Znalezione w bursztynie: prastara pchła, a w niej przodek dżumy
W kawałku kopalnej żywicy z Dominikany udało się znaleźć bakterię, która może być przodkiem współczesnej pałeczki dżumy.
Odkrywcą nieznanego dotąd nauce gatunku prastarej pchły Atopopsyllus cionus jest dr George Poinar Jr. z Oregon State University. Bryłka bursztynu sprzed 20 milionów lat pochodzi z kopalni w paśmie górskim Cordillera Septentrional na północy Republiki Dominikany. W organizmie owada naukowiec znalazł pałeczkowate bakterie – informuje „Journal of Medical Entomology".
Sama pchła jest na tyle nietypowa, że znalazło to odbicie w jej nazwie (po grecku „dziwna pchła”), a dr Poinar uznał, że należy do odrębnego, nieznanego dotąd rodzaju.
Naukowiec od dawna zajmował się patogenami przenoszonymi przez znalezione w bursztynie owady, toteż bardzo ucieszyło go znalezienie patogenów w, jak powiedział, „rejonie analnym pchły”.
Bakterie te przypominają kształtem i wielkością pałeczki dżumy (Yersinia pestis), choć nie da się powiedzieć z całą pewnością, że to bakterie dżumy. Jeśli jednak rzeczywiście mamy do czynienia z przodkiem bakterii odpowiedzialnej za zagładę połowy populacji Europy w 14. wieku, oznacza to, że dżuma towarzyszyła nam od milinów lat. Spośród chorobotwórczych bakterii przenoszonych obecnie przez pchły w okolicy odbytu tylko Yersinia ma kształt pałeczki.
Także obecność podobnych bakterii w wysuszonej kropelce w ssawce pchły przemawia za dżumą, która przenosi się dzięki tym ssącym krew owadom.
Odkrycie stoi w sprzeczności badaniami genomu, wedle, których cykl pchła – dżuma – kręgowiec wyewoluował w ciągu ostatnich 20 tys. lat. Jednak obecnie istnieje wiele szczepów Yersinia pestis, a dawne epidemie mogły być spowodowane przez jeszcze inne szczepy, z których niektóre już wymarły. Te, które odkrył dr Poinar mogły pojawić się na długo przed człowiekiem, jako pasożyty gryzoni.
1 z 1

Bursztyn
Bursztyn w powiększeniu (Fot. Shutterstock)
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Najstarszy dowcip świata ma 4 tysiące lat. I wcale nie jest wyszukany
Najstarszy zachowany do naszych czasów dowcip zapisano pismem klinowym w Mezopotamii blisko 4 tysiące lat temu. Dotyczy żony, którą męczą wzdęcia.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa