Zawalcz o cud w swojej okolicy
Do zakończenia głosowania pozostał tylko tydzień, ale już teraz warto sprawdzić, jakie miejsca są obecnie na podium oraz zawalczyć o miejsca ze swoje małej ojczyzny. A oto obecni liderzy. Zagłosuj: http://7cudow.national-geographic.pl/
1 z 2
Hydropolis Dolnośląskie/ Wrocław
Woda pokrywa około 70% powierzchni Ziemi, człowiek składa się w 60% z wody, jest to substancja, która jest obecna w całym naszym życiu, ale czy wiemy o niej wszystko?
W Hydropolis możemy dowiedzieć się o niej wiele. Zaczynając od funkcji, jakie pełni ona w komórkach naszego ciała, aż po prądy oceaniczne, które wpływają na klimat Ziemi. Ciekawostką może być także informacja, w jaki sposób powstała woda i dlaczego trafiła akurat na Naszą Planetę.
Tego i innych ciekawych informacji o tej substancji możemy dowiedzieć się na wystawie Hydropolis, którą znajdziemy w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej, o powierzchni 4000 metrów2, która została podzielona na równie ciekawych stref.
Zagłosuj: http://7cudow.national-geographic.pl/
2 z 2
Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, Lubuskie/Klępsk, Chlastwa, Kosieczyn
Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią, zewnętrzną prostotą i harmonią budowli, jak również bogactwem wnętrz. Są to kościoły powstałe w różnych okresach czasowych.
Kościół w Klępsku jest najstarszym z tych obiektów sakralnych, powstawał w latach 1367-1377. Posiada gotycko-renesansowe wnętrze, a najstarszym elementem jego wyposażenia jest ołtarz – tryptyk z rzeźbą Madonny z Dziecięciem.
Trochę młodszy jest drewniany kościół p.w.św. Szymona i Judy Tadeusza, który po przeprowadzonej analizie dendrologicznej, datuje się na lata 1417-1431. Wnętrze kościoła ozdabia barokowy ołtarz oraz późnorenesansowa ambona.
Najmłodsza jest świątynia w Chalwie. Jest to kościół poewangelicki, zbudowany w 1637 roku, dzięki fundacji Radislausa Miesitschka. Przez ponad dekadę spełniał funkcje kościoła granicznego (ucieczkowego). Służył nie tylko okolicznymi ewangelikom, ale także ludności zza granicy, która zamieszkałych przez siebie terenach nie miała wolności wyznania.
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest zabytkiem klasy "0", który wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych.
Do zakończenia głosowania zostało 7 dni, w tym czasie wyniki głosowania mogą ulec znaczniej zmianie, za sprawą Waszych głosów. Jeśli, chcecie wesprzeć bliskie Wam miejsce, albo po prostu takie, które uważacie za ciekawe – wejdzie na stronę:
http://7cudow.national-geographic.pl/
I wybierzcie Swoje ulubione miejsce!
Oficjalna Gala 7 Nowych Cudów Polski odbędzie sie podczas PTAK Warsaw EXPO