4 niesamowite sposoby na wykorzystanie zwierząt ginących na drogach. Trochę straszne, ale... logiczne
Martwe zwierzęta nie muszą być bezużyteczne.
Tekst: Kristin Hugo
Źródło: National Geographic News
1 z 4
4 sposoby na wykorzystanie zwierząt zabitych na drogach
1. Karmienie innych zwierząt
Kiedy zwierzę ginie potrącone przez samochód, może stać się padliną dla drapieżników, albo zostać uprzątnięte przez służby państwowe – oddziały sanitarne albo jednostki kontroli nad zwierzętami. Następnie ciało zwierzęcia z reguły trafia na wysypisko albo do spalarni.
Z drugiej strony mięsożerne zwierzęta żyjące w niewoli, jak lwy i tygrysy w ogrodach zoologicznych, muszą jeść mięso z farm, na których zabija się zwierzęta ze względu na jedzenie. Dlaczego więc nie nakarmić tych drapieżników padliną z ulicy?
W Seneca Park Zoo w stanie Nowy Jork czasami tak się właśnie robi.
Choć lwy, oceloty wielkie, wilki i inne zwierzęta z reguły karmione są mięsem pochodzącym od tradycyjnych dostawców, opiekunowie ogrodu akceptują też świeżą padlinę dzika znanego pochodzenia. Jeśli policja albo ktoś inny będzie świadkiem śmierci zwierzęcia, może powiadomić o tym zoo ….
Na zdjęciu:
Padlina, jak ten skunks zwyczajny, może mieć różne ekologiczne i naukowe zastosowania.
fot. MICHAEL FORSBERG, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE
2 z 4
4 sposoby na wykorzystanie zwierząt zabitych na drogach
2. Przekazanie do trupiej farmy
Eksperci w dziedzinie medycyny sądowej badają martwe ciała, by zrozumieć, jak rozkładają się w różnych warunkach. Dzięki temu są w stanie precyzyjnie określić, jak, kiedy i gdzie dana osoba zginęła. Do niektórych ośrodków badających rozkład zwłok ludzkich, potocznie nazywanych trupimi farmami, można oddać swoje ciało po śmierci.
Boston University woli, by jego trupią farmę nazywać Zewnętrznym Ośrodkiem Badawczym. Naukowcy i studenci czekają na pozwolenie od rektora uniwersytetu na rozpoczęcie przyjmowania ludzkich zwłok, a w międzyczasie badają zwłoki świń, szczurów i innej tuszy zwierzęcej ofiarowanej przez rządową Agencję Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody w Massachusetts, która ma zamrażarkę pełną martwych zwierząt, z których wiele zginęło na drodze ….
Na zdjęciu:
Ten mrówkojad wielki został śmiertelnie potrącony w pobliżu Parku Narodowego Emas w Brazylii.
fot. FRANS LANTING, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE
3 z 4
4 sposoby na wykorzystanie zwierząt zabitych na drogach
3. Zapobieganie dalszemu zabijaniu zwierząt na drogach
W Massachusetts można zgłosić zwierzęce ofiary wypadków samochodowych organizacji o nazwie Linking Landscapes. Czasami organizacja przekazuje tuszę zwierzęcą naukowcom, którzy zajmują się badaniami nad jakimś konkretnym zwierzęciem. Jednak głównym działaniem organizacji jest zapobieganie wypadkom drogowym, w których giną zwierzęta.
- Próbujemy zrozumieć krajobraz dzikich zwierząt, w jaki sposób zwierzęta te przemieszczają się w terenie – opowiada David Paulson, biolog z Agencji Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody, który współpracuje z Linking Landscapes. – Celem ekologów jest poprawa warunków, w jakich zwierzęta przechodzą przez drogi – budując ogrodzenia albo kanały. Cały obszar badań nazywany jest ekologią dróg – dodaje. …
Na zdjęciu:
Znaki i ogrodzenia pomagają zapobiegać wypadkom zwierząt przy drogach.
fot. JASON EDWARDS, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE
4 z 4
4 sposoby na wykorzystanie zwierząt zabitych na drogach
4. Łapanie drapieżników w celach badawczych
Bay Area Puma Project w Kalifornii bada dietę, ruch i wzorce łowcze pumy płowej. By móc prowadzić takie badania, organizacja musi zakładać pumom obroże z nadajnikami GPS.
Naukowcy rozstawiają pułapki i używają przydrożnej padliny – zazwyczaj jeleni – jako przynęty. Kiedy puma podchodzi, zakładają jej obrożę, a potem obserwują, gdzie idzie dzięki danym GPS wysyłanym przez obrożę. Jeżeli zwierzę stale powraca w to samo miejsce, oznacza to, że jest tam martwe zwierzę, a naukowcy mogą sprawdzić, jaki rodzaj jedzenia spożywa puma ….
Na zdjęciu:
Martwa płomykówka zwyczajna w schronisku dzikich zwierząt Klamath w Kalifornii.
fot. FRANS LANTING, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE