Turystka odkryła raka piersi dzięki kamerze w muzeum
Brytyjka bawiąca się z rodziną w muzeum iluzji dzięki kamerze termowizyjnej dowiedziała się, że ma raka piersi. Z objętego chorobą obszaru biło nietypowe ciepło.

- Jan Sochaczewski
Bill Gill zwiedzając Edynburg odwiedziła jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych na tamtejszej starówce, Camera Obscura & World of Illusions. Na zrobionym tam zdjęciu dostrzegła, że fragment jej lewej piersi ma wyższą temperaturę od reszty ciała.
Porównując się z tym, jak kamera uchwyciła inne osoby, Gill uznała, że coś jest nie tak. W internecie znalazła informację, że kamery termowizyjne stosują także onkolodzy w diagnostyce. Umówienie się na wizytę lekarską okazało się być dobrym pomysłem. U 41-latki z Berkshire zdiagnozowano raka.
Choroba okazała się być we wczesnej formie, a będąca już po trzeciej operacji kobieta ma szansę na powrót do zdrowia. O sprawie poinformowała właścicieli odwiedzonej w Edynburgu atrakcji turystycznej tłumacząc, że ”wizyta w Camara Obscura & World of Illusions zmieniła jej życie”.
- Przechodząc między piętrami dotarliśmy do sali z kamerą termowizyjną. Tak jak inne rodziny w tej Sali, po wejściu pomachaliśmy do kamery i zrobiliśmy sobie zdjęcie. W miejscu mojej lewej piersi znalazłam nietypową łatę czerwonego koloru oznaczającego, że ten obszar jest cieplejszy od pozostałych miejsc. Uznaliśmy, że to dziwne i zaczęliśmy porównywać nasze zdjęcie ze zdjęciami innych turystów. Nikt inny nie miał czegoś podobnego. Zrobiłam komórką zdjęcie ekranu i poszliśmy oglądać resztę muzeum – opisała.
Dodała, że oglądając zdjęcia z wycieczki już w na spokojnie w swoim domu uznała, że warto sprawdzić ”co na ten temat wie Google”. Znalazła dużo artykułów prasowych o raku piersi i kamerach termowizyjnych. Pod wpływem tych informacji umówiła się do lekarza i, po zdiagnozowaniu choroby, poddała leczeniu. Przeszła m.in. mastektomię, a po zabiegu przewidzianym na listopad nie będzie potrzebować ani radio- ani chemioterapii.
Termografia, albo obrazowanie termowizyjne, to technika rejestrowania promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne w przedziale temperatur spotykanych w warunkach codziennych. Stosowana jest, między innymi, w badaniach naukowych, obrazowaniu medycznym, przez policję, wojsko oraz przy diagnostyce urządzeń mechanicznych, obwodów elektrycznych i termoizolacji budynków.
W diagnostyce onkologicznej chętnie wykorzystuje się ją ze względu na brak szkodliwości dla pacjenta. Stosujący ją lekarze zastrzegają jednak, że skuteczność jej ogranicza się do chorób nowotworowych w bardzo wczesnych stadiach. Gdy komórki rakowe rosną i namnażają się, w tym miejscu ciała przepływ krwi i metabolizm znacznie przyśpieszają, co podnosi temperaturę skóry.
- W przeszłości kamery termowizyjne były stosowane eksperymentalnie do wykrywania raka, ale nigdy nie trafiły do powszechnego użycia w testach przesiewowych. Wczesna diagnoza raka piersi zwiększa szanse wygrania z chorobą oraz zachowania zdrowia i życia – powiedziała BBC dr Tracy Gilles, zarządzająca szkockim oddziałem brytyjskiej służby zdrowia, NHS Lothian.
Jan Sochaczewski
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa