Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie
  2. Cyklon Eowyn sieje spustoszenie
  3. Cyklon Eowyn a pogoda w Polsce
  4. Jak powstają cyklony?

Cyklon Eowyn dotarł do Europy. W piątek 24 stycznia nad ranem uderzył w Irlandię. Wcześniej kilka milionów Irlandczyków dostało ostrzeżenie przed ekstremalnym zjawiskiem pogodowym. Władze apelują o pracę z domu. Szkoły oraz uczelnie są zamknięte. W najbliższych godzinach to właśnie mieszkańcy Wysp Brytyjskich najbardziej odczują skutki burzy porównywanej do najsilniejszych od lat. Wiele domów może mieć problemy z dostępem do prądu. Do tego dochodzą znaczne zniszczenia infrastruktury oraz chaos w transporcie.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie

Prognozy wskazywały, że cyklon Eowyn będzie najsilniejszym niżem od czasów huraganu Debby z 1961 roku, który zabił 15 osób i generował wiatr o prędkości 182 km/godz. Pierwsze dane już wskazują, że ta wartość została pobita.

Eowyn niesie ze sobą wiatr osiągający średnią prędkość około 160 km/godz. Według pomiarów stacji meteorologicznej Mace Head położonej w zachodniej części Irlandii, w piątek rano siła podmuchów dochodziła tam do 184 km/godz. Wieje nie tylko na zachodzie Irlandii, ale także w Dublinie. Miasto boryka się z wiatrem przekraczającym prędkość 100 km/godz. Z prognoz wynika, że pogoda uspokoi się dopiero w godzinach wieczornych. Do tego czasu mieszkańcy Irlandii, Szkocji i północnych hrabstw Anglii mogą spodziewać się porywistych wiatrów wiejących nawet około 200 km/godz.

Cyklon Eowyn sieje spustoszenie

Tak silne podmuchy mogą powodować poważne zniszczenia budynków i stanowić zagrożenie dla życia ludzi. W miejscowości Quintrell Downs w Kornwalii pojawiło się podejrzenie wystąpienia tornada, które zerwało dachówki z domów i doprowadziło do znacznych uszkodzeń. W szkockich regionach Tayside, Fife, Lothian Borders i Strathclyde narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii wydał czerwone ostrzeżenia pogodowe z powodu silnych wiatrów osiągających prędkość około 160 km/godz. W tych regionach odnotowano uszkodzenia budynków oraz powalone drzewa. Dodatkowo w Irlandii porywy wiatru osiągające 183 km/godz. spowodowały rozległe przerwy w dostawie prądu, dotykając około 715 000 domów w Galway.

Cyklon Eowyn paraliżuje ruch w Szkocji
Cyklon Eowyn paraliżuje ruch w Szkocji, fot. Getty Images Cyklon Eowyn paraliżuje ruch w Szkocji, fot. Getty Images

Do tej pory z powodu burzy odwołano ponad 300 lotów na lotniskach w Glasgow, Aberdeen, Edynburgu i Belfaście. Cyklon Eowyn zakłócił ruch lotniczy nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także nad Europą. Ponieważ silne wiatry zagrażały bezpieczeństwu lotów, lotniska w Europie Zachodniej musiały odwołać część połączeń lub zmienić trasy tych, które był już realizowane. To wywołało efekt domina, powodując problemy logistyczne w innych krajach.

Mieszkańcom północy Wielkiej Brytanii odradza się podróże, jeśli nie są koniecznie. Przemieszczanie się jest zresztą mocno utrudnione właśnie przez niebezpieczne warunki pogodowe. Operatorzy kolejowi, w tym np. ScotRail, zawiesili wszystkie usługi w Szkocji. Utrudnienia i opóźnienia dotyczą także promów.

Cyklon Eowyn a pogoda w Polsce

W nadchodzący weekend, 25–26 stycznia 2025 roku, pogoda w Polsce będzie kształtowana przez oddziaływanie Eowyn. Mimo że cyklon wywołał ekstremalnie silne wiatry w Irlandii i Szkocji, Polsce nie grożą podobne zjawiska pogodowe. – Wręcz przeciwnie, układ ten sprowadzi do Polski wyjątkowo ciepłe powietrze z południa Europy – zapowiada synoptyk Damian Zdonek cytowany przez serwis dziendobry.tvn.pl.

Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 10°C, w rejonach podgórskich od 3°C do 10°C. Na północy kraju możliwe są słabe opady deszczu.

Jak powstają cyklony?

Cyklony, takie jak Eowyn, są efektem oddziaływania ciepłych i zimnych mas powietrza, które spotykają się, tworząc intensywną różnicę temperatur. Ten kontrast prowadzi do gwałtownego podnoszenia się ciepłego, wilgotnego powietrza, które ochładza się na wyższych wysokościach, powodując kondensację pary wodnej i uwalnianie energii. W tym procesie formuje się obszar niskiego ciśnienia, wokół którego zaczynają krążyć wiatry w spiralnym ruchu, wzmacniając zjawisko.

Cyklony przynoszą nie tylko ulewne deszcze i porywiste wiatry, ale także gwałtowne zmiany pogodowe w krótkim czasie. Coraz częstsze występowanie takich burz w Europie jest przypisywane zmianom klimatu. Wzrost temperatur oceanów, będący jednym ze skutków globalnego ocieplenia, zwiększa ilość energii dostępnej dla takich zjawisk. Cieplejsze wody dostarczają więcej wilgoci do atmosfery, co sprzyja intensyfikacji burz. Naukowcy podkreślają, że takie ekstremalne warunki pogodowe stają się bardziej powszechne i silniejsze, stanowiąc wyzwanie dla infrastruktury i bezpieczeństwa mieszkańców Europy.

Źródło: The Guardian

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama