Reklama

W tym artykule:

  1. Skąd pochodzą kury Ayam Cemani?
  2. Jak wygląda kura Ayam Cemani?
  3. Jaja Ayam Cemani
  4. Ile kosztuje Ayam Cemani?
  5. Rosół z Ayam Cemani
Reklama

Kury to nie tylko ptaki gospodarskie. Wiele ras hoduje się ze względu na ich efektowny wygląd, jako ozdobę przydomowego ogrodu. Kura jedwabista, Chabo, Sebrytka, Cochin czy Serama – każdy z tych pierzastych zwierzaków charakteryzuje się niezwykłym wyglądem, ale żaden nie zaskakuje tak bardzo, jak Ayam Cemani. Widząc tę niezwykłą kurę na żywo, przeciera się oczy ze zdumienia. I nic dziwnego, bo mówimy tu o najbardziej nieprzeciętnej rasie.

Skąd pochodzą kury Ayam Cemani?

Rasa Ayam Cemani wywodzi się z Indonezji, prawdopodobnie z wyspy Jawa. W swojej ojczyźnie już w XII stuleciu była wykorzystywana w celach rytualnych i medycznych. Dawniej wierzono, że krew kury Ayam Cemani jest lekiem na wiele przypadłości, w tym na impotencję. Obecnie są traktowane jako zwierzęta ozdobne. Jednak na Bali wciąż jeszcze istnieje niechlubny proceder organizowania walk kogutów, w których uczestniczą przedstawiciele tej rasy (ze względu na rozbudowane mięśnie udowe).

Jako pierwsi tę niezwykłą rasę opisali holenderscy kolonizatorzy, ale do Europy trafiła dopiero w 1998 roku (za sprawą holenderskiego hodowcy Jana Steverinka). Obecnie kurczaki Ayam Cemani są hodowane w wielu europejskich krajach, między innymi w Holandii, Belgii, Niemczech, Szwecji, Czechach, we Włoszech i na Słowacji.

Jak wygląda kura Ayam Cemani?

Pod względem cech morfologicznych Ayam Cemani nie różni się zbytnio od ras gospodarskich. Kura waży przeciętnie od 1,5 do 2 kg, a kogut – od 2 do 2,5 kg. Także pod względem pokroju przypomina swoich znacznie pospolitszych krewniaków. Co zatem czyni tę rasę wyjątkową? Kolor.

Kurczak, który bez głowy żył 18 miesięcy. Historia prawdziwa

Kurczak Mike stracił głowę w kwietniu 1945 roku. W takim stanie przeżył jednak kolejnych 18 miesięcy. Bezgłowy kurczak do dzisiaj budzi zainteresowanie naukowców oraz ściąga turystów do ...
bezgłowy kurczak
Kurczak, który bez głowy żył 18 miesięcy. Historia prawdziwa. Fot. Brian Brainerd/Contributor/Getty Images

Ayam Cemani są całkowicie czarne. Oglądając je na zdjęciach, można odnieść wrażenie, że patrzy się na efekt pracy grafika, ale nie. Swój niezwykły wygląd zawdzięczają naturze. Mają czarny dziób, niczym harpia wielka. Czarne są też oczy, grzebień, korale, język i oczywiście pióra (które opalizują u dorosłych osobników), a kończyny mają ciemnoszary kolor, podobnie jak skóra. Mało tego, czarne zabarwienie mają nawet narządy wewnętrzne, kości i krew ptaka. Jak to możliwe?

Skąd bierze się czarny kolor?

Swój niezwykły wygląd kury Ayam Cemani zawdzięczają genetyce. Mutacja jednego z genów powoduje u nich fibromelanozę. W wyniku nadmiernej pigmentacji tkanek, u ptaków powstaje czarne zabarwienie.

Warto podkreślić, że fibromelanoza nie wpływa na zdrowie kur. Jedynym efektem tego obciążenia jest specyficzny wygląd osobników zaliczanych do tej nieprzeciętnej rasy.

Jaja Ayam Cemani

Kury Ayam Cemani znoszą do 100 jaj rocznie, czyli wyraźnie mniej niż inne nioski. Średnio ważą 45 gramów i wbrew obiegowej opinii nie są czarne. Skorupka ma jasny kolor, kremowy lub brzoskwiniowy. To sprawia, że bardzo trudno odróżnić je od jaj pospolitszych ras.

Pisklęta są czarne od wyklucia, zupełnie jak ich rodzice. Na tym etapie ich pióra jeszcze nie opalizują. Ta cecha pojawia się u dojrzałych ptaków.

Ile kosztuje Ayam Cemani?

Mówiąc o tak niezwykłym gatunku jak Ayam Cemani, cena staje się tematem, który po prostu trzeba poruszyć. W Indonezji jaja tych ptaków są sprzedawane po około szesnaście dolarów za sztukę, ale hodowcy niechętnie się ich pozbywają. Wynika to z faktu, że nie ze wszystkich wykluwają się pisklęta. Często zdarza się, że zarodek obumiera po 7–10 dniach. Z kolei kurczaki pochodzące z dobrych hodowli osiągają cenę do sześciu tysięcy dolarów.

Ceny na pozostałych rynkach są mocno zróżnicowane. W Stanach Zjednoczonych za zgodnego ze wzorcem koguta trzeba zapłacić nawet dziesięć tysięcy dolarów. Przeciętna cena zamyka się w przedziale od czterystu do dwóch tysięcy dolarów.

W Polsce ceny dojrzałych Ayam Cemani zaczynają się od stu złotych, ale takie osobniki najczęściej nie mają udokumentowanego pochodzenia. Może się więc zdarzyć, że wystąpią u nich niepożądane cechy, jak choćby różowy dziób lub język albo białe pióra. Za kurę z rodowodem trzeba zapłacić znacznie więcej, bo nawet sześć tysięcy złotych.

Dlaczego Ayam Cemani kosztują tak dużo? Cena jest dyktowana kilkoma czynnikami. Po pierwsze, znalezienie idealnych kur wcale nie jest takie łatwe, a po drugie, hodowla tej rasy jest kosztownym zajęciem. Ayam Cemani muszą otrzymywać najwyższej jakości paszę, wzbogacaną suplementami diety. Wymagają też specjalnej troski w zakresie utrzymywania czystości, zarówno ptaków, jak i kurników. Wynika to z faktu, że choroby mogą doprowadzić do zaniku czarnego pigmentu.

Reklama

Rosół z Ayam Cemani

Te niezwykłe kury rzadko są kupowane dla ich mięsa. Wypada jednak wspomnieć, że niektóre restauracje oferują rosół z Ayam Cemani. Dotyczy to przede wszystkim najlepszych indonezyjskich lokali, ale zupy z czarnego mięsa można też skosztować między innymi w Holandii i we Francji. Cena dochodzi do 2,5 tys. dolarów za porcję.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama