Jak śpi pies i co można z tego odczytać? Zwróć uwagę na pozycję jego ciała w czasie snu
Jeżeli twój pies zapada przy tobie w mocny sen, z którego długo się wybudza, to jesteś szczęściarzem. To jak komunikat: czuję się przy tobie naprawdę bezpiecznie. Jeżeli w dodatku śpi na plecach i odsłania brzuch – najbardziej podatną na zranienie część ciała – oznacza to, że jego zaufanie do człowieka jest całkowite. O czym jeszcze informuje to, jak śpi pies?
W tym artykule:
- Jak długo śpią psy?
- Spanie stadne u psów
- Pozycja szczeniaka podczas snu
- Pozycja dorosłego psa podczas snu
- Bieganie przez sen
- Czy pies powinien spać w łóżku?
- Dlaczego pies kręci się przed zaśnięciem?
Psy są wyjątkowo komunikatywnymi zwierzętami. A chociaż nie potrafią mówić, to ich zachowanie jest nam w stanie powiedzieć niemal wszystko. Przekazują nam informacje nawet wtedy, gdy śpią. Bo to, jak śpi pies – gdzie, jak długo i w jakiej pozycji – jest jasnym wskaźnikiem zarówno jego stanu psychicznego, jak i naszej z nim relacji.
Jak długo śpią psy?
Zacznijmy od tego, ile godzin psy przeznaczają na sen? Okazuje się, że mogą spać nawet przez 20 godzin w ciągu doby! Ale długość snu jest zależna od wieku psa. Młode i wiekowe osobniki śpią najdłużej, nawet do 20 godzin na dobę. Te w sile psiego wieku śpią około 10 do 12 godzin dziennie.
Za to nowonarodzone szczeniaczki potrafią przesypiać niemal cały dzień. Krótkie pobudki między drzemkami wykorzystują na jedzenie. Wraz z rozwojem psa, drzemki ulegają skróceniu, a psy stają się coraz bardziej aktywne. Jednym z najbardziej uroczych widoków jest ten, gdy zmęczone zabawą psie maluchy zasypiają niemal w ruchu. Jakby ktoś nagle wyłączył im zasilanie. Po prostu zamykają oczy i zapadają w głęboki, regenerujący sen dokładnie w tym miejscu, w którym właśnie stały.
Spanie stadne u psów
Charakterystyczne dla szczeniaków jest też spanie z rodzeństwem. Śpią jeden na drugim, w kłębowisku uszu, łapek i ogonków. Daje im to zarówno ciepło, jak i poczucie bezpieczeństwa. W końcu nie tak dawno wszystkie były stłoczone w brzuchu mamy.
Dlaczego większość psów ma ciemne oczy? Nowe badania wyjaśniają ten fenomen
Naukowcy twierdzą, że to ludzie mogą być odpowiedzialni za kolor oczu udomowionych psów. Ciemne i brązowe ubarwienie ma wyglądać mniej groźnie, dlatego w przeszłości, ingerując w ewoluc...Wraz z rozwojem, zaczną się od siebie oddalać i spać oddzielnie. Ale psy żyjące w bliskiej i ciepłej relacji zwykle będę szukały swojego towarzystwa. W trakcie drzemki stykają się łapkami, plecami lub przynajmniej ogonami.
Jeżeli masz to szczęście i posiadasz trzy dorosłe psy lub więcej, z pewnością zauważyłeś, że przygotowując się do długiej drzemki, często układają się w trójkąt. To zachowanie wywodzące się wprost od ich dzikich przodków, do dziś najbardziej charakterystyczne dla psów pasterskich. Taki sposób spania to jak wystawienie czujek. Chociaż psy śpią, to nic się nie prześlizgnie a stado jest chronione.
Pozycja szczeniaka podczas snu
Jakie pozycje przyjmują psy podczas spania? Najbardziej kreatywne w tym zakresie są szczeniaki. Śpią na boku z wyciągniętymi łapami, rozciągnięte na brzuchu lub skulone. Potrafią spać z łebkiem spadającym ze schodka, na zabawkach, a nawet zasnąć w trakcie jedzenia z pyszczkiem w misce. Moim osobistym faworytem jest spanie na plecach z wyciągniętymi wzdłuż ciała łapkami.
Właśnie po sposobie spania szczeniąt najlepiej widać, czy dom, w którym się wychowują, jest przyjazny zwierzętom. Kochane i szanowane szczenię, które nie odbiera świata zewnętrznego jako zagrożenia, będzie spało mocnym snem i regularnie odsłaniało brzuch. To źle traktowane będzie starało się ukryć, schować i spać w taki sposób, by ochronić brzuch, gdyby miało dojść do ataku.
Ten brak poczucia bezpieczeństwa nie zawsze wiąże się z agresją ze strony człowieka. Czasami to inne domowe zwierzaki atakują szczenię. Dlatego jeśli zauważymy, że pies się ukrywa, warto jest przyjrzeć się bliżej relacji w stadzie.
