minut. W tym czasie uczestnicy korzystali ze wspólnego bufetu, jedli i rozmawiali.
Na zakończenie zmieniono oświetlenie w pomieszczeniu, żeby pokazać, na jakich elementach znalazła się farba fluorescencyjna – która początkowo była tylko na dłoniach jednej osoby.
Okazało się, że „infekcja” dotarła wszędzie. Każdy z uczestników badania miał ją na swoich dłoniach, a trzy osoby także na twarzy.
Farba pokrywała także wiele powierzchni w pomieszczeniu – poręcze, włączniki światła, szczypce służące do nakładania jedzenia, serwetki, szklanki, sztućce. Zespół prowadzący test odkrył, że szczypce, pokrywki naczyń i uchwyty dzbanków z napojami były najbardziej odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się „infekcji”.
NHK i eksperci postanowili powtórzyć eksperyment, ale tym razem z zachowaniem zasad higieny. Uczestnicy byli zachęcani do częstszego mycia i wycierania rąk, a naczynia były wymieniane na czyste. W tej wersji nikt oprócz pierwotnie „zakażonego” nie skończył z fluorescencyjną infekcją.
Wcześniej, także przy pomocy prostych, lecz bardzo obrazowych eksperymentów NHK pokazała, jak wirus może rozprzestrzeniać się w zamkniętych pomieszczeniach oraz jak maski ochronne ograniczają transmisję wirusa.
Eksperyment pokazuje, że wciąż dystans społeczny i przestrzeganie zasad higieny są najlepszymi sposobami na uniknięcie zakażenia.
Katarzyna Grzelak
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa