Wyprawa na Tramen-tepui w Wenezueli
Tam gdzie spotyka się południowo-wschodnia Wenezuela, Gujana i północna Brazylia rozciąga się kraina nazwana przez biogeografów Pantepui, prekambryjskich piaskowców pamiętających czasy superkontynentu Gondwany. Posiada ona jeden z najwyższych na świecie wskaźników endemizmu i… niedostępności. Piaskowce o ponad 200-metrowych pionowych ścianach otoczone są gęstym, nieprzebytym lasem. W tych krzakach, lasach, stawach i strumieniach żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty.
Dnia 17 stycznia 2012 r., doświadczona grupa podróżników-przyrodników wyruszyła na wyprawę do Wenezueli i chce atakować szczyt tepui Tramen. Kierownikiem wyprawy jest Michał Kochańczyk doświadczony podróżnik afrykanista, alpinista, polarnik, żeglarz, kajakarz. Towarzyszą mu: fotograf od zadań specjalnych, stale współpracujący z „National Geographic Polska” – Marek Arcimowicz, Izabela Stachowicz absolwentka biologii UJ – miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań oraz Manuel Mosquera, Wenezuelczyk, pasjonat wspinaczki, która stała się jego sposobem na życie. Powrót planowany jest na 25 lutego.
Bardzo ważnym elementem tej wyprawy będzie pobranie próbek owadów i roślin, co z dużym prawdopodobieństwem łączy się z odkryciem nowych gatunków. Pomocy przy identyfikacji nowych gatunków udzieli Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Losy wyprawy można śledzić tutaj