Reklama

10. Himalaje widoczne pierwszy raz od wielu lat z odległości 200 km. Za sprawą czystszego powietrza

W północnej części Indii, ok. 200 km od podnóża Himalajów, na horyzoncie pojawiły się ośnieżone szczyty ośmiotysięczników (fot. Getty Images)

Mieszkańcy północnych Indii publikują zdjęcia górskich krajobrazów, które od dziesięcioleci były niewidoczne na horyzoncie z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

9. Pierwsza chińskie miasto wprowadza zakaz jedzenia psów i kotów. "Przełomowy moment"

Pomogły względy zdrowotne (fot. Getty Images)

Na fali zmian w stylu życia chińskich obywateli wywołanych pandemią, mieszkańcy 10 milionowej metropolii Shenzhen bezpośrednio graniczącej z Hongkongiem nie będą mogli kupować, sprzedawać i konsumować mięsa psów i kotów. Przepis wejdzie w życie 1 maja.

8. Opuszczony z powodu pandemii mały jamnik wrócił do domu pokonując 17 tys. km

Zwierzak zwiedził 17 różnych państw (fot. YT/World Teach)

Przygarnięty we wrześniu na Sycylii przez australijskich podróżników w czasie rejsu dookoła świata, mały jamnik o imieniu Pipsqueak musiał spędzić 5 miesięcy z dala od swojej przybranej rodziny. Z pomocą wielu przypadkowych ludzi dobrej woli zdołał wrócić do nowego domu.

7. Co bieganie robi z człowiekiem? Zobacz zdjęcia PRZED i PO

Niezwykły projekt fotograficzny (fot. Iwona El Tanbouli, Maciej Jabłoński)

Przedstawiamy eksperyment fotograficzny "PRZED i PO" - cykl portretów biegaczy, które zostały wykonane przed biegiem i zaraz po przekroczeniu mety. Zdjęcia zrobili: Iwona El Tanbouli-Jabłońska (dyrektor artystyczna National Geographic Polska) i Maciej Jabłoński (f11-studio.pl).

6. Wenecja bez turystów odżyła. W przeźroczystej wodzie pływają ryby

Tego najstarsi Włosi nie pamiętają (fot. Getty Images)

COVID-19 drastycznie wpłynął na codzienne życie milionów ludzi. W konsekwencji wymuszonej izolacji i zamknięcia granic, wypełnione zwykle turystami miasta świecą dziś pustkami. W tej sytuacji Matka Natura nabiera w płuca czystego powietrza.

5. Odkryto grób dziecka sprzed 8 000 lat. Przy okazji poznaliśmy drastyczne zwyczaje pogrzebowe w epoce holocenu

Jaskinia, w której znaleziono grób sprzed 8000 lat (fot. Australian National University)

Znalezisko, jakiego archeolodzy dokonali w jednej z indonezyjskich jaskiń, daje nam doskonały wgląd w zwyczaje pogrzebowe naszych przodków. Ludzkie szczątki, na jakie natrafili naukowcy, to pierwszy znany pochówek dziecka z epoki środkowego holocenu.

4. Super-ziemia odkryta w najbliższym do naszego układzie gwiezdnym

Proxima centauri (grafika: Lorenzo Santinelli)

Wokół Proxima Centauri, nie licząc Słońca, najbliższej względem nas gwiazdy, może krążyć nie jedna, jak sądzono, a dwie planety. Zwane ze względu na swój rozmiar super-ziemiami, te ciała niebieskie fascynują naukowców ze względu na relatywnie duże szanse odkrycia na nich śladów życia, czy nawet przeprowadzki.

3. Zarazy, które dziesiątkowały ludzkość

Czarna śmierć - tak mówiono o dżumie (fot. Getty Images)

Dżuma Justyniana, Czarna śmierć. Przyjrzyjmy się bliżej paru zarazom, które przyczyniły się do zdziesiątkowania ludzi na świecie.

2. Tajemniczy sygnał z innej galaktyki powtarza się co 16 dni

Eksperci szukają źródła tajemniczego sygnału (fot. Getty Images)

Kształtem przypomina Drogę Mleczną, a od naszej planety dzieli ją dystans 500 mln lat świetlnych. Z tej odległej galaktyki co 16 dni dociera na Ziemię seria szybkich sygnałów radiowych (FRB). Fascynują naukowców, bo są jedyne w swoim rodzaju.

1. Otwarto sarkofag z Sakkary. Pozostawał zamknięty od 2500 lat [GALERIA]

Photo by Ziad Ahmed/NurPhoto via Getty Images
Reklama

W ostatnich tygodniach świat obiegła wiadomość, że w Egipcie znaleziono 59 doskonale zachowanych i zapieczętowanych drewnianych trumien. Nietknięte spoczywały pod ziemią ponad 2500 lat. W minioną sobotę w obecności dziennikarzy i fotoreporterów, badacze otworzyli jeden z sarkofagów.

Reklama
Reklama
Reklama