Reklama

Wśród nich są przede wszystkim szczątki skrzypłoczy – stawonogów, które od setek milionów lat wykazują się morfologiczną stabilizacją.
Aby przybliżyć szerokiej publiczności prace polskich badaczy, Sławno zaprasza na piknik naukowy. W programie m.in. warsztaty archeo- i paleontologiczne, konkurs plastyczny oraz konferencja „Młodzi w paleontologii”. Piknik odbędzie się w dniach 16-18 lipca.

Reklama
I Piknik Jurajskie w Sławnie

16 lipca 2015 r. (czwartek)
Miejsce pikniku: Sławno, powiat opoczyński.
Godz. 11.00 Uroczyste otwarcie I Pikniku Jurajskiego w Sławnie.
Wykłady inauguracyjny:
Godz. 11.10-11.30 „Czy możliwe są dobre relacje trzech podmiotów? Lokalne władze – firma Nordkalk – środowiska naukowe – przykład współpracy w Gminie Sławno” Tadeusz Wojciechowski - Wójt Gminy Sławno, Marcin Heliosz – Firma Nordkalk, Błażej Błażejowski - Polska Akademia Nauk.
Godz. 11.30-12.00 „Późnojurajska historia geologiczna okolic Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna tłem do wydarzeń zapisanych w skałach kamieniołomu Owadów-Brzezinki” Prof. dr hab. Andrzej Wierzbowski, Państwowy Instytut Geologiczny–Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Godz. 12.00 Ogłoszenie konkurs plastyczno-literacki dla dzieci i młodzieży z Gminy Sławno „Skrzypłocze słowem i pędzlem malowane”. Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej poświęconej skrzypłoczom. Technika wykonania pracy: dowolna plastyczna lub literacka. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 sierpnia 2015 r. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nagrodą będzie wycieczka do Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.
Warsztaty Paleontologiczne – Dzieje Ziemi, pochodzenie i ewolucja życia na naszej planecie oraz historia człowieka. Fascynująca przeszłość ukryta w Ziemi będzie wydobyta na światło dzienne przez paleontologów i geologów (Stowarzyszenie Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS oraz Koło Młodych Geologów UW). Na warsztatach dzieci będą miały okazję poznać naukowców, obejrzeć narzędzia potrzebne im do pracy, dotknąć prawdziwych eksponatów i zagłębić się w fascynujący świat nauki. Celem warsztatów jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości i pasji badawczej. Warsztaty zostały przeprowadzone tak, by mogły stać się punktem wyjścia do dalszego poszukiwania wiedzy.
Warsztaty Archeologiczne – Pokaz procesu wytopu żelaza w rekonstrukcji pieca dymarskiego datowanego na wczesne średniowiecze. Wsadem do dymarki będzie jurajska ruda syderytowa. Pokaz odbywał się będzie z zachowaniem historyczności, tzn. stroje, używane narzędzia i materiały zgodne będą z realiami wczesnego średniowiecza. Pokaz będzie miał charakter warsztatów, każdy chętny będzie się mógł wcielić w rolę hutnika. Czas trwania około 8 godzin.

Plan konferencji "Młodzi w paleontologii":
Reklama

17 lipca (piątek). Obrady odbywać się będą w szkole podstawowej w Sławnie.
Od 8:30 rejestracja uczestników
09:00 - 11:20 sesja inauguracyjna
09:00 uroczyste otwarcie konferencji.
Wykład: „Życie w morzu późnojurajskim i na jego wybrzeżu: nowoodkryte okno tafonomiczne typu Solnhofen w Owadowie-Brzezinkach”, dr Błażej Błażejowski (Instytut Paleobiologii PAN, Stowarzyszenie Phacops).
Wykład: „Cmentarzysko gadów morskich z górnojurajskich wapieni Owadowa-Brzezinek”, doktorant Daniel Tyborowski (Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Stowarzyszenie Phacops).
10:00 - 10:10 przerwa kawowa
Wykład: „Arktyka 148 mln lat temu” dr Krzysztof Hryniewicz (Instytut Paleobiologii PAN)
Wykład: „Ewolucja protistów” dr Adam T. Halamski (Instytut Paleobiologii PAN)
11:20 - 11:30 przerwa kawowa
11:30 – 19.00 sesje referatowe i posterowe
„Trylobity z rodziny Paradoxididae Hawle et Corda, 1847 z góry Słowiec (Góry Świętokrzyskie)” Jakub Nowicki
„Dewońskie łupki brachiopodowe w odsłonięciu Grzegorzowice-Skały (Góry Świętokrzyskie): próba rekonstrukcji paleośrodowiska” Joanna Masorz
„Ultrastruktura pancerzy Thylacocephala z dolnego famenu Kowali” Krzysztof Broda
„Kostnoszkieletowe i rekiny przełomu permu i triasu Rosji” Maciej Pindakiewicz
„Charakterystyka histologiczna kości czaszki późno-triasowego płaza Metoposaurus krasiejowensis (Temnospondyli) z Krasiejowa” Kamil Gruntmejer
„Budowa autopodium kończyny przedniej aetozaura Stagonolepis olenkae z późnego triasu Śląska” Dawid Dróżdż
„Kręg teropoda ze środkowej jury południowej Polski” Katarzyna Szczepaniak, Tomasz Singer
„Późnojurajskie żółwie z Krzyżanowic oraz geneza śladów bioerozji na ich pancerzach” Tomasz Szczygielski
Przerwa kawowa
Sesja referatowa II
„Klimat kredy i jego wpływ na rozmieszczenie dinozaurów” Michał Surowski
„Budowa obręczy miedniczej i tylnej kończyny młodocianego osobnika Protoceratops andrewsi” Justyna Słowiak
„Ontogeneza i zmienność wewnątrzgatunkowa dinozaura rogatego Bagaceratops rozholestvenskyi z późnej kredy Pustyni Gobi, Mongolia” Łukasz Czepiński
„Czy u dinozaurów mogła wykształcić się wyższa inteligencja?” Michał Marzec-Remiszewski
„Analiza ichnologiczna utworów granicznych kredy i paleogenu w profilu Agost (Góry Betyckie, Hiszpania)” Weronika Łaska, Alfred Uchman, Francisco J. Rodriguez-Tovar
„Domniemane i nowe dla nauki kopalne grzyby związane z owadami z bursztynu bałtyckiego” Marta Tischer, Katarzyna Szczepaniak, Michał Gorczak
„Anatomia porównawcza kenozoicznych Sternoptychidae” Marcin Pałdyna
„Turystyka paleontologiczna oparta na lokalnych odkryciach” Mateusz Antczak
Sesja posterowa
„Późnodewońskie plakodermy z rodzaju Aspidichthys – przegląd prac” Patrycja Dworczak
„Szczątki wczesno-karbońskich trylobitów z wapieni Doliny Racławki, południowa Polska” Paweł Dulemba
„Heksametafosforan sodu jako użyteczne narzędzie preparacji promienic” Szymon Okoński
Godz. 20.00 "Ice breaker" Konferencji Naukowej "Młodzi w paleontologii VII" w gospodarstwie agroturystycznym w Sławnie, ul. Szkolna 9.
18 lipca (sobota)
Wycieczka do kamieniołomu Owadów-Brzezinki dla uczestników konferencji i zaproszonych gości.

Reklama
Reklama
Reklama