"Ich determinacja i talent stały się ogromną inspiracją". Poznaj nazwiska laureatów konkursu TRAVELERY 2018
Najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce rozdane! Oto zwycięzcy 12. edycji konkursu Travelery.
Zwycięzców 12. edycji konkursu Travelery wytypowali zarówno czytelnicy jak i specjalnie powołana kapituła. Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: Wyczyn roku, Naukowe osiągnięcie roku, Podróżnicza książka roku. Zwycięzców w kategoriach Podróż roku, Społeczna inicjatywa roku, Podróżnik Online wskazali sami czytelnicy. Ukoronowaniem gali było przyznanie tytułu Człowieka Roku Travelera oraz wręczenie Nagrody specjalnej.
Nagrody powędrowały do podróżników, odkrywców, blogerów i pisarzy, których determinacja i talent stały się w minionym roku ogromną inspiracją.
Poznaj zwycięzców konkursu TRAVELERY 2018 >>>
Zobacz wszystkich nominowanych >>>
Wyniki konkursu znajdziecie również w czerwcowym numerze magazynu National Geographic Traveler, który za kilka dni ukaże się na rynku.
1 z 7
CZŁOWIEK ROKU I WYCZYN ROKU: MAŁGORZATA WOJTACZKA- PIERWSZA POLKA NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM
Małgorzata Wojtaczka to pierwsza Polka, która po 69 dniach samotnej wędrówki zdobyła biegun południowy. Przeszła ok. 1300 km w skrajnie niskich temperaturach przy sile wiatru przekraczającej 40 km/h, ciągnąc za sobą sanie ze 100 kg ekwipunku. Na biegun dotarła bez żadnej pomocy z zewnątrz. Za ten nieprawdopodobny wysiłek oraz hart ducha kapituła postanowiła przyznać jej nie tylko nagrodę w kategorii Wyczyn Roku, ale też uhonorować ją tytułem Człowieka Roku National Geographic.
2 z 7
PODRÓŻNIK ONLINE: KAJA KRASKA, GLOBSTORY
O sobie pisze: „Jeśli koniecznie chcesz mnie ometkować – nie jestem blogerką podróżniczą. Jestem blogerką lifestylową, a moim stylem życia są podróże. W drodze bywam powsinogą, ale większość dni w roku jeszcze spędzam w domu. Za to czuję się obywatelką świata. I emigrantką”. Nie bez przyczyny. Mieszkała już – dwa lata – w Stambule, teraz rezyduje w Barcelonie. Ma na imię Kaja, pisze bloga i prowadzi znakomity kanał na Youtubie. Jest tam dużo o Azji (Kambodża, Laos, Chiny, Tajlandia, Japonia, Iran) i Europie (Grecja, Portugalia, Ukraina), choć nie tylko. Sporo też praktycznych porad z gatunku: „Z czego żyję i kto płaci za podróże?”. Młodzieńcza energia, spontaniczność, autentyczność, luz, ale też zmysł obserwatorski – to wielkie atuty Kai i Globstory.
Nagrodę w tej kategorii wręczył partner konkursu CEWE FOTOKSIĄŻKA.
3 z 7
PODRÓŻNIK ROKU: MICHAŁ WOROCH I MACIEJ KAMIŃSKI, WHEELCHAIR TRIP – WYPRAWA NA PODWÓJNYCH CZTERECH KOŁACH
W drogę wyruszyli w listopadzie 2016 r. Starym land roverem, który gruntownie przerobili, dostosowując do swoich potrzeb, przejechali 40 tys. km i kilkanaście krajów w obu Amerykach. Swoją przygodę zaczęli w Buenos Aires. Przez wschodnią Patagonię dotarli do Ziemi Ognistej i Ushuaia. Stamtąd ruszyli w górę kontynentu wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. W Kostaryce mieli zakończyć wyprawę, ale postanowili jechać dalej, na Alaskę. Spełnili dwa ze swoich wielkich marzeń: Michał – przepłynął kawałek Amazonki i dotarł do Iquitos, Maciej – zawitał do mekki hazardu, czyli Las Vegas. Tam z powodu awarii silnika musieli w lipcu 2017 r. przerwać wyprawę. I udowodnili, że mimo niepełnosprawności można pokonać wiele przeszkód i spełniać marzenia. Na trasę chcą wrócić w maju tego roku.
