To nie niewolnicy budowali piramidy w Egipcie
Oświadczenie naczelnego archeologa Egiptu, podobnie jak zeszłotygodniowe odkrycie naszych polskich naukowców, wstrząsnęło, choć pewnie w znacznie mniejszym stopniu i skali, archeologicznym światem badaczy.

Odkrywane w Gizie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, groby budowniczych Wielkich Piramid ostatecznie potwierdzają, funkcjonujące już od pewnego czasu podejrzenie, że piramidy nie były wznoszone przez niewolników, lecz przez wolnych robotników.
Wielu ludzi odwiedzających Egipt i stających przed najwspanialszym osiągnięciem ludzkości – piramidami w Gizie, zastanawiało się pewnie nie raz, jak to jest możliwe, że coś tak wspaniałego, co przetrwało tyle lat, może być wynikiem cierpienia i wyzysku tysięcy ludzkich istnień. Okazuje się, że niepotrzebnie zamartwiali się nieszczęściem innych.
Pod koniec lat 80. XX wieku kierujący zespołem archeologów Zahi Hawass, prowadzący badania na wschód od piramidy króla Chufu, odkopał szereg budynków z cegły mułowej, wewnątrz których znaleziono m.in. fragmenty ceramiki codziennego użytku, formy piekarskie, a także narzędzia kuchenne. Budynki prawdopodobnie tworzyły miasteczko znane w ówczesnych dokumentach jako osada Chufu (Gereget Chufu), którą zamieszkiwali najprawdopodobniej robotnicy pracujący przy budowie i utrzymywaniu Wielkiej Piramidy faraona. Od 1992 r. Hawass odsłaniał również liczne grobowce, należące do ludzi z miasteczka. Na terenie nekropolii archeolog odkrył wiele płaskorzeźb i inskrypcji, z których jasno wynika, że ludzie tu chowani uważali siebie za przyjaciół faraona. Ponadto posiadanie własnego grobowca w starożytnym Egipcie na pewno nie należało do przywilejów niewolników, jak podkreśla kierujący zespołem archeologów Hawass.
Odkryte przez archeologa groby znajdują się na płaskowyżu Gizy, na zachodnim skraju Kairu. Liczą sobie ponad cztery i pół tysiąca lat, znajdują się u wejścia do nekropolii, ciągnącej się na przestrzeni jednego kilometra i stanowią potwierdzenie tezy, że piramidy nie były tworem niewolniczej pracy.
Tekst: Agnieszka Budo
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa