Będziemy żyć dłużej! O ile zaczniemy uczyć się od lemurów
Dzięki badaniom lemurów być może uda się wydłużyć ludzkie życie. Lemury, które jako jedyne ssaki naczelne potrafią spowolnić swoje procesy życiowe mogą nauczyć tego samego ludzi – jeśli uda się znaleźć odpowiednie geny regulujące metabolizm.
Zdaniem specjalistów zdolność do hibernacji mogłaby przedłużyć ludzkie życie, a nawet umożliwić długotrwałe loty kosmiczne. Hibernujące lemury żyją do 10 lat dłużej od stale aktywnych krewniaków - nawet 30 lat. Zdaniem naukowców z Duke Lemur Centre wynika to ze zdolności do hibernacji. Może ona chronić komórki przed normalnym zużyciem i starzeniem. Udowodniono, że hibernują trzy gatunki lemurów z Madagaskaru oraz lori małe (Nycticebus pygmaeus), który zamieszkuje lasy deszczowe Wietnamu, Laosu, Chin i Kambodży.
Hibernują zarówno owady (na przykład pszczoły) jak i ryby, płazy, ssaki (oposy, jeże, chomiki, susły, borsuki, niedźwiedzie, nietoperze), a nawet ptaki (lelek zimowy). Oprócz obniżenia temperatury ciała (u susła arktycznego nawet do minus 2,9 stopnia Celsjusza) spowalnia się tętno ( w przypadku lemurów z 220 do 8 uderzeń na minutę), zwężają się naczynia krwionośne, spada aktywność mózgu.
Hibernacja to fizjologiczny stan organizmu, polegający na wyłączeniu termoregulacji, znacznym spowolnieniu procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała. Hibernujące zwierzęta są bardziej odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe i zużywają mniej energii, co jest ważne zwłaszcza w przypadku mniejszych gatunków.
Źródło: PAP
1 z 1
lemur
Do rodziny lemurowatych zalicza się 5 gatunków. Na zdjęciu najsłynniejszy: lemur katta. Źródło: Shutterstock