6 gatunków zwierząt, które moglibyśmy przywrócić do życia
Oczywiście jeśli najpierw pokonamy pewne bariery technologiczne i dylematy natury etycznej.
Powyższa galeria pokazuje wymarłe gatunki zwierząt, o których przywracaniu do życia mówiono podczas konferencji TEDxDeExtinction w Waszyngtonie sześć lat temu. Wielokrotnie pisaliśmy o nich także w magazynie "National Geographic".
1 z 5
Wilkowór tasmański
Wilkowory tasmańskie (zwane też wilkami tasmańskimi) były powszechne na kontynencie australijskim zanim w 1803 roku osiedlili się tam Europejczycy. Ostatniego osobnika widziano na wolności w 1932 roku, ostatni osobnik w niewoli padł w 1936 roku. Jako że potem pojawiały się niepotwierdzone doniesienia o obserwacjach gatunku w dziczy, oficjalnie za wymarły uznano go dopiero w 1986 roku. (Fot. The Tasmanian National Museum and Art Gallery)
2 z 5
Gołąb wędrowny
Gołębie wędrowne były kiedyś najliczniejszym ptakiem Ameryki Północnej. Zabiły je polowania i odlesianie kontynentu. Ostatni gołąb wędrowny, Martha, padł w muzeum w Cincinnati w 1914 roku. (Fot. Robb Kendrick / National Geographic)
3 z 5
Tygrys szablozębny
Zwierzę to było drapieżnikiem wielkości lwa o charakterystycznych, imponujących kłach. Wymarły w plejstocenie 11 tys. lat temu. Replika tygrysa szablozębnego pokazana na zdjęciu to dzieło firmy Jim Henson's Creature Shop. (Fot. George C. Page Museum, Los Angeles)
4 z 5
Papuga karolińska
Papuga karolińska była jedynym rodzimym gatunkiem wschodnich Stanów Zjednoczonych. Spotkać ją można było od południa stanu Nowy Jork aż po Zatokę Meksykańską i stan Wisconsin. Wymarła na początku XX wieku. (Fot. Jonathan S. Blair/National Geographic)
5 z 5
Płazy rodzaju Rheobatrachus
Ostatni raz widziano je w latach 80. XX wieku. Cechował je wyjątkowy sposób rozmnażania się: samica połykała kilkadziesiąt zapłodnionych jaj, które następnie rozwijały się w jej żołądku. (Fot. Mike Taylor/Conservation International)