Reklama

W tym artykule:

  1. Ameryka Północna: ciekawostki przyrodnicze
  2. Parki narodowe Ameryki Północnej
  3. Najciekawsze informacje o Ameryce Północnej
Reklama

Ameryka Północna to nie tylko Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. Wiele osób mylnie kojarzy kontynent tylko z trzema krajami. Tymczasem jest ich ponad 20. Wszystkie państwa będące w granicach Ameryki Północnej (i zaliczanej do niej Ameryki Środkowej) to:

  • Antigua i Barbuda,
  • Bahamy,
  • Barbados,
  • Belize,
  • Dominika,
  • Dominikana,
  • Grenada,
  • Gwatemala,
  • Haiti,
  • Honduras,
  • Jamajka,
  • Kanada,
  • Kostaryka,
  • Kuba,
  • Meksyk,
  • Nikaragua,
  • Panama,
  • Saint Kitts i Nevis,
  • Saint Lucia,
  • Saint Vincent i Grenadyny,
  • Salwador,
  • Stany Zjednoczone.

Ciekawostką dotyczącą Ameryki Północnej jest to, że nie ma ona żadnych krajów śródlądowych. Wszystkie wymienione dotykają oceanów.

Ameryka Północna ma też liczne terytoria zależne. Są to między innymi Gwadelupa, Portoryko, czy Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Kolejny ważny fakt, a dla niektórych być może niespodzianka. Nowy Jork nie jest największym miastem w Ameryce Północnej. Największe miasto Ameryki Północnej to Meksyk, stolica kraju o tej samej nazwie. To też jedno z największych miast na świecie. Według danych z 2022 r. cały obszar metropolitalny zamieszkuje ponad 20 milionów osób.

Po szybkiej powtórce z geografii, można ruszać na ten fascynujący kontynent.

Ameryka Północna: ciekawostki przyrodnicze

Ameryka Północna zajmuje ogromny obszar ponad 24 mln km kw. W jej granicach znalazły się wyjątkowe miejsca przyrodnicze. Matka Natura ustanowiła też pewne rekordy. Położona na pograniczu Kalifornii i Nevady Dolina Śmierci jest uważana za jedno z najgorętszych i najbardziej suchych miejsc na świecie. 10 lipca 1913 roku w odnotowano tam najwyższą temperaturę w historii (56,7 stopnia Celsjusza). Niektórzy badacze pogody nie są zgodni, czy odczyt został przeprowadzony prawidłowo i poddają jego wartość pod wątpliwość. Pewne jest natomiast, że w Parku Narodowym Doliny Śmierci znajduje się największa depresja w Ameryce Północnej (86 m p.p.m.).

Park Narodowy Doliny Śmierci w USA. / fot. Grant Faint/Getty Images

Kalifornia to prawdziwa przyrodnicza perełka. Na północny stanu, w Parku Narodowym Redwood rosną najwyższe drzewa na świecie. Są to sekwoje wieczniezielone. Wśród nich jest też najwyższe drzewo na świecie. W zależności od źródeł Hyperion ma między 115,5 a 116 m wysokości.

W Kalifornii, a konkretnie w Górach Białych, rośnie też najstarsze drzewo na świecie. Szacuje się, że sosna długowieczna nazywana Methuselah ma 4853 lata. O tytuł ten ubiega się też liczące rzekomo ponad 9 tys. lat rosnące w Szwecji. Większość badaczy uznaje wyższość, tudzież wiekowość, Methuselah, czyli Matuzalema.

Meksyk z kolei może pochwalić się najmniejszym wulkanem na świecie. Cuexcomate bardziej przypomina co prawda gejzer niż wulkan, ale powszechnie uważa się go właśnie za najmniejszy wulkan. Mierzy zaledwie 13 metrów. Ciekawostka przyrodnicza znajduje się około 15 minut jazdy samochodem z Puebla w środkowym Meksyku.

Parki narodowe Ameryki Północnej

Ameryka Północna jest więc bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o krajobraz, florę czy faunę. Świadczy o tym też to, że kontynent obejmuje obejmuje pięć głównych biomów wodnych, łąki, lasy, pustynie i tundry. O takie bogactwo trzeba dbać. W Ameryce Północnej i Środkowej ogromną popularnością cieszą się parki narodowe. I tu również jest rekordzista. Wytyczony w Stanach Zjednoczonych Park Narodowy Yellowstone to najstarszy tego typu obiekt na świecie. Założono go w 1872 r.

W samej Kanadzie jest ponad 40 parków narodowych. Największy z nich – Park Narodowy Bizona Leśnego – ma powierzchnię 44 807 km kw. Dla porównania, powierzchnia województwa mazowieckiego to 35 558 km kw. Park Narodowy Bizona Leśnego jest większy między innymi od Słowenii czy Szwajcarii.

Zorza polarna nad Parkiem Narodowym Bizona Leśnego w Kanadzie. / fot. Nick Fitzhardinge/Getty Images

Najciekawsze informacje o Ameryce Północnej

Najdłuższa rzeka Ameryki Północnej to Missouri. Nieoficjalnie jest też nazywana Big Muddy. Ma długość 3 767 km. Płynie z Montany do Missouri, gdzie łączy się z Missisipi, drugą co do długości rzeką na kontynencie.

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej do Denali (6190 m n.p.m.). W latach 1896–2015 góra była znana jako Mount McKinley. Pierwotną, a więc i obecną nazwę szczytowi nadały rdzenne plemiona Ameryki z grupy Atabasków. Słowo Denali oznacza „wysoki”.

Ameryka Północna dominuje pod względem upraw kukurydzy. To popularna przekąska, ale jest też wykorzystywana między innymi do produkcji paliw. Kukurydza jest, obok trzciny cukrowej, jednym z głównych surowców potrzebnych do wytworzenia popularnego biopaliwa, jakim jest bioetanol.

Zwierzęta Ameryki Północnej. Oto najciekawsze gatunki tego kontynentu

Zwierzęta Ameryki Północnej przedstawiają znaczne zróżnicowanie gatunkowe. Kontynent za wielką wodą jest domem dla niezliczonych ssaków, gadów, płazów, pajęczaków i ptaków, z któryc...
Zwierzęta Ameryki Północnej - najciekawsze gatunki tego kontynentu
fot. Getty Images

Ameryka Północna łączy się z Ameryką Południową na Przesmyku Panamskim w Panamie. W tym miejscu znajduje się też sztuczny Kanał Panamski. Jako że skraca podróż między Oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem, jest uważany za cud inżynierii.

Reklama

Ameryka Środkowa, będąca geograficzną częścią Ameryki Północnej, jest pełna bogactw światowego dziedzictwa. UNESCO umieściło na liście 18 obiektów z regionu. Są to między innymi ruiny osady León Viejo w Nikaragui czy miasto Majów Copán w Hondurasie. Pasjonaci majańskiej cywilizacje powinni odwiedzić też Park Narodowy Tikál w Gwatemali.

Reklama
Reklama
Reklama