Chile pisze nową konstytucję. Temat przewodni nie mógł być inny
Chile to jeden z najbogatszych krajów Ameryki Południowej. Cena za dobrobyt była jednak bardzo wysoka.
W tym artykule:
Bardzo rzadko w konstytucjach państwowych wprowadza się zmiany. Jeszcze rzadziej konstytucje są zapisywane od nowa i to przez obywateli. Dodajmy, że jednym z głównych tematów w nowym dokumencie ma być kryzys klimatyczny i ekologiczny. Brzmi jak utopia? To prawdziwy scenariusz prosto z Chile, gdzie trwa właśnie rewolucja.
Atakama nie byłaby taka sama bez eksplozji komety 12 tys. lat temu
Najsuchsze miejsce na świecie, czyli pustynia Atakama, skrywa wiele tajemnic. Jak twierdzą naukowcy, rozwój rolnictwa na terenie dzisiejszego Chile przyczynił się do wzrostu przemocy między m...Rewolucja w Chile
Obecna konstytucja Chile została napisana w 1980 r. przez ludzi, których wyznaczył Augusto Pinochet. Od tamtej pory kraj znacznie wzbogacił się, dzięki eksplorowaniu dóbr naturalnych, w tym miedzi, węgla, łososi i awokado. W tym samym czasie w społeczeństwie coraz bardziej zaczęły być odczuwalne nierówności. Brak zrównoważonej gospodarki doprowadził do tego, że rzeki zaczęły wysychać.
Po wielu protestach klimatycznych wybrano 155 Chilijczyków, którzy napiszą nową konstytucję. Do zmian skłoniło ich postępujące globalne ocieplenie. Nowy dokument określi więc nie tylko rządy w kraju, ale też wskaże kierunek dla gospodarki opierającej się na wydobyciu litu. Metal ten jest jednym z głównych składników baterii. Na całym świecie szuka się alternatyw dla paliw kopalnych, toteż ceny i popyt na lit gwałtownie rosną.
Zwierzęta Ameryki Południowej. Poznaj najciekawsze gatunki żyjące na tym kontynencie
Zwierzęta Ameryki Południowej żyją w niezwykle zróżnicowanym środowisku, w którym ingerencja człowieka utrzymuje się na stosunkowo niewielkim poziomie. Wszystko to przekłada się na niez...Chile z nową konstytucją
Chile to zaraz po Australii drugi co do wielkości producent litu na świecie. Miejscowe firmy wydobywcze, tak jak politycy, uważają, że górnictwo odgrywa kluczową rolę w poprawie narodowego dobrobytu. Chilijczycy twierdzą jednak, że model gospodarczy oparty na wydobyciu zasobów naturalnych wymagał zbyt wysokich kosztów środowiskowych i nie przyniósł korzyści wszystkim obywatelom. Cierpi na nim chociażby rdzenna ludność.
To właśnie członkowie Konwencji Konstytucyjnej zadecydują, jakim krajem będzie Chile. Regulacja górnictwa to tylko jeden z wielu palących temat. Inne ważne decyzje będą dotyczyć między innymi zachowania systemu prezydenckiego oraz przyszłości kolejnych pokoleń. W ostatnich latach Chile podobnie jak inne miejsca na świecie także boryka się z suszą. Aby rozwiązać ten problem, twórcy nowej konstytucji będą musieli odpowiedzieć na podstawowe pytania: czym dokładnie jest woda i kto zarządza jej zasobami w kraju?
Kryzys klimatyczny na świecie
Katastrofa klimatyczna to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Według niektórych specjalistów już teraz część zmian, jakie zaszły w przyrodzie, jest nieodwracalna. Skutki rosnących temperatur są coraz bardziej odczuwalne na całym świecie. W 2021 r. fala upałów na wybrzeżu Pacyfiku zabiła ponad miliard stworzeń morskich, a Grenlandia po raz kolejny doświadczyła ekstremalnego topnienia.
Źródło: New York Times