Anomalia pogodowa nad Polską. W lipcu miasto wyglądało jak po śnieżycy
Anomalia pogodowa zaskoczyła mieszkańców Małopolski. Przez miasta przeszły letnie burze oraz gradobicie. Po zakończeniu opadów trudno było uwierzyć, że mamy lipiec, a nie grudzień. Ulice i trawniki w Wolbromiu były białe.
W tym artykule:
Zmiana wzorców pogodowych w nieoczekiwany sposób dotyka coraz więcej miejsc na świecie. Globalne ocieplenie przejawia się nie tylko falami upałów. W tym roku Niemcy doświadczyły poważnych powodzi. Załamanie pogodowe w ostatnich dniach dotknęło także Polskę.
Anomalia pogodowa w Małopolsce
Przełom czerwca i lipca obfitował w naszym kraju w wysokie temperatury. Po tym czasie na niebie musiały więc pojawić się burzowe chmury. Wyładowania atmosferyczne to nieodłączna część lata. Rzadko kiedy letnie burze wyglądają jednak tak jak te 8 lipca w Małopolsce. Anomalia pogodowa szczególnie dotknęła mieszkańców Wolbromia w powiecie olkuskim. Nad miastem przeszła nie tylko burza, ale też intensywne ulewy i gradobicie.
Jak podają lokalne media, w regionie doszło do podtopień i zniszczeń. Ucierpiał między innymi szpital w Olkuszu. W Wolbromiu z kolei drogi zamieniły się w rwące potoki, a dodatkowo były nieprzejezdne z powodu połamanych drzew. Największą sensację wywołał jednak widok Wolbromia po przejściu burzy. Zdjęcia udostępnione w internecie przez mieszkańców wyglądają tak, jakby zostały wykonane zimą. Grad spadł wyjątkowo obficie, a jego objętość szacuje się na około 3 cm.
Zima zaskoczyła kierowców w lipcu
Z relacji mieszkańców wynika, że anomalia pogoda dotknęła nie tylko Wolbrom, ale też Chrzanów i Zakopane. W tych miastach również doszło do podtopień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południowych regionów Małopolski oraz Podkarpacia ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. Burze przeszły nad woj. podkarpackim w weekend. Jedne z największych szkód w regionie zanotowano w Mielcu.
– Dziś około godz. 13:55 przez #Zakopane przeszła superkomórka burzowa, generując opady dużego gradu oraz intensywne opady deszczu, które doprowadziły do lokalnych zalań i podtopień posesji. [...] Kolejne burze tworzą się i przechodzą na Podhalu, w Beskidzie Żywieckim, w rejonie Tatr i w Bieszczadach. Burze przynosić będą przede wszystkim ulewne opady deszczu. Apelujemy o ostrożność w tych regionach Polski! – pisali w poniedziałek Polscy Łowcy Burz w serwisie X.
Rekord marca pobity. Tak ciepło w Polsce nie było od 50 lat
Rekord marcowej temperatury powietrza w Polsce po 50 latach oficjalnie pobity. Jak podaje IMGW, termometry pierwszy raz w historii przekroczyły 26 stopni Celsjusza.Globalne ocieplenie na świecie
Globalne ocieplenie to temat podejmowany coraz częściej nie tylko przez klimatologów i aktywistów, ale także polityków. To dlatego, że zjawisko charakteryzują nieoczywiste skutki wykraczające poza zmiany klimatu i podnoszenie się poziomu mórz.
Globalne ocieplenie wpływa na czas kwitnienia roślin, migracje ptaków i cykle życiowe owadów, co może zaburzyć równowagę ekosystemów. Na przykład wcześniejsze kwitnienie roślin może oznaczać, że nie będą one zsynchronizowane z migracjami zapylaczy. Zmiany klimatu mogą także rozszerzać zasięg występowania chorób przenoszonych przez owady, takich jak malaria czy denga. Dzieje się tak dlatego, że komary, kleszcze i inne wektory coraz lepiej radzą sobie w nowych, wcześniej zbyt chłodnych dla nich, regionach.
Zmieniające się wzorce opadów mogą prowadzić do suszy w jednych regionach i powodzi w innych, co wpływa na dostępność wody pitnej i rolniczej. Tzw. kryzysy wodne dotyczą także nie tylko najbiedniejszych wiosek, ale też dużych aglomeracji miejskich.