Pozycja dorosłego psa podczas snu
Najbardziej charakterystyczną pozycją, jaką podczas odpoczynku przyjmują dorosłe psy, jest ta określana mianem lwiej. Przypomina nieco posąg Sfinksa, z tą różnicą, że głowa leży nisko. Warto wiedzieć, że taką pozycję psy przybierają podczas odpoczynku, czyli niezbyt głębokiej drzemki. W jej trakcie psy są bardzo czujne, a zaalarmowane jakimś dźwiękiem lub zapachem potrafią zerwać się na łapy w ułamku sekundy.
Gdy pies zwija się w kłębek, a wszystkie jego organy wewnętrzne są chronione, zasypia mocniej. Psy przyjmują taką pozycję nie tylko po to, by się chronić, ale również ogrzać. Jest to też pozycja charakterystyczna dla psów bezpańskich lub takich, które były lub są ofiarami agresji. To nie oznacza, że inne psy nie będą jej przyjmowały. Ale te bez traumatycznych przeżyć i żyjące w dobrych warunkach, będą ją przyjmowały głównie po to, by się gdzieś zmieścić – na przykład na kolanach swojego człowieka – lub ogrzać. Poza tym będzie to jedna z wielu pozycji psiego spania, a nie jedyna.
Bieganie przez sen
Psy, podobnie jak ludzie, śnią. Co pewien czas przeżywają podczas snu tak żywiołowe przygody, że warczą, poszczekują i przebierają łapami, jakby prowadziły prawdziwy pościg. Jest to całkowicie normalne i wymaga naszej interwencji tylko wtedy, gdy pies wykazuje oznaki silnego zdenerwowania.
Bardzo wiele psich pozycji wiąże się z kwestią regulowania temperatury ciała. Gdy robi się cieplej, psy chętnie śpią przyklejone brzuchem do chłodnych powierzchni. W ten sposób schładzają ciało. Inną metodą jest spanie z otwartym pyskiem i wyciągniętym językiem. To również typ termowentylacji.
Czy pies powinien spać w łóżku?
Pozostaje pytanie, gdzie powinny spać psy? Nie jestem zwolenniczką spania z psami w łóżku. Choć może mieć to związek z tym, że posiadam większą liczbę ogromnych i długowłosych psów. Gdyby spały na łóżku, ja niechybnie musiałabym się przenieść na podłogę. Poza tym psy nie mają zwyczaju przed snem brać prysznica, więc przynoszą ze sobą do łóżka wszystko to, co gromadzi się na ich sierści.
Jest jednak kilka sytuacji, w których warto przyjrzeć się potrzebie spania psa w łóżku. Po pierwsze, będzie się to oczywiście łączyło z ogromną potrzebą bliskości i miłością psiaka do jego człowieka. Niektóre psy śpią w nogach człowieka, bo to pozwala im bezpośrednio chronić właściciela i jest wyrazem nie tylko miłości, ale też poczucia odpowiedzialności. Za to gdy pies, który nigdy nie próbował spać w łóżku, raptownie zmienia przyzwyczajenia, może to oznaczać chorobę. W dodatku niekoniecznie chorobę psa, częściej nawet człowieka. Po prostu pies, wyczuwając coś niedobrego, chce być blisko. Tak na wszelki wypadek.
Jaka rasa psów jest najbystrzejsza? Fińskie badaczki opracowały nowy zestaw testów. Wyniki zaskakują
Naukowczynie z Uniwersytetu Helsinek sprawdziły, która rasa psów jest najbardziej inteligentna. W testach, które przygotowały, wzięło udział ponad tysiąc zwierząt. Dotychczasowy zwycięzc...Jest jeszcze jeden powód, dla którego pies chce spać jak najbliżej człowieka. Dodajmy – bardzo małego człowieka. Psy z rozwiniętym instynktem opiekuńczym w sytuacji stresogennej zawsze będą starały się ochraniać najsłabszego członka stada. Z tego powodu gdy tylko zaczynała się burza, wszystkie moje psy automatycznie wędrowały do pokoju dziecka. Kładły się w pobliżu jego łóżka i opuszczały pokój dopiero, gdy burza ustała. Nigdy wcześniej.
Dlaczego pies kręci się przed zaśnięciem?
Zanim psy zostały udomowione, przed każdą drzemką musiały stworzyć sobie odpowiednie legowisko. Nie zawsze przecież zmęczenie zastawało je w idealnych warunkach na odpoczynek. Badacze wyjaśniają, że kręcenie się psa przed snem to ślad po sprawdzaniu, czy dany teren jest bezpieczny.
Dzikie psy ubijały wysokie trawy w wygodne legowiska dla siebie i szczeniąt. Innym powodem takiego zachowania jest chęć odstraszenia potencjalnego zagrożenia: owadów czy gadów. Kręcenie się psów pozwala im oznaczyć dane miejsce swoim zapachem, co w przyszłości będzie czytelnym sygnałem, jeśli w pobliżu pojawi się inny pies.
Nasz ekspert
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana z magazynami portali Gazeta.pl oraz Wp.pl. Współautorka książek „Człowiek istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”.1 z 1
pies
Każde miejsce trzeba sprawdzić przed drzemką. Źródło: Shutterstock