Reklama

Motto pochodzi z piosenki „Pożegnanie z górami” Włodzimierza Wysockiego, z filmu „Wertikal”, który zostanie zaprezentowany w czasie festiwalu. Istotną wartością filmu jest udział w nim W. Wysockiego /1938 - 1980/, znanego rosyjskiego aktora, poety, pieśniarza, którego w br. przypada 75-lecie urodzin.

Reklama

Tytuł „Wertikal” zaś ma związek z karierą wspinaczkową Wandy Rutkiewicz, która przygodę z górami wysokimi rozpoczęła od wyprawy w Pamiro-Ałaj /1970 r./ na zaproszenie klubu „Wertikal” z Nowosybirska.

Nawiązując do przyjętego hasła, postanowiliśmy program XX PFA skoncentrować na ośmiotysięcznikach, na wierzchołku których nie stanął nikt jeszcze zimą, w tym szczególnie na Nanga Parbat / 8125 m/. W bieżącym roku bowiem przypada 60-lecie zdobycia tej góry
/I wejście – Hermann Buhl, 3 lipca 1953 r./.Historię jej podboju przypomni Ryszard Pawłowski – „Człowiek gór”, który 20 lat temu stanął na szczycie „Nagiej Góry” i który w latach 1996 -1998 brał udział w wyprawach zimowych na ten ośmiotysięcznik - dotąd niezdobyty zimą.
Drugi wątek programu nawiązuje do wydarzeń z marca br. – pierwszego wejścia zimowego na Broad Peak /8047 m/ - 5 .03.2013 r. na szczycie stanęli: Maciej Berbera, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki, Artur Małek, odnosząc historyczny sukces, niestety zakończony tragedią – w czasie zejścia zaginęło dwóch pierwszych. O zimowych ekspedycjach na Broad Peak opowiedzą: Aleksander Lwow, który 25 lat temu był pod wierzchołkiem tej góry oraz Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy Broad Peak 2012/2013. Odbędzie się też projekcja filmu z ekspedycji na ten ośmiotysięcznik w roku 2008/2009 pod kierunkiem Artura Hajzera oraz film z pierwszej polskiej wyprawy na środkowy wierzchołek - Broad Peak Middle /8016 m/ w 1975 roku, zakończonej zdobyciem dziewiczego szczytu, ale również tragedią; trzech, spośród pięciu zdobywców, nie powróciło.
Skupienie się na wejściach zimowych w czasie tegorocznego Przeglądu wynika z przypadającej w br. 40. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy zimowej – Noszak 1973 / 7492 m/, zakończonej sukcesem, która dała początek Polskiemu Himalaizmowi Zimowemu. Ekspedycją kierował Andrzej Zawada, który wraz z Tadeuszem Piotrowskim, jako pierwsi w historii alpinizmu przekroczyli zimą wysokość 7 tys. m n.p.m. To wydarzenie przybliży wystawa zdjęć autorstwa T. Piotrowskiego „Noszak – tak się to zaczęło”, towarzysząca Przeglądowi, którą przygotowała Danuta Piotrowska.
Pierwszymi gośćmi Przeglądu będzie, jak zawsze, młodzież, dla której Muzeum przygotowało specjalny program edukacyjny, połączony z quizami.
Inne przesłani - wytyczające program XX PFA - to: 140-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego /zał. 1873 r./ - znajdzie to odzwierciedlenie w projekcji pięknych filmów o dolinach tatrzańskich Marka Chodaka oraz przypadająca w br. 70 rocznica urodzin patronki naszego Przeglądu - Wandy Rutkiewicz /ur. 4.02.1943 r. w Płungianach/. Blok filmów Jej poświęconych zakończy tegoroczny festiwal.
O randze XX – jubileuszowego – PFA świadczy fakt udziału w nim – po raz pierwszy – gości
zagranicznych. Z prelekcjami wystąpią: Iwa Momatiuk /od 1972 r mieszkająca w Stanach
Zjednoczonych/, pierwsza Polka, której zdjęcie zostało zamieszczone na łamach „National
Geographic” oraz Nazir Sabir – znany alpinista pakistański, zdobywca 5.
ośmiotysięczników.

Ogółem w czasie XX PFA zostanie zaprezentowanych 17 filmów, odbędzie się 8 spotkań z „ludżmi gór”. Uświetnieniem Przeglądu będą 2 wystawy: wspomniana już „Noszak – tak to się zaczęło” i „Góry, o jakżeż tu miło! Jak miło” - wystawa pocztówek alpinistycznych ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki , przygotowana przez Barbarę Mikocką. Przeglądowi będą też towarzyszyły stoiska z płytami i wydawnictwami górskimi oraz produktami nepalskimi.

Reklama

Przegląd został zorganizowany przy współudziale Ambasady Pakistanu oraz Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Jego patronami honorowymi są: Polski Związek Alpinizmu i Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki; Partnerem Głównym – LOTTO; Sponsorami: HiMountain, Paker, Biuro Turystyki „Kalinka”; Patronami medialnymi: „Góry” /Górski Magazyn Sportowy/, „Taternik” /magazyn informacyjny PZA/ i portal Wspinanie.pl

Reklama
Reklama
Reklama