W tym artykule:

  1. Nuda zniechęca nas do innych ludzi
  2. Najnudniejsi ludzie borykają się z krzywdzącymi stereotypami
  3. Co robią na co dzień najnudniejsi ludzie?
Reklama

Co to znaczy być nudnym człowiekiem? Naukowcy z Uniwersytetu Essex postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Nie po to, żeby piętnować konkretne profesje, lecz żeby sprawdzić, jak pewne zachowania i postawy są odbierane w społeczeństwie. Kto traci na patrzeniu na innych przez pryzmat stereotypów? Zarówno my, jak i nasi rzekomo nudni znajomi.

Nuda zniechęca nas do innych ludzi

Po przebadaniu ponad 500 osób badacze wyłonili „najnudniejsze” zawody, hobby i style życia. Po zsumowaniu konkretnych cech ustalili też, jak może wyglądać życie najnudniejszego człowieka na świecie. W wynikach nie padły oczywiście żadne personalia. Artykuł podsumowujący badania został opublikowany na łamach czasopisma naukowego „Personality and Social Psychology Bulletin”.

Głównym autorem badań jest dr Wijnand Van Tilburg z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Essex. We wcześniejszych pracach naukowych dowiódł, że ludzie stereotypowo nudni są mniej lubiani. Częściej unika się ich też z powodu uprzedzeń. Tym razem doktor postanowił bliżej przyjrzeć się samemu zjawisku – abstrakcyjnej jak dotąd – nudy.

– Ironia polega na tym, że badanie nudy jest w rzeczywistości bardzo interesujące – komentuje.

Najszczęśliwsi ludzie? Psycholog: bezdzietne singielki

“Singielki bez dzieci są prawdopodobnie również zdrowsze i żyją dłużej niż ich rówieśnicy pogrążeni w domowych obowiązkach” – powiedział swoim widzom na festiwalu Hay-on-Wye w W...
Singielki
fot. Getty Images

Najnudniejsi ludzie borykają się z krzywdzącymi stereotypami

W artykule dr Wijnand Van Tilburg przedstawił, jak postrzeganie nudy może mieć wpływ na nasze relacje z „nudnymi ludźmi”. Często nie dajemy im szansy na przełamanie negatywnych stereotypów. W niektórych przypadkach społeczny ostracyzm i osamotnienie może realnie wpływać na ich życie.

Badanie wykazało również, że nudni ludzie kojarzą nam się z niskimi kompetencjami zawodowymi i interpersonalnymi. Dr Van Tilburg zwraca uwagę, że takie myślenie nie ma przełożenia na rzeczywistość.

– Prawda jest taka, że ludzie tacy jak bankierzy i księgowi są bardzo zdolni i mają wpływową pozycję w społeczeństwie – wyjaśnia.

Zawód: ożywiciel czaszek. Wykorzystuje nowoczesne technologie, by przywrócić zmarłym twarze

Oscar Nilsson specjalizuje się w rekonstruowaniu twarzy za pomocą zaawansowanych narzędzi, takich jak druk 3D czy analiza DNA. Archeolodzy dają mu starożytne czaszki, a on sprawia, że są jak...
Zawód: ożywiciel czaszek. Wykorzystuje nowoczesne technologie, by przywrócić zmarłym twarze
Fot. Oscar Nilsson

Co robią na co dzień najnudniejsi ludzie?

Kim według badanych jest najnudniejszy człowiek? To osoba zajmująca się zawodowo wprowadzaniem baz danych; prywatnie religijna; lubiąca oglądać telewizję; zamieszkująca małe miasto.

Nie tylko analitycy baz danych uchodzą za nudziarzy. Pozostałe branże postrzegane jako najnudniejsze to:

  • księgowość,
  • podatki i ubezpieczenia,
  • sprzątanie,
  • bankowość.

Po przeciwnej stronie znalazły się:

  • sztuki sceniczne,
  • nauki ścisłe,
  • dziennikarstwo,
  • ochrona zdrowia,
  • edukacja.
Religijne osoby mogą spotkać się z ostracyzmem społecznym. / fot. Maskor/Getty Images

Ciekawe jest również to, jak postrzegamy poszczególne zainteresowania. Oto najnudniejsze:

  • spanie,
  • religia,
  • oglądanie telewizji,
  • obserwowanie zwierząt,
  • matematyka.

Trzeba przyznać, że rozdźwięk jest dość spory. Zwłaszcza między matematyką a spaniem.

Jak walczyć z krzywdzącymi stereotypami? Najlepiej nie skreślać innych ze względu na zawód czy hobby. Pozornie najnudniejsi ludzie mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Reklama

Źródło: „Personality and Social Psychology Bulletin”

Reklama
Reklama
Reklama