W tym artykule:

  1. Perła Adriatyku, czyli witamy w Dubrowniku
  2. Zjawiskowe miasto-pałac, czyli Split
  3. Zadar - zakochaj się od pierwszego wejrzenia
  4. Pula - tu bije serce Istrii
  5. Zagrzeb - stolica sztuki i… szczęścia

Perła Adriatyku, czyli witamy w Dubrowniku

Odwiedziny w Dalmacji warto zacząć od spaceru po Dubrowniku, a zwłaszcza jego historycznej części wpisanej na listę UNESCO i wyglądającej całkiem jak scenografia filmowa. Tu zachwycą was okalające Stare Miasto Mury Miejskie oraz baszty i twierdze (jedną z nich jest imponująca twierdza Lovrijenac), czy XV-wieczna Wielka Fontanna Onufrego zaprojektowana przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava jako część miejskiego systemu wodociągowego. To pod nią mieszkańcy umawiają się na randki. Warto przy okazji zgubić się w labiryncie krętych uroczych uliczek, przy których zjecie np. świetne sardynki okraszone solą lub czarne risotto. Ci, którzy lubią zwiedzać z aparatem w ręku powinni też zajrzeć do gotycko-renesansowego Pałacu Sponza, barokowego kościoła św. Błażeja (patrona Dubrownika), przyjrzeć się kolumnie Rolanda z XV wieku, czy wreszcie odwiedzić gotycko-barkowy Pałac Rektorów, czyli dawną siedzibę miejskich władz. Dziś mieści się tu Muzeum Historii i Kultury.

Dubrownik, Fot. Julien Duval
Dubrownik, Fot. Julien Duval

Zmęczeni zwiedzaniem? Odpocznijcie w cieniu cytrusowych drzew rosnących w parku Gradac. A kto lubi aktywny wypoczynek, może zajść na plażę Banje i wypożyczyć skutery wodne czy motorówki, a nawet skorzystać z możliwości parasailingu. Tym, którzy życzyliby sobie popatrzeć z góry na miasto, jego zabytki i turkusowe wody Adriatyku, proponujemy wzgórze Srđ (412 m n.p.m.), na które można wjechać kolejką linową. Tylko ono wie, ilu mężczyzn właśnie tu oświadczyło się swoim drugim połówkom. Zresztą zakochani mają tu gdzie świętować – w uroczej restauracji można smacznie zjeść romantyczną kolację, mając Dubrownik u stóp. A patrząc na lśniący Adriatyk, na pewno nabierzecie ochoty na rejs na okoliczne wyspy. Zwłaszcza polecamy Lokrum zwaną wyspą zakochanych – tu usłyszycie legendę o Ryszardzie Lwie Serce i spędzicie aktywnie czas, podziwiając egzotyczne rośliny w tutejszym rezerwacie przyrody. Skoro o aktywnościach mowa, na trekking między jeziorami Veliko i Malo idealny będzie Park Narodowy Mljet na wyspie o tej samej nazwie.

Park Narodowy Mljet / Fot. Darko Kešnjer
Park Narodowy Mljet / Fot. Darko Kešnjer

Jeśli jednak macie więcej czasu i chcecie aktywnie poznać Dubrownik, warto wybrać któryś z licznych szlaków pieszych, m.in. prowadzący przez Mury Miejskie, czy na wzgórze Srđ, dookoła miasta poprowadzono też liczne ścieżki rowerowe. Rajem dla wielbicieli dwóch kółek będzie jednak przede wszystkim pobliska wyspa Korčula, a na niej: Lumbarda (trzy trasy rowerowe), Blato (sześć tras), Vela Luka (cztery trasy), Smokvica (cztery trasy) i miasto Korčula (trzy trasy). Na całej wyspie Korčula znajduje się aż dziewiętnaście tras rowerowych.

Zjawiskowe miasto-pałac, czyli Split

Kolejnym ważnym przystankiem w Dalmacji, do którego dolecicie bezpośrednio z Polski, jest Split. Miasto może pochwalić się pięknym portem, w którym cumują lśniące łodzie zachęcające do żeglugi, a jego serce to dawny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Tam, gdzie były rezydencjalne korytarze, dziś są ulice, w miejscu komnat – urokliwe place. Zabytkowe centrum Splitu wraz z Pałacem Dioklecjana, podobnie jak Stare Miasto w Dubrowniku również wpisano na listę UNESCO. Ale to nie jedyny punkt wspólny tych dwóch miast. Zarówno w Splicie jak i Dubrowniku kręcono sceny do „Gry o tron”. Dla miłośników serialu dodajmy, że lokacji z nią związanych w Chorwacji jest znacznie więcej.

