Reklama

W pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, spośród prawie dziewięćdziesięciu zgłoszonych prac, jurorzy wybrali dziesięć filmów. Eksperci w dziedzinach ekologii i ochrony środowiska, reżyserii i żeglarstwa ocenili zarówno wartość merytoryczną, jak i arty-styczną. W finale znalazły się filmy zrealizowane przez uczniów szkół z Gryfowa Śląskiego, Bydgoszczy, Leszna, Gdańska, Kartuz, Świętej, Lublina, Włocławka, Poczesnej i Pomieczyna. Od 10 czerwca finaliści walczyli o głosy internautów, a 17 czerwca, w Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą głosowanie zostało zamknięte.

Łącznie w głosowaniu internetowym oddano prawie 12 000 głosów, a największe uznanie widzów zyskał film Apokalipsa, zrealizowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Świętej. W niespełna czterominutowym krótkim metrażu, oglądamy dramatyczną wizję świata po-zbawionego wody, na przykładzie wykreowanej rzeczywistości ludzików Lego. Autorom filmu udało się znakomicie połączyć atrakcyjną formę z sugestywnym i wartościowym przekazem. Jak zauważył zasiadający w jury reżyser Marcin Bortkiewicz, jest to jeden z filmów konkursowych, przy realizacji których, nie upłynęła ani jedna kropla pitnej wody. Drugie miejsce zajęła drużyna z Katolickiego Gim-nazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach, za pracę pod tytułem Nie lej wody man, natomiast trzecie miejsce przyznane zostało uczniom Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku za film Nie lej wody – Jak zapobiegać marnowaniu wody.

Ogólnopolski konkurs ekologiczny „Nie lej wody!” zrealizowany został w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, w odpowiedzi na apel Organizacji Narodów Zjednoczonych, która rok 2013 mianowała Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Ekologia jest jedną z pod-stawowych dziedzin morskiej edukacji prowadzonej w ramach gdańskiej inicjatywy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzięki ogólnopolskim konkursom, już od trzech lat, z powodzeniem udaje nam się propagować wśród młodzieży proekologiczne podejście do środowiska naturalnego – mówi Mateusz Kusznierewicz, prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej, realizatora Programu edukacji Morskiej w Gdańsku. Patronem honorowym konkursu „Nie lej wody!” był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowi-ska, który z dużym zainteresowaniem obserwował zaangażowanie młodzieży w akcję poświęconą przeciwdziałaniu globalnemu problemowi deficytu wody.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, na laureatów czeka wyjątkowa nagroda! Dzięki wsparciu sponsorów Programu – Ferrero Polska, producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS S.A. trzy zespoły, które uzyskały największa liczbę punktów wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. W terminie od 27 czerwca do 3 lipca 2013 roku, uczestnicy pod okiem kapitana Jerzego Jaszczuka, poznają smak prawdziwej żeglarskiej przygody! Podczas rejsu młodzi filmowcy wezmą udział w warsztatach reżyserskich, które poprowadzi juror konkursu „Nie lej wody!”, Marcin Bortkiewicz, autor filmu dokumentalnego „Nauczanie początkowe”, zrealizowanego w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkowo w szkole, w której uczy się zwycięska drużyna odbędzie się piknik żeglarski z udziałem mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, a autorzy filmu otrzymają pierwsze egzemplarze kart EURO26 Żeglarz, uprawniające do licznych zniżek na terenie całej Polski i w krajach partnerskich.

Na pokładzie STS Generał Zaruski swoje pierwsze szlify zdobyło wielu dziś doświadczonych polskich żeglarzy, dla których rejs na tej legendarnej jednostce stał się początkiem życiowej pasji.
Zapraszamy do oglądania wszystkich prac, które zakwalifikowały się do finału na stronie www.programedukacjimorskiej.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama