Reklama

Na przykładzie ponad 120 fotografii i grafik oraz relacji i wspomnień wystawa prezentuje ofertę kulturalną i rozrywkową przedwojennej Warszawy. Zabiera do modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, do teatrów i kin, na elitarne rauty i bale wydawane we wnętrzach Zamku Królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Zaprasza na nadwiślańskie plaże i wycieczki statkiem na Bielany, do popularnych kabaretów i na dancingi do Adrii.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu. Dokumenty ikonograficzne opatrzono głoszeniami i recenzjami z pism "Kurier Warszawski", "Tygodnik Ilustrowany", "Teatr i Życie Wytworne" oraz "Bluszcz"; a także fragmentami wspomnień m.in.: Moniki Żeromskiej, Marii Dąbrowskiej, Marii Kuncewiczowej, Zdzisława Kalicińskiego, Adolfa Dymszy, Zofii Nałkowskiej oraz Jerzego Szwajcera i Magdaleny Samozwaniec zawartych między innymi w Przewodniku literackim po Warszawie pt. Jesteśmy w Warszawie wydanym w 1938 r. staraniem Związku Zawodowego Literatów Polskich.

Reklama

Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca na Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego przy placu Zamkowym. Wstęp jest wolny. Zapraszamy serdecznie

Reklama
Reklama
Reklama