Ameryka Północna straciła blisko 30 proc. ptasiej populacji. Jak pomóc ocalałym gatunkom?
Już dzieci w szkole wiedzą, że wyłączanie światła, kiedy nie jest nam potrzebne, ma zbawienny wpływ na środowisko. Jak się okazuje, w ten sposób możemy też przysłużyć się migrującym dzikim ptakom. Światła to jedne z wielu zagrożeń, jakie spotykają w locie

W tym artykule:
Naukowcy z Muzeum Terenowego w Chicago ustalili, że wyłączanie świateł w wysokich budynkach znacznie zmniejszyło śmiertelność migrujących lasówek złotawych i drozdów. W noce, kiedy połowa okien była zaciemniona, odnotowano 11 razy mniej zderzeń ptaków podczas migracji wiosennej i 6 razy w czasie migracji jesiennej.
– „Nasze badania dostarczają najlepszych dowodów na to, że światła budynków przyciągają migrujące ptaki, często doprowadzając do zderzeń z oknami, a w efekcie śmierci. Te spostrzeżenia były możliwe tylko dzięki ponad 40-letniej pracy” – tłumaczy Benjamin Van Doren z Cornell Lab of Ornithology.
Wędrowne ptaki giną podczas migracji
Szacuje się, że każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych od 365 milionów do nawet 988 milionów ptaków ginie w wyniku zderzeń z budynkami. Inne zagrożenia, z którymi borykają się podczas migracji to między innymi niekorzystne warunki pogodowe i zanieczyszczenia powietrza. Skutki widać gołym okiem. W ciągu ostatnich 50 lat Ameryka Północna straciła niemal 1/3 ptasiej populacji. Największy spadek liczebności zaobserwowano właśnie u ptaków wędrownych.
Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku David Willard, emerytowany pracownik Muzeum Terenowego w Chicago usłyszał o ptakach zderzających się w locie z McCorkick Place, centrum kongresowym w centrum miasta. Tego samego dnia znalazł pięć martwych ptaków pod budynkiem. Po 40 latach naliczył ich około 40 tys.
W latach 90. po dwóch dekadach prowadzenia obserwacji Willard i jego koledzy zauważyli, że ptaki umierają rzadziej w określonych porach, zwłaszcza w dni świąteczne, kiedy światła w budynku były wyłączone.
– „Szybko stało się jasne, że istnieje zależność między liczbą włączonych świateł w McCormick Place a liczbą zderzeń ptaków. Aby naprawdę zbadać tę korelację, potrzebna była bardziej wyrafinowana analiza, która uwzględniała między innymi wzorce pogodowe” – tłumaczy Benjamin Winger, adiunkt na Wydziale Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Michigan.
Odkryto nową populację płetwali błękitnych. Zdradził je śpiew
Płetwale błękitne mogą być największymi zwierzętami na świecie, ale są też jednymi z najtrudniejszych do znalezienia. Przekonali się o tym naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Wali...
Jak ratować wędrowne ptaki?
Badacze opracowali model statystyczny oparty na liczbie okien oświetlonych w McCormick Place, warunkach pogodowych, porach roku i migracjach poszczególnych gatunków ptaków. To pozwoliło im wyodrębnić konkretne czynniki i wskazać, że to oświetlenie odegrało największą rolę we wzroście śmiertelności ptaków. W 1995 r. władze Chicago wdrożyły program Lights Out Chicago, zachęcający właścicieli i zarządców wysokich budynków do przyciemniania lub wyłączania dekoracyjnych świateł w celu ochrony ptaków wędrownych.
Jak podkreślają ornitolodzy, jest prosty sposób na to, aby uratować wędrowne ptaki. Wystarczy wyłączać światła podczas kilku dni tzw. wysokiego ryzyka wiosną oraz jesienią, kiedy całe gromady migrują.
– „Będziemy w stanie wydawać ukierunkowane powiadomienia o zgaszeniu świateł z kilkudniowym wyprzedzeniem” – zapowiada Van Doren.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
W ofierze składano tu nastolatków. Przerażające rytuały w starożytnej Mezopotamii
Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycie może zmienić nasze postrzeganie tego, jak powstawały pierwsze państwa w epoce brązu. Zmiany systemowe miały następować w starożytnej Mezopotamii.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa