Warszawa bez Fikcji - sobotnia odsłona
Tylko kilka dni dzielą nas od festiwalu Warszawa bez Fikcji, który odbędzie się od 24 do 28 listopada w warszawskim Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1). Dziś prezentujemy opisy sobotnich atrakcji (27.11.).
27 listopada, godz. 14.00
Tybet. W kraju ginącej kultury – Anna i Marcin Szymczakowie
Tybet był do niedawna jednym z trudniej dostępnych miejsc na świecie, nie tylko ze względów politycznych, ale też przyrodniczych. Zachowała się tam przepiękna, pierwotna kultura oraz mistyczna religia. Niestety w związku z ekspansją Chin i coraz większymi przemianami w tym regionie to, co przepiękne i niedostępne, powoli znika zgniatane przez współczesną cywilizację. Autorzy zabiorą widzów w magiczną podróż, by pokazać zanikające piękno Tybetu. Dotrą tam drogą zakazaną niedostępną turystów, czyli od zachodu. Będą wędrować razem z pielgrzymami wokół świętej góry Kailash, przemierzą karkołomną drogę do Lhasy, by w końcu dotrzeć pod najwyższy szczyt na Ziemi – Mount Everest.
Anna i Marcin Szymczakowie - Z wykształcenia geografowie, z zamiłowania fotografowie. Wspinali się w wielu górach Europy, a także w Andach, Atlasie, Ałtaju, Tien Szanie, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz. Smakowali zieloną herbatę pod Fuji, a także przemierzali amazońską dżunglę. Od trzech lat wędrują we trójkę – z córeczką Igą – po Omanie, Rumunii, Nowej Zelandii, Japonii i Maroku. Zawsze na wyjazdy zabierają aparat fotograficzny. Wydali trzy albumy: o Boliwii, Japonii i Tybecie. www.fotografiapodroznicza.pl
27 listopada, godz. 15.00
W poszukiwaniu sprzeczności - Azja Południowo–Wschodnia: Andrzej Muszyński
Autor opowie o swoich wędrówkach i pokaże jak wygląda najbardziej zbombardowany skrawek tej planety. Zabierze widzów do żeńskiego Tarzana, khmerskiej dziewczynki, która przez 19 lat żyła w dżungli ze zwierzętami. Zdradzi kulisy powstawania swoich reportaży, opowiadając o khmerskich Duchach, miastach grzechu i pająków oraz fenomenie "ladyboys" - tajskich transseksualistów, z najbardziej znaną/nym Nong Toom - chłopcu który został kobietą, mistrzem boksu tajskiego i gwiazdą filmową.
Andrzej Muszyński - rocznik 1984, Reporter i podróżnik, student w Polskiej Szkole Reportażu. Publikował reportaże m.in. w Gazecie Wyborczej, przeglądzie, miesięczniku "Znak". Stały współpracownik magazynu National Geographic Traveler. Kiedyś przedarł się przez równikową puszczę w Gabonie, samotnie pokonał pieszo pustynię Atakamę. Pracuje nad pierwszą książką reporterską. www.andrzejmuszynski.com
27 listopada, godz. 15.50
Azja w sieci – prezentacja travelblogów. Prowadzenie: Michał Lubina
„Coś w ukryciu. Idź to znaleźć. Idź poszukać za górami.
Coś, co znikło za górami, wciąż na ciebie czeka. Idź!”
Rudyard Kipling, „Poszukiwacz"
„Azja jest najciekawszym, najbardziej egzotycznym i najpiękniejszym z kontynentów - teza autora projektu mandalay.pl nie jest poparta żadnymi badaniami ani nawet odwiedzeniem pozostałych kontynentów w celu porównania.”
O Travelbogach (dziennikach z podróży) o Azji - największym, (zdaniem wielu) najciekawszym i najpopularniejszym z kontynentów, jak również najczęściej przez internetów opisywanaych, opowie Michał Lubina, który zjeździł prawie wszystkie jej kraje, a w Chinach mieszkał. Podsumowuje, o czym i jak się pisze, które tematy dominują, a które nie cieszą się popularnością. Wspomni o niezbędnych w poznawaniu tego kontynetu pozycjach, tak książkowych, jak i internetowych. Na koniec poprowadzi dyskusję z pozostałymi prelegentami. To idealna okazja, by zadać pytanie i aktywnie uczestniczyć w dyskusji.
Michał Lubina - absolwent rosjoznawstwa UJ, doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, student SUM kulturoznawstwa dalekowschodniego UJ. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył prawie całą Azję, do której od 9 lat nieustannie powraca. Autor licznych wystaw fotograficznych m.in. z Rosji, Chin i Armenii. Fascynuje się Dalekim Wschodem, a w szczególności Chinami, o których związkach z Rosją pisze doktorat. Organizuje i prowadzi wyjazdy do Chin i Birmy dla Klubu Laurazja. Autor przewodnika „Litwa, Łotwa, Estonia – Bałtycki łańcuch” (wyd. Bezdroża, 2006), autor części praktycznej przewodnika „Rosja” (wyd. Pascal, 2007), a także internetowych przewodników po Chinach, Laosie, Bangladeszu i Hong Kongu dla serwisu Koniec Świata. W latach 2009-2010 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Publikuje regularne reportaże z podróży dla serwisu moje opinie.pl, a także prowadzi blog po Chinach pt. „Państwo Środka od Środka”.
Pełen program jest dostępny na www.warszawabezfikcji.pl/?page_id=78