Wykryliśmy tylko 6% wszystkich zakażeń koronawirusem. Twierdzą naukowcy z Niemiec
Naukowcy z jednego z niemieckich uniwersytetów stwierdzili, że wszystkie kraje wykryły średnio około 6% koronawirusowych infekcji. Według nich rzeczywista liczba zarażonych osób na świecie mogła skoczyć już nawet do dziesiątek milionów.

- Katarzyna Mazur
Autorami tej teorii są Christian Bommer i Sebastian Vollmer z Uniwersytetu w Getyndze w środkowych Niemczech. Ogłosili ją po przeanalizowaniu danych z ostatniego badania opublikowanego w miesięczniku “The Lancet Infectious Diseases”. Badacze przyjrzeli się między innymi szacunkom dotyczącym śmiertelności z powodu koronawirusa i czasu od zakażenia do śmierci, by ocenić jakość tychże danych.
Według Bommera i Vollmera dane wykazały, że wszystkie kraje wykryły średnio tylko około 6% wszystkich zakażeń koronawirusem. Stwierdzili, że prawdziwa liczba osób zakażonych mogła już dotrzeć do kilkudziesięciu milionów ludzi na całym świecie.
"Wyniki te oznaczają, że rządy i decydenci polityczni muszą zachować szczególną ostrożność przy interpretacji ilości przypadków, jeśli chcą na ich podstawie planować przyszłe ruchy" – mówi Vollmer, profesor ekonomii rozwoju na uniwersytecie – "Tak ekstremalne różnice w ilości i jakości testów przeprowadzanych w różnych krajach oznaczają, że oficjalne rejestry przypadków są w dużej mierze nierzeczowe i nie dostarczają pomocnych informacji".
Bommer i Vollmer oszacowali, że w dniu 31 marca 2020 r. Niemcy miały prawdopodobnie 460 000 zakażeń. W oparciu o tę samą metodę szacują, że w USA było prawdopodobnie ponad 10 milionów, w Hiszpanii ponad 5 milionów, we Włoszech około 3 milionów, a w Wielkiej Brytanii około 2 milionów zakażeń koronawirusem.
Tego samego dnia amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa ogłosił około 900 000 formalnie zdiagnozowanych i potwierdzonych przypadków na całym świecie.
"Podczas gdy dane z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa mówią o mniej niż milionie potwierdzonych przypadków na całym świecie w momencie pisania tej korespondencji, szacujemy liczbę zakażeń na kilkadziesiąt milionów" – mówi badanie.
Badacze szacują, że Niemcy zidentyfikowały około 15,6% swoich przypadków zakażenia koronawirusem, w porównaniu z zaledwie 3,5% we Włoszech i 1,7% w Hiszpanii. Uważa się, że wskaźniki wykrywalności są jeszcze niższe w USA (1,6%) i Wielkiej Brytanii (1,2%).
Naukowcy wezwali państwa do znacznej poprawy wykrywalności nowych zakażeń, a następnie do przyjęcia taktyki polegającej na izolowaniu zakażonych pacjentów i śledzeniu stanu zdrowia osób, z którymi miały kontakt. Jeśli kraje tego nie zrobią, "wirus może pozostać niewykryty przez dłuższy czas, a nowe ognisko choroby jest prawdopodobnie już za rogiem" – ostrzegają Bommer i Vollmer.
Katarzyna Mazur
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa