W tym meteorycie odnaleziono dwa minerały, których nigdy nie widziano na Ziemi
Meteoryt po raz pierwszy zidentyfikowano w 2020 roku w Somalii. Po dwóch latach badań naukowcom udało się odkryć, że pozostałość ciała niebieskiego składa się m.in. z dwóch minerałów, których nigdy nie widziano na naszej planecie.
W tym artykule:
- Naukowcy zidentyfikowali dwa nieziemskie minerały
- Badania mogą rzucić światło na geologiczną historię asteroidy
- Meteoryt El Ali trafił do Chin, gdzie może wkrótce zostać sprzedany
El Ali, zwany również jako Zmrok (ang. Nightfall) to ważący 15,2 tony meteoryt, który w mieszkańcy Somalii znają od pokoleń. Jednak po raz pierwszy jako pozostałość ciała niebieskiego, która spadła na Ziemię, został zidentyfikowany w 2020 roku. Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Alberty w Egmont analizowali 70-gramową próbkę meteorytu, aby zbadać jej skład. Uczeni odkryli, że w tym niewielkim fragmencie znajdują się dwa minerały, których nigdy wcześniej nie widziano na Ziemi.
Naukowcy zidentyfikowali dwa nieziemskie minerały
Nowe minerały to elalit oraz elikinstantonit. Pierwszy nazwano na część samego meteorytu oraz miasteczku, nieopodal którego go odkryto. Drugi z kolei nazwę zawdzięcza badaczce NASA Lindzie Elkins-Tanton, wiceprezes ASU Interplanetary Initiative, profesor w Szkole Badań Ziemi i Kosmosu Uniwersytetu Stanowego Arizony. O nowo odkrytych związkach chemicznych badacze poinformowali podczas Sympozjum Eksploracji Kosmosu, które odbyło się 21 listopada na Uniwersytecie Alberty.
Czemu diamenty są cenne? Jak powstaje rubin? Poznajcie sekrety minerałów i szlachetnych kamieni
Kamień kamieniowi nierówny, ale nie ma chyba takiego, który nie znalazłby żadnego zastosowania. Jak powstają i co z nimi robimy?– Już na samym początku, gdy zaczęliśmy badania nad meteorytem, wiedziałem, że w jego wnętrzu znajdują się nowe minerały. To było niesamowite. Większość czasu spędziliśmy na identyfikacji tych związków chemicznych – mówi dr Chris Herd, profesor na wydziale nauk o ziemi i atmosferze z Uniwersytetu Alberty.
Uczony zwraca uwagę na to, że chociaż minerałów w naturalnej postaci nigdy nie widziano na naszej planecie, to nie były nauce nieznane. Bardzo podobne minerały zostały syntetycznie stworzone w laboratorium w latach 80.
Badania mogą rzucić światło na geologiczną historię asteroidy
Meteoryt El Ali należy do grupy meteorytów żelaznych i składa się z drobnych kawałków krzemianów. Ma ponad dwa metry średnicy, co czyni go jednym z największych i najcięższych pozostałości ciał niebieskich, które spadły na naszą planetę. Meteoryty tego rodzaju zbudowane są z metalicznego żelaza o dużej zawartości niklu. Ze względu na ze względu na wielkość kryształów dzielą się na:
- heksaedryty,
- oktaedryty,
- ataksyty.
Kanadyjscy naukowcy zwracają uwagę, że minerały mogą rzucić nowe światło na to, w jakich warunkach formułują się m.in. asteroidy. – Nigdy nie podejrzewałem, że będę zaangażowany w opisywanie zupełnie nowych minerałów tylko dlatego, że badam meteoryt. Teraz na podstawie Eli Ali możemy spróbować przeanalizować procesy geologiczne oraz geologiczną historię asteroidy – twierdzi prof. Hard.
Meteoryt El Ali trafił do Chin, gdzie może wkrótce zostać sprzedany
Badacze twierdzą, że analiza pierwiastków może również przynieść odpowiedzi na pytanie, jakie zastosowanie w naszym świecie mogą mieć nieziemskie związki chemiczne. Co więcej, badacze podkreślają, że badają odłamek meteorytu w kontekście trzeciego nowego minerału.
Chińczycy znaleźli na Księżycu nowy minerał i zdobyli ważne informacje o paliwie jądrowym. Planują księżycową ofensywę
Chińska zrobotyzowana misja księżycowa Chang'E-5 odkryła na powierzchni Księżyca nie tylko wodę. W przewiezionych na Ziemię próbkach naukowcy znaleźli nowy, nieznany dotąd minerał. To p...Naturalnym mogłoby się wydawać, że naukowcy postanowią zbadać inne fragmenty El Ali. Być może w tych innych częściach meteorytu znajduje się więcej nieznanych pierwiastków. Jest jednak duży problem. Nie wiadomo dokładnie, gdzie meteoryt się teraz znajduje.
Niektórzy twierdzą, że pozostałość ciała niebieskiego trafiła do Chin. Naukowcy wyrazili swoje zaniepokojenie tym faktem, ponieważ meteoryt może zostać sprzedany prywatnej osobie. A wtedy dostęp do niego będzie bardzo utrudniony.
Źródło: Uniwersytet Alberty.