Z biegiem Wisły - Tyniecka Grupa Rowerowa
"Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód" - zgodnie z sentencją Alberta Einsteina już 14 lipca ruszyła z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem Tyniecka Grupa Rowerowa i tym samym rozpoczęła wyprawę śladami Bursztynowego Szlaku do Warszawy.
Piętnastu uczestników podjęło wyzwanie pokonania prawie 500 km trasy wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły.
Tyniecka Grupa Rowerowa, zainspirowana „Ekspedycją Wisła” Marka Kamińskiego, patrona wyprawy, zamierza odwiedzić najważniejsze zabytki historyczne oraz docenić walory ekologiczne Szlaku Greenways. Ideą przyświecającą Grupie jest próba połączenia aktywnego trybu życia i ciekawości do poznawania skarbów przyrody i rodzimej kultury.
Zdjęcia z trasy można zobaczyć tutaj
Tyniecka Grupa Rowerowa to projekt, który zrodził się, aby połączyć kilka elementów życia współczesnego człowieka i nadać im formę luźnego, zdrowego wypoczynku.- Chcemy, aby stał się on wydarzeniem potwierdzającym, że w rzeczywistości zdominowanej często przez zanik ideałów można wybrać inną drogę - w roku 2010 prowadzącą do Warszawy – mówi Antoni Janik, jeden z liderów grupy.
Przebycie trasy z Krakowa do Warszawy dla wielu cyklistów może wydawać się mało ciekawe. - My chcielibyśmy jednak pokazać, że pokonanie tej trasy, liczącej prawie 500 kilometrów, wcale nie musi być nudne i pozbawione przygód – dodaje Wojtek Kasprzyk, członek grupy, który jest również jednym z fotografów w trakcie wyprawy.
Trasa wiedzie przez jedne z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Grupa odwiedzi między innymi takie miejsca jak Niepołomice, Nowy Korczyn, Zalipie, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Górę Kalwarię.
Miejsca te znajdują się na trasie Szlaku Bursztynowego, a każde z nich ma do zaoferowania coś odmiennego, coś czego nie można doświadczyć w żadnym innym miejscu. Niepołomice w swej bogatej ofercie mają niezwykłą puszczę wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. Wieś Zalipie od dawna słynie z oryginalnie malowanych chat. Kazimierz Dolny może poszczycić się urokliwą architekturą. - Taka różnorodność odwiedzanych miejsc czyni wyprawę naprawdę wyjątkową – zapewnia Antek Janik, na co dzień student Politechniki Krakowskiej.
Swoją rowerową wędrówkę tynieccy cykliści zakończą 18 lipca na warszawskich Bielanach.
Patronem medialnym wyprawy jest serwis internetowy National-Geographic.pl, w którym codzienne relacje zdjęciowe w trakcie trwania wyprawy.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.rowerytyniec.pl