Czy ludzie i zwierzęta mogą żyć obok siebie? 58 proc. z nich tak
Tak, człowiek jest odpowiedzialny za wyginięcie dziesiątek gatunków zwierząt i doprowadzenia na skaj zagrożenie wyginięciem setek innych nnych, ale czy relacje między ludźmi, a innymi przedstawicielami królestwa zwierząt zawsze są tak burzliwe? Niekoniecznie.

W tym artykule:
Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz ustalili, że 33 proc. gatunków ssaków negatywnie reaguje na obecność człowieka i męczy się, żyjąc w pobliżu ludzi. Z kolei aż 58 proc. ssaków z powodzeniem żyje w miejscach o wyższym poziomie zakłóceń wywołanych działalnością człowieka.
Jak bardzo przeszkadzamy zwierzętom?
W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane z 3212 fotopułapek rozlokowanych na teranie Ameryki Północnej. Na podstawie wykonanych zdjęć oraz nagrań udało im się zrozumieć, jak ssaki reagują na zakłócenia wywołanie obecnością człowieka, oraz czy reakcje zwierząt są powiązane z ich wielkością, dietą i sukcesem reprodukcyjnym.
Jednym z obserwowanych miejsc były góry Santa Cruz. Jak zaobserwowali badacze, gatunki takie jak puma czy ryś znacznie ograniczył aktywność w miejscach, gdzie pojawiają się ludzie. Znacznie odważniejsze okazały się jelenie i szczury. W sumie zespół naukowców prześledził 24 gatunki ssaków 61 różnych lokalizacjach.
– „Od dawna byliśmy bardzo zainteresowani tym, w jaki sposób ludzkie zakłócenia wpływają na dziką przyrodę i pomyśleliśmy, że byłoby interesujące zobaczyć, jak ogólnie przyroda reaguje na podobne antropogeniczne presje w Ameryce Północnej” – tłumaczył profesor Chris Wilmers, współautor badania.
Odważny jak lis
Obserwacje wykazały, że niedźwiedzie grizzly, rysie, wilki, rosomaki, łosie i kuny unikają miejsc zagospodarowanych ludzi i są w nich znacznie mniej aktywne. To wprost przeciwnie do saren czy szopów. Można podsumować to w ten sposób, że mniejsze zwierzęta, które rozmnażają się szybciej i mają zróżnicowaną dietę, są mniej podatne na zakłócenia ze strony człowieka. Generalnie większość ssaków jest skłonna do pewnego stopnia tolerować obecność człowieka, żeby zostać w dogodnym siedlisku. Ciekawym przypadkiem są lisy. Badania wykazały, że to jedyny gatunek, który wykazywał znacznie większą aktywność w miejscach przetworzonych przez ludzi.
Oto Nowa Wielka Piątka. Zwierzęcy ambasadorzy gatunków zagrożonych wyginięciem
Przywykliśmy do tego, że dzikie zwierzęta po prostu są, a wyginięcie grozi tylko tym najrzadszym. Niestety skala problemu poszerza się i obecnie dotyczy jeszcze większej liczby gatunków, r..
Naukowcy tłumaczą, że przeprowadzone badania, mają pomóc nam wszystkim we współistnieniu z dziką przyrodą w miejscach zdominowanych przez człowieka, w tym w rekolonizacji i reintrodukcji poszczególnych gatunków ssaków.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa