Reklama

Arkady Fiedler jest jednym z bohaterów realizowanego przez klub pod patronatem National Geographic projektu edukacyjnego Wielcy polscy odkrywcy i podróżnicy, a wystawa unikatowych zdjęć ma przybliżyć jego postać społeczności naszego miasta.
Gości przywitała Anna Nowicka, opiekunka klubu, która na wstępie przytoczyła kilka ciepłych słów o wystawie redaktor naczelnej NG, Martyny Wojciechowskiej – Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam komplet zdjęć Arkadego Fiedlera z podlondyńskiej bazy Northolt z 1940 i 1941 roku. I od razu wiedziałam, że po prostu musimy opublikować ten materiał na łamach National Geographic! Ponownie sięgnęłam po Dywizjon 303 i zrozumiałam fenomen tej książki – ponadczasowość. Zbieranina indywidualności, niepokornych dusz, zawadiackich charakterów, a jednak wspaniałych żołnierzy o odwadze, która wzbudzała podziw świata.

Reklama

Po chwili głos zabrał sam gość, który opowiedział historię powstania tych zdjęć. Te czarno – białe perły z lamusa są wartością nie tylko historyczną, ale i artystyczną, choć przecież ojciec był głównie mistrzem pióra, a nie fotografem. Cud, że się zachowały, mimo wszystko w nienajgorszym stanie – podkreślił Arkady Radosław Fiedler, by za chwilę zdradzić, jak w ogóle doszło do tego, że jego ojciec napisał Dywizjon 303.

Wystawa Madagaskar 1937 prezentuje 30 unikatowych fotografii wykonanych przez Arkadego Fiedlera podczas pobytu na wyspie. Świat na nich ukazany nie odszedł zupełnie w niepamięć. Pewne zwyczaje, plemiona, przyroda pozostały te same – dodał Arkady Radosław Fiedler.
Po uroczystym otwarciu wystawy, Arkady Radosław Fiedler wziął udział w spotkaniu z młodzieżą w sycowskim gimnazjum. Opowiadał o podróżach z ojcem, przeniósł wszystkich w odległe regiony Syberii i Ameryki Południowej. Ważnym wydarzeniem spotkania było wręczenie tytułu Honorowego Członka KPNG. Na relację z tego spotkania zapraszamy na bloga klubu na stronach NG – www.national-geographic.pl/uzytkownik/blog/klubng/

Reklama

Wystawę fotografii Arkadego Fiedlera można podziwiać do dnia 10 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Sycowie, Plac Wolności 7.
Zapraszamy serdecznie!!!

Reklama
Reklama
Reklama