Ciekawostki o żyrafach. Najwyższe zwierzę na Ziemi zaskakuje na każdym kroku
Zebrane ciekawostki o żyrafach nie tylko was zaskoczą, ale jeszcze bardziej zachęcą do poznania tych niezwykłych zwierząt. Niewiele osób bowiem wie, że mają one nie tylko najdłuższa szyję, ale również najwyższe ciśnienie krwi ze wszystkich ssaków.
W tym artykule:
Wymieniając ciekawostki o żyrafach z pewnością nie może zabraknąć informacji, że są to najwyższe zwierzęta żyjące na lądzie. Głowa dorosłego samca znajduje się na wysokości ok. 5,5 metra, co oznacza, że bez problemu może zajrzeć w okna położone na drugim piętrze. Na tym jednak nie koniec – po więcej mniej lub bardziej znanych faktów na temat żyraf odsyłamy was do dalszej części artykułu.
Ciekawostki o żyrafach
- Żyrafa ma najwyższe ciśnienie tętnicze krwi ze wszystkich ssaków – 280/180 mmHg w spoczynku, czyli ponad dwa razy wyższe od ludzkiego. Jest ono utrzymywane przez ogromne i silne serce, które mierzy ok. 60 cm, waży 11 kg i pompuje nawet 60 litrów krwi na minutę, uderzając przy tym w spoczynku ok. 90 razy (maksimum 170 razy).
- Nie mniej ważne od serca są długie, dwumetrowe arterie szyjne, którymi płynie krew. Dzięki niezwykle elastycznym ścianom naczynia krwionośne odpowiednio się rozszerzają, by krew mogła szybko dopłynąć do głowy, i zwężają, żeby powoli spłynęła w dół. Ponadto zastawki w żyłach szyjnych zapobiegają zbyt szybkiemu jej przemieszczaniu się przy pochylaniu. Ściany naczyń krwionośnych nóg są grubsze i mniej elastyczne, przez co nie napełniają się jak balony. Dodatkowo skóra opina kończyny niczym pończochy przeciwżylakowe, dzięki czemu żyrafom nie puchną nogi.
- Żyrafy nie poruszają się kłusem, jak np. konie, lecz inochodem, czyli jednocześnie podnoszą raz lewe nogi (przednią i tylną), a raz prawe. W galopie rozwijają prędkość 48 km/godz. Nie są jednak w stanie biec na długim dystansie, bo już po kilkunastu minutach grozi im zawał serca.
- Życie żyrafy rozpoczyna się od upadku z wysokości prawie pierwszego piętra. Poród żyrafy odbywa się na stojąco, a jej łono znajduje się na wysokości ok. 2 m. Ponad połowa młodych ginie, nie doczekawszy dorosłości. Jednak główną przyczyną ich śmiertelności nie jest skręcony kark, lecz drapieżniki. Młode żyrafy padają ofiarą lwów, hien i likaonów.
- Dla dorosłych żyraf jedynym zagrożeniem są lwy. Gdy żyrafa pochyla głowę, by napić się wody, musi szeroko rozstawić przednie nogi, co czyni ją wyjątkowo niezdarną. Dla lwów to najlepszy moment do ataku – złapania zębami za pysk i przewrócenia żyrafy.
- Zwykło się dawać żyrafę jako przykład ewolucji. Jej szyja i nogi wyewoluowały do obecnych rozmiarów dzięki temu, że w każdym pokoleniu, od milionów lat, najwięcej potomstwa pozostawiały osobniki, które były najlepiej odżywione.
- Wyróżnia się 9 podgatunków żyraf, najważniejsze to: nigeryjska, Rothschilda, siatkowana, kenijska, południowa i angolska.
- Żyrafy śpią bardzo niewiele w ciągu doby – od 30 minut do maksymalnie dwóch godzin. Wynika to głównie z faktu, że ich organizmy oszczędnie gospodarują energią, ale także ze względów bezpieczeństwa.
- Samce żyraf walczą tylko fair play. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w trakcie badań terenowych zauważyli, że męskie osobniki uderzały głowami tylko w przypadku, gdy były podobnej postury. W bójki najczęściej wdawały się młode samce wkraczające w dorosłość. Ich walki były krótkie, choć intensywne.
- Latem 2023 r. w zoo w Tennessee urodziła się żyrafa bez cętek. To prawdopodobnie jedyny taki przedstawiciel gatunku Giraffa reticulata, który żyje na świecie.
- Światowy Dzień Żyraf obchodzony jest nieprzypadkowo 21 czerwca. Święto najwyższych spośród wszystkich występujących obecnie na Ziemi zwierząt przypada w najdłuższy dzień w roku.
Polski muflon stał się gwiazdą internetu. Te zwierzęta pojawiły się u nas dopiero 120 lat temu
Muflony nie są rodzime dla Polski. W Karkonosze trafiły z południa Europy. Mimo, że miejscowy klimat jest dla nich zbyt surowy, nie wszędzie w naszym kraju jest ich coraz mniej.
Gdzie żyją żyrafy?
- Żyrafa kenijska – sawanny południowej Kenii i niemal cała Tanzania;
- Żyrafa siatkowana – północno-wschodnia Kenia;
- Żyrafa Rothschilda – pogranicze Ugandy i Sudanu;
- Żyrafa południowa – pogranicze RPA, Mozambiku, Zimbabwe;
- Żyrafa angolska – głównie północna Namibia i Botswana.
Co je żyrafa?
Żyrafa jest zwykłym przeżuwaczem, tak jak krowa czy owca. Od 16 do 20 godzin na dobę starannie rozciera zębami rośliny afrykańskiej sawanny. Następnie przełyka je, nadtrawia w pierwszej części przepastnego żołądka, by następnie zwrócić do ponownego przeżucia. Po drugim przełknięciu papka przechodzi przez przewód pokarmowy i wreszcie z powrotem trafia na afrykańską sawannę.
Żyrafa jako jedyna na sawannie ma dostęp do pokarmu znajdującego się wysoko na drzewach. Precyzja, z jaką zwierzę zgarnia liście z gałęzi, wskazuje, że zjadanie ptasich gniazd wraz z pisklętami nie jest przypadkiem, lecz celowym uzupełnianiem diety.
Co ciekawe, żyrafy większość wody pozyskują wraz ze zjadanymi roślinami, dlatego bardzo mało piją.
Język żyrafy
Czarnofioletowy język żyrafy (ten kolor ochroni przed oparzeniem słonecznym) jest mocno wydłużony i może osiągać nawet 50 cm długości. Dzięki czemu największy ssak na Ziemi bez problemu może się nim oblizać i wyczyścić swój nos.
Ile kręgów szyjnych ma żyrafa?
Żadne zwierzę na Ziemi nie ma tak długiej szyi, jak właśnie żyrafa. Dzięki niej największy lądowy ssak jest w stanie dosięgnąć zielonych pędów i liści, znajdujących się na czubkach drzew. Ponadto umożliwia im to znacznie lepszy zasięg wzroku niż u innych stworzeń, dzięki czemu w porę mogą uciec przed czyhającym na nie zagrożeniem. Co więcej, za sprawą długiej szyi wzrasta powierzchnia ciała żyrafy, przez którą w upalne dni zwierzę to może wypromieniować nadmiar ciepła.
I choć szyja żyrafy osiąga nawet 2 metry długości, podobnie jak człowiek i inne ssaki, posiada ona przeważnie siedem kręgów szyjnych (każdy z nich mierzy ok. 28 cm. Pisał o tym już Karol Darwin, ojciec ewolucji, dla którego to zwierzę stanowiło zagadkę.
Źródła: archiwum National-Geographic.pl.