Split/Fot. Julien Duval
Split/Fot. Julien Duval

Spacerując po Splicie, znajdziecie całą masę uroczych kawiarni, butików z rękodziełem i kameralnych restauracji. Wszystko z widokiem na Adriatyk – ten można podziwiać z promenady (Riva), przy której rosną palmy. Miasto ciekawie prezentuje się także z góry, a dokładnie ze wzgórza Marjan – tutejsze liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez zalesione tereny to świetna okazja, aby wypocząć w otoczeniu przyrody.

Szukacie jeszcze więcej aktywności w okolicach Splitu? Koniecznie zobaczcie malowniczo położone miasteczko Omiš, w którym z twierdz Fortica i Mirabela rozpościera się zapierający dech widok na góry, rzekę Cetina i Adriatyk. W okolicach Omiša znajdują się szlaki trekkingowe, a na tych którzy chcą przetestować swoją odwagę czeka lot na paralotni, rafting, zipline lub wędrówki górskie (te polecamy w okolicach góry Mosor). A to wszystko w otoczeniu wspaniałej przyrody.
Kogo zaś ciągnie do wody, może wynająć kajaki lub deski SUP i eksplorować liczne zatoczki i plaże. Wyspy: Brač, Hvar czy Šolta, które oferują też doskonałe warunki do nurkowania i snorkelingu. Dodatkowo na dwóch pierwszych wyspach znajdziecie świetne trasy rowerowe.

Zadar - zakochaj się od pierwszego wejrzenia

Tu zobaczycie najpiękniejsze zachody słońca na świecie – tak o Zadarze pisał Alfred Hitchcock. A te warto podziwiać, wdrapując się np. na górującą nad miastem dzwonnicę katedry św. Anastazji. Świetnie widać stąd czerwone dachówki urokliwie odcinające się od bieli murów i lazurowej wody. Widok na Adriatyk zachwyci szczególnie towarzystwie dźwięków Organów Morskich. Niezwykle ciekawą instalacją jest Pozdrowienie Słońca, które wieczorem i w nocy prezentuje magiczną grę świateł. Szklane płytki ułożone w kształcie koła, dzięki znajdującym się pod nimi bateriom słonecznym, wieczorami oświetlają promenadę.
Zadar ma też bogatą ofertę dla kochających adrenalinę. Okolice miasta to świetna arena do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu i kitesurfingu. W głębi lądu miłośników natury i tajemniczych jaskiń zachwyci Park Krajobrazowy Welebit oraz Park Narodowy Paklenica z kresowymi kanionami (świetnie przygotowane drogi wspinaczkowe).

Park Narodowy Paklenica / Fot. Julien Duval
Park Narodowy Paklenica / Fot. Julien Duval

W granicach tego ostatniego parku znajdziemy też najwyższy szczyt pasma Welebitu, czyli Vaganski Vrh (1757 m n.p.m.). Skoro jesteśmy już w tych okolicach – mamy tu jeszcze jedna propozycję dla poszukiwaczy wrażeń – to wycieczki Velebit Photo Safari pojazdami terenowymi, dzięki którym można podziwiać dziewiczą przyrodę i imponujące formy krasowe górskiego pasma Welebit oraz klifu Tulove Grede.

Park Narodowy Welebitu Północnego, Fot. Julien Duval
Park Narodowy Welebitu Północnego, Fot. Julien Duval

W pobliżu Zadaru znajdziemy też rzekę Zrmanja - to popularne miejsce na rafting i kajakarstwo górskie. Trasy są dostępne dla różnych poziomów zaawansowania, a przepływanie przez kaniony dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Pula - tu bije serce Istrii

Od tysięcy lat klimatyczna Pula jest kulturalnym centrum półwyspu Istria. Miasto słynie nie tylko z malowniczych, rozległych plaż, ale przede wszystkim z antycznej architektury. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba tu zobaczyć świetnie zachowany rzymski amfiteatr, którego budowę rozpoczęto w czasach panowania cesarza Wespazjana, świątynię Augusta, Łuk Triumfalny Sergiuszów z I w. czy Bramę Herkulesa. Wśród uliczek warto poszukać rozsianych po mieście niewielkich lokalnych bazarów lub sklepików i koniecznie kupić miejscową oliwę – jest absolutnie niepodrabialna i podkreśli smak każdej potrawy.

