1. Tapir

fot. Getty Images

Chociaż tapiry osiągają maksymalnie nieco ponad metr wysokości w kłębie i wagę do 270 kg, to ich proste masywne nogi kojarzone są z kończynami lądowych gigantów, czyli słoni. „Pieńki” nóg zakończone są czterema (z przodu) lub trzema (z tyłu) paluchami. Palce porastają grube paznokcie, przez co przypominają one małe, oddzielone od siebie kopytka. Środkowy palec jest największy, a dodatkowy czwarty paluch w przedniej łapie jest mniejszy niż reszta i zwykle jest używany tylko wtedy, gdy tapir porusza się po miękkim, błotnistym terenie.

Reklama

2. Gekon

fot. Getty Images

Gekony mogą biegać po ścianach, a nawet zwisać do góry nogami nie dlatego, że ich palce są lepkie i „przyklejają się do podłoża”, ale dlatego, że są pokryte setkami małych włosków, które rozgałęziają się w jeszcze cieńsze włókna. Elektrony na tych maleńkich włosach wiążą się z cząsteczkami na innych powierzchniach za pomocą przyciągania elektromagnetycznego, umożliwiając gekonowi przemieszczanie się po pionowych powierzchniach i sufitach. Niezwykła budowa łap gekonów zainspirowała inżynierów amerykańskiego departamentu obrony, którzy próbują stworzyć narzędzie do wspinaczki przypominające gadzie łapy.

3. Nosorożec

fot. Getty Images

Biorąc pod uwagę ich rozmiar i wagę, nosorożce mają zaskakująco delikatne stopy. Ich masywne głowy i olbrzymie ciała są podtrzymywane przez nogi i łapy, które wydają się wręcz mizerne w porównaniu z kończynami innych dużych ssaków, takich jak słonie. Nogi nosorożca zwężają się do stóp o okrągłym kształcie i trzech palcach, a kiedy nosorożce się poruszają, wywierają większy nacisk na podbicie, „co jest dziwne i jeszcze tego nie rozumiemy” - przyznaje John Hutchinson, profesor ewolucji biomechanicznej w Royal Veterinary College, dla Live Science.

4. Dziobak

fot. Getty Images

Dziobak jest chyba najbardziej niezwykłym zwierzęciem na całym świecie. Kazodzioby ssak, znoszący jajka, a do tego wytwarzający jad. Nic dziwnego, że znalezienie pierwszych okazów uznano za fałszerstwo i żart. Równie nietypowe są też łapy dziobaka - oprócz tego, że są płetwiaste, u samców są wyposażone w spiczaste „ostrogi”. Te pazury to kolce jadowe, które – uważają naukowcy – mogą być używane w trakcie walki z innymi samcami w okresie godowym.

5. Struś

fot. Getty Images

Być może dlatego, że stopy strusia są tak potężne, nasuwa się porównanie do łap dinozaurów, które żyły miliony lat temu. Strusie, które są żyjącymi potomkami dinozaurów (podobnie jak wszystkie współczesne ptaki), są jedynymi ptakami mającymi dwa palce. Inne gatunki mają po trzy lub cztery palce. Jeden paluch jest znacznie większy niż drugi i zakończony jest pazurem, który może mieć do 10 centymetrów długości. Silne nogi i dwupalczaste stopy pozwalają strusiom pędzić z prędkością nawet 60 km/h. Co więcej – struś potrafi kopnąć z taką siłą, że dla ofiary może okazać się ona śmiertelna.

6. Bazyliszek

fot. Getty Images

Bazyliszek hełmiasty (Common basilisk) posiada niezwykłą zdolność chodzenia po wodzie. Oczywiście jest to zdolność pozorna, którą zawdzięcza nietypowej budowie łap. Przecina zbiorniki wodne nie chodząc, ale biegając, polegając na szybkości i specyficznym ruchu stóp, aby ślizgać się po powierzchni wody. Aby nie utonąć, bazyliszki szybko przebierają nogami, a tylne łapy ze specjalnymi wydłużonymi palcami wychwytują kieszenie powietrza, które pomagają im utrzymać się na wodzie.

7. Pancernik

fot. Getty Images

Gigantyczny pancernik (Priodontes maximus), największy ze wszystkich pancerników, jest niczym chodzący czołg z twardą zbroją pokrywającą jego ciało i setką zębów. Przednie łapy pancernika zakończone są trzema wielkimi pazurami. Centralny pazur w kształcie sierpa jest znacznie większy niż pozostałe dwa i mierzy nawet 20 centymetrów. Pancerniki używają pazurów nie tylko do wykopywania nor, w których się chowają i odpoczywają, ale też do rozkopywania kopców termitów, które są dla nich smakołykiem.

8. Mucha

fot. Getty Images

Muchy mogą z łatwością biegać po różnych powierzchniach, nawet do góry nogami. Ich sekret tkwi w specjalnym koktajlu, który pokrywa małe włoski na ich odnóżach. Stopa muchy jest wyposażona w dwie obszerne samoprzylepne podkładki, które tworzą szeroką powierzchnię chwytania. Podkładki te pokryte są olejami i cukrami, które tworzą substancję podobną do silnego kleju. Co więcej ten naturalny klej jest tak mocny, że przy każdym kroku owad musi używać specjalnych pazurów, aby oderwać się od podłoża.

9. Żelazny ślimak

fot. Wikipedia/Creative Common

Wiele rodzajów mięczaków ma twarde skorupy, aby chronić ich miękkie i kruche ciała. Ale najbardziej nietypowym z nich jest tzw. żelazny ślimak, znany też jako łuskowiec morski (Chrysomallon squamiferum). Żelazny ślimak żyjena Oceanie Indyjskim i wykorzystuje specjalne bakterie do budowy skorupy i łusek pokrywających jego długą stopę. Płytki przypominają warstwy kolczugi i pomagają chronić się przed drapieżnikami.

10. Komar

fot. Steve Gschmeissner/RPS

Zdjęcie, które zyskało popularność na Reddicie w listopadzie 2017 r. wielu wprawiło w zdumienie. Wyłaniający się z gontowej łodygi, różowawy przedmiot w kształcie wąsów spoczywał wśród dziwacznych zawijasów i struktur. Tajemniczy obraz okazał się zdjęciem odnóża komara, powiększonym 800 razy. Niezwykłe szczegóły, takie jak przylga, pazury i łuski zostały uchwycone przez fotografa Steve'a Gschmeissnera za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego.

Reklama

Źródło: Live Science

Reklama
Reklama
Reklama