Wystawa "Żubry. Światło i Cień". To fotograficzny hołd oddany tym majestatycznym zwierzętom
Żubry, światło i cień to trzej równoprawni bohaterowie każdego kadru Michała Kościa. Niezwykłe zdjęcia można oglądać od 9 do 28 lutego 2018 roku we wnętrzach Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wystawę „Żubry. Światło i Cień” można oglądać od 9 do 28 lutego 2018 roku we wnętrzach Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Składają się na nią 24 wielkoformatowe fotografie (100x70 i 200x80 cm), oraz kilkanaście mniejszych zdjęć (15x18 cm), które są zbliżeniami detali z dużych kadrów.
Fotografie zostały wybrane spośród tysięcy zdjęć, jakie autor wykonał w ciągu ostatnich 7-8 lat, przemierzając z aparatem Puszczę Knyszyńską wzdłuż i wszerz. Formuła prezentacji pozwala z jednej strony wydobyć i podkreślić niezwykłość kadrów, z drugiej – zwrócić uwagę na szczegóły dostrzegane w mikro skali. W efekcie widza otacza unikalny – trochę magiczny, trochę tajemniczy, a trochę niepokojący – klimat.
Integralną częścią wystawy jest projekcja dwóch filmów o autorze zdjęć: „Fotograf żubrów” oraz „Michał Kość - Fotograf miesiąca kwietnia 2017” (materiał portalu „Szeroki kadr”). Przybliżają one sylwetkę fotografa oraz pokazują jego warsztat pracy.
Tytuł „Żubry. Światło i Cień” oddaje zamysł wystawy fotografii Michała Kościa. Żubry, światło, cień to trzej równoprawni, by nie powiedzieć dopełniający się, bohaterowie każdego kadru. Nawet jeśli wydaje się, że sylwetka żubra dominuje, to dopiero dopełniona rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca, tworzy pełen emocji obraz.
"Na tej wystawie nie zobaczymy żubra takim, jakim każdy go widzi". Nie jest ona także fotograficznym zapisem zachowań, obyczajów czy choćby urody tych zwierząt. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną, może nawet intymną interpretacją relacji majestatycznych żubrów z otaczającym je pejzażem. Relacji, które zafascynowały autora tak bardzo, że postanowił je uwiecznić i nadać im własny byt.
Na zdjęciach Michała Kościa istotne są nastrój i emocje, przez pryzmat których fotograf postrzega swych bohaterów. Czuć tu zaangażowanie fotografa i jego pełen szacunku i podziwu stosunek do tych niezwykłych zwierząt.
Michał Kość - fotograf, fotoreporter, współpracuję z Polską Agencją Fotografów Forum i Agencją Fotograficzną Wschód. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego portfolio wypełniają przede wszystkim publikacje dotyczące północno-wschodniej Polski w gazetach i czasopismach. Za swoją prawdziwą pasję uważa obserwowanie i fotografowanie żubrów w Puszczach Białowieskiej i Knyszyńskiej (woj. podlaskim). "Przez tych kilkanaście lat trochę je poznałem i chyba zaprzyjaźniłem, wypracowałem też własny styl fotografowania tych majestatycznych zwierząt. Obecna wystawa Żubry. Światło i Cień to kolejna, nowa odsłona mojej fascynacji żubrami i ich światem".
1 z 4
„Żubry. Światło i Cień”
2 z 4
„Żubry. Światło i Cień”
3 z 4
„Żubry. Światło i Cień”
4 z 4
„Żubry. Światło i Cień”