Fot. Maja Danica Pečanić
Fot. Maja Danica Pečanić

Będąc w Puli polecamy odwiedzenie Parku Narodowego Brijuni. Wysp i wysepek jest tu dokładnie 14. Na wyspę Veliki Brijun można dopłynąć z miejscowości Fažana, położanej ok. 10 km od Puli. Chorwaci o Archipelagu Brijuni mówią: „magiczne dzieło natury”. Jeśli lubicie nurkować – Park Narodowy Brijuni to świetne miejsca także na tę aktywność.

Dla miłośników kajaków ciekawa opcją może być zatoka Mala Kolombarica, na najbardziej wysuniętym na południe krańcu Przylądka Kamenjak (Rt Kamenjak). Zatoka znana jest również z jaskini dostępnej tylko od strony morza, do której dotrzeć można również kajakiem.

Równie spektakularnie prezentuje się jaskinia Galebove Stijene. Znajduje się ok. 4 km. od samego centrum Puli. Słynąca z czystej wody skalista zatoka popularna wśród miłośników nurkowania i pływania w jaskiniach. Dopłynąć można do niej również na kajaku lub SUP-ie.

Żeglowanie w Parku Narodowym Brijuni, Fot. Julien Duval
Żeglowanie w Parku Narodowym Brijuni, Fot. Julien Duval

Trasy rowerowe to kolejny atut Istrii – znajdziemy tu zadbane ścieżki zarówno dla miłośników rowerów górskich, jak i szosowych. Trasy prowadzą przez malownicze wioski, winnice i wzgórza. Popularne trasy to np. Parenzana, dawny szlak kolejowy przekształcony w ścieżkę rowerową.
Zaś wybrzeże Istrii jest doskonałe do uprawiania sportów wodnych. Wiele wypożyczalni oferuje kajaki i deski SUP, które pozwalają na wpłynięcie do ukrytych zatoczek i jaskiń morskich. Wielki zachwyt – gratis!

Zagrzeb - stolica sztuki i… szczęścia

Pierwsze zapiski o Zagrzebiu sięgają już XI w. Stolica Chorwacji, chociaż jest największym miastem w kraju, znana jest z kameralnej atmosfery i miłości do sztuki. Zwiedzanie można zacząć od uroczych uliczek, placów i skwerów Dolnego Miasta. Ale uwaga! Trzeba się zatrzymać przy fontannie Manduševac na Placu bana Jelačicia i wrzucić monetę. Dzięki temu jest duża szansa na szczęście. W dzielnicy Maksimir natrafiamy zaś na założony w XVIII w. przepiękny, wzorowany na angielskich ogrodach Park Maksimir. To prawdziwy pomnik architektury parkowej. Jeśli lubicie rowery – świetnie oznaczone szlaki znajdziecie wyjeżdżając z Zagrzebia.

Zagrzeb/Fot. Julien Duval
Zagrzeb/Fot. Julien Duval

Wznoszący się nad miastem masyw Medvednica to idealne miejsce dla miłośników wędrówek. Na najwyższy szczyt – Sljeme można dostać się jedną z malowniczych tras, a przy okazji podziwiać piękne widoki na Zagrzeb i okolicę. Medvednica to też świetne miejsce dla rowerzystów, którzy znajdą tu porządne ścieżki. Dobrym pomysłem będzie też wybranie się do Parku Krajobrazowego Žumberak-Samoborsko Gorje. Dlaczego? Malowniczych szlaków wiodących przez góry, lasy i wioski jest tu co najmniej kilka.
Także okolice Samoboru to świetne miejsce na wycieczki rowerowe, z różnorodnymi trasami przez wzgórza. W samym Samoborze warto zatrzymać się zaś na kremówkę (kremšnita), z której słynie miasto.

Odkryj więcej na chorwacja.hr

Szybenik, Fot. Julien Duval
Szybenik, Fot. Julien Duval
619965696fe5a5ce10c66cf64b495ecb1556d571-1a15e6b

Materiał promocyjny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.