Z cyklu rekordziści
Największym parkiem na świecie jest Park Narodowy Leśnego Bizona w Kanadzie o powierzchni blisko czterech milionów pięćset tysięcy hektarów, natomiast najstarszym – Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, założony w 1872 r.
Najmniejszym państwem na świecie jest Watykan, który ma niecałe pół kilometra kwadratowego powierzchni. Jest siedzibą papieży i głównych urzędów kościoła rzymsko-katolickiego.
Najwięcej ludności mają Chiny, gdzie mieszka co piąta osoba, żyjąca na kuli ziemskiej. I chociaż Chiny to także, co do wielkości, trzecie po Rosji i Kanadzie państwo świata, to na jednym kilometrze kwadratowym jego powierzchni mieszka ponad sto osób, gdy tymczasem w takiej Kanadzie tylko dwie.
Największymi drzewami na świecie są sekwoje, rosnące w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Przeciętnie osiągają wysokość 90 metrów, co można porównać z wysokością 27-piętrowego budynku.
Najniższą, jak dotąd, temperaturę zanotowano na Antarktydzie 21 lipca 1983 r. – w radzieckiej stacji naukowej Wostok było 88 stopni C poniżej zera.
Najwyższą – 13 września 1922 r. w Azizji w północnej Afryce, gdzie zanotowano plus 58 stopni C. Trzeba jednak przyznać, że równie gorąco było 10 lipca 1913 r. w Dolinie Śmierci w Kalifornii, gdzie słupek rtęci doszedł do 56,5 stopni C.
Najbardziej deszczowym miejscem na Ziemi jest Mount Waialeale na Hawajach, gdzie na metr kwadratowy powierzchni spada rocznie 1150 centymetrów wody deszczowej.
Tekst: Agnieszka Budo