Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Jak należy przygotować się do adopcji psa?
  2. Co mówi nauka o zaletach i wadach posiadania psa?
  3. Pies w domu? Więcej zalet niż wad
  4. Adoptuj psa świadomie

Czy zalety posiadania psa faktycznie przewyższają wady? A może jest na odwrót, tylko nikt nie chce powiedzieć tego głośno? Węgierscy naukowcy postanowili zapytać o to opiekunów psów. W ten sposób stworzyli jedno z nielicznych na razie kompleksowych opracowań, które oceniają jasne i ciemne strony powiększenia rodziny o czworonoga.

Jak należy przygotować się do adopcji psa?

Wcześniejsze badania przeprowadzone na dużych reprezentatywnych grupach jedną rzecz stwierdzały jasno. Nie ma czegoś takiego jak stuprocentowy „efekt zwierzęcia”. Czyli nie można powiedzieć, że opiekunowi psów są zawsze i w każdych okolicznościach szczęśliwsi i zdrowsi niż ci ludzie, którzy nie zdecydowali się przygarnąć psa.

Opieka nad psem wymaga czasu i nieraz sporych wydatków. Konieczne jest też przebudowanie codziennego życia i rozkładu dnia. Dla niektórych może być to trudne i obciążające psychicznie. Pies może więc wywołać stres, niepokój albo poczucie winy. Naukowcy podkreślają, że bardzo ważne jest, by osoby przygotowujące się do adopcji zdobyły jak najwięcej wiedzy na temat psów i realiów wspólnego życia z nimi. Dopiero wówczas decyzja o zaopiekowaniu się psem – lub nie – ma szansę zostać uznana za słuszną z perspektywy czasu.

Co mówi nauka o zaletach i wadach posiadania psa?

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez Laurę Gillet, doktorantkę Uniwersytetu Loránda Eötvösa. Jego celem było sprawdzenie, co opiekunowie psów sądzą o blaskach i cieniach posiadania zwierzaka. Wzięło w nim udział 