4 z 7
PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU: ADAM ROBIŃSKI, HAJSTRY, WYD. CZARNE
Adam Robiński podjął się rzeczy, wydawałoby się, niewdzięcznej. Pojechał polnymi, rzadko uczęszczanymi drogami przez Polskę i opisał krajobraz. Cóż w tym może być ekscytującego? Otóż jest. I to sporo. Pola, lasy czy łąki, gdy się uważniej im przyjrzeć, kryją mnóstwo fascynujących historii; choćby tytułowych hajster, czyli czarnych bocianów – niegdyś występujących powszechnie, dziś będących nagrodą dla wytrwałych. Kim jest krajoznawca? – pyta Robiński. Nie może być nim ktoś, kto zamiast przed siebie i na boki patrzy w ekran smartfona. Krajoznawca musi czytać krajobraz, a nie Wikipedię. Autor Hajster bez wątpienia na boki się rozgląda. Trzeba wiedzy i cierpliwości, by dostrzec opowieść w pozornie zwyczajnych obrazach i sytuacjach.
5 z 7
SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU: FUNDACJA ARKA, ROWER POMAGA
Głównym elementem ogólnopolskiej akcji „Rower pomaga” organizowanej przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska - Białej jest nakłanianie jej uczestników do jazdy na rowerze i zbieranie pieniędzy na jednoślady dla dzieci z domów dziecka oraz świetlic środowiskowych. Za kilometry wspólnie przejechane na rowerze Arka przekazuje rowery najbardziej potrzebującym. W 2017 r. w akcji wzięło udział blisko 65 tys. osób, które przejechały łącznie ponad 5 mln rowerowych kilometrów, a dzięki sponsorom do 82 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych trafiły wymarzone rowery.
6 z 7
NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU: DR GERARD GIERLIŃSKI WRAZ Z ZESPOŁEM ZA ODNALEZIENIE NAJSTARSZYCH ODCISKÓW STÓP CZŁOWIEKOWATYCH
Dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z zespołem odnalazł na Krecie i zbadał odciski stóp człowiekowatych sprzed 5,7 mln lat. Najstarsze znane wcześniej ślady, pozostawione przez australopiteki na terenie dzisiejszej Tanzanii, miały „zaledwie” 3,6 mln lat. Trudno dziś stwierdzić, czy odciski na Krecie zostawili nasi przodkowie z drzewa rodowego homo sapiens, czy też przedstawiciele ślepej gałęzi jego ewolucji. Jest jednak możliwe, że odkrycie to przyniesie nową interpretację naszych początków, w której to nie Afryka będzie kolebką ludzkości.
7 z 7
NAGRODA SPECJALNA: BUSEM PRZEZ ŚWIAT
Blog instytucja. Kolorowym busikiem Ola i Karol Lewandowscy zjechali prawie cały świat (ponad 50 państw na pięciu kontynentach), blogują o podróżach od lat ośmiu. Przez ten czas uciekali przed niedźwiedziem i bykiem, trafili do powieści Stephena Kinga i do aresztu na Gibraltarze. Promują tanie podróżowanie – chwalą się tym, że w trasie nie wydają więcej niż 8 dol. dziennie. W podróży spędzają średnio 6–8 miesięcy w roku, wydali trzy książki, a podróże i pisanie o nich od jakiegoś czasu to już nie tylko hobby i sposób na życie, ale też coś w rodzaju pracy na pełny etat – w internecie można znaleźć ich, bardzo interesujące, pogadanki o tym, jak utrzymać się z blogowania. Poznać ich można po fantazyjnie wymalowanym aucie, które na czas wyprawy staje się nie tylko środkiem transportu, ale też prawdziwym domem dla kilku osób.