Reklama

W tym artykule:

  1. Jak wchodzenie po schodach wpływa na nasze zdrowie?
  2. Dlaczego warto wchodzić po schodach?
Reklama

Ostatnie dekady dały ludzkości wiele udogodnień, w tym np. internet. Znaczna część najnowszych wynalazków zrewolucjonizowała też medycynę. Wśród najważniejszych odkryć naukowych w tej dziedzinie wymienia się między innymi inteligentny plaster, bioniczną soczewkę kontaktową czy plaster antykoncepcyjny.

Nie można być jednak obojętnym na drugi biegun otaczającego nas dobrostanu. Coraz bardziej dostępne używki, przetworzona żywność i inne gadżety zwiększają naszą podatność na choroby skracające życie. Szczęśliwe moda na palenie odchodzi do lamusa, a i fast foody zdają się cieszyć mniejszą popularnością.

Trend zdrowego, aktywnego życia może przynosić wiele korzyści, o ile oczywiście posiłkujemy się sprawdzonymi poradami od ekspertów, a nie sloganami. Pewnie mało kto pamięta o tym, że słynne 10 tys. kroków dziennie nie zostało ustalone przez naukowców, a przez marketingowców z Japonii.

Lekarze są jednak zgodni, że codzienne spacery jak najbardziej służą naszemu zdrowiu. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak wchodzenie po schodach wpływa na nasze zdrowie?

Aktywność fizyczna nie zawsze musi być serią wymagających ćwiczeń na siłowni. Najważniejsze jest, aby ruszać się regularnie. Poza spacerami do codziennej rutyny warto dorzucić także wchodzenie po schodach. Z badań przedstawionych podczas kongresu naukowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że ta aktywność wiąże się z dłuższym życiem.

– Jeśli masz do wyboru schody lub windę, wybierz schody, ponieważ to pomoże twojemu sercu – zachęca autorka badania, dr Sophie Paddock z Uniwersytetu Anglii Wschodniej. Jak dodaje, nawet krótka aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Jak podkreślają naukowcy, chorobom sercowo-naczyniowym można zapobiegać właśnie poprzez ćwiczenia. Wydaje się to proste. Dlaczego więc choruje na nie tak wiele osób? Niestety, więcej niż jedna czwarta dorosłych na świecie nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej.

Właśnie dlatego badacze postanowili sprawdzić potencjał we wchodzeniu po schodach. W końcu to jedna z najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Zwłaszcza w przypadku osób, które mieszkają w blokach lub pracują w biurowcach. Często jednak ją pomijamy. Każdy ma swoje wymówki: pośpiech, zmęczenie, przyzwyczajenie do windy... Autorzy mają nadzieję, że wyniki opisywanych badań pomogą niektórym zmienić codzienne nawyki.

Pigułka zamiast ćwiczeń? To możliwe – mówią naukowcy – ale wskazane tylko dla części z nas

Zamiast biegania czy treningu na siłowni wystarczy pigułka? Teoretycznie to możliwe. Jednak większość z nas nie powinna rezygnować z ćwiczeń fizycznych.
Pigułka zamiast ćwiczeń? To możliwe – mówią naukowcy – ale tylko dla części z nas (fot. Shutterstock)
Pigułka zamiast ćwiczeń? To możliwe – mówią naukowcy – ale tylko dla części z nas (fot. Shutterstock)

Dlaczego warto wchodzić po schodach?

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę na podstawie najlepszych dostępnych opracowań dotyczących tego, czy i jak wchodzenie po schodach zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przedwczesnej śmierci. Ostatecznie wybrali 9 badań, w których łącznie wzięło udział 480 479 uczestników.

Wśród nich znalazły się osoby zarówno zdrowe, jak i te po zawale lub cierpiące na chorobę tętnic obwodowych. Badani mieli od 35 do 84 lat, a ponad połowę z nich (53%) stanowiły kobiety. Tu warto wspomnieć o niedawnych badaniach, które wykazały, że kobiety, które stawiają na regularne ćwiczenia, mogą w większym stopniu niż mężczyźni cieszyć się zdrowiem.

Badania wykazały, że u osób, które zamiast widny wybierają wchodzenie po schodach, ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny było o 24% niższe niż w przypadku osób, które omijają schody. W przypadku prawdopodobieństwa śmierci z powodu chorób układu krążenia ryzyko to było niższe w tej samej grupie aż o 39%. Autorzy metaanalizy wskazali również, że wchodzenie po schodach wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia, w tym zawału, niewydolność serca i udaru.

– Zachęcamy ludzi do włączenia wchodzenia po schodach do swojego codziennego życia. Z naszego badania wynika, że ​​im więcej pokonanych schodów, tym większe korzyści – jednak wymaga to potwierdzenia. Niemniej, w pracy, w domu czy gdziekolwiek indziej, warto wchodzić po schodach – podsumowała dr Paddock.

Reklama

Źródło: EurekAlert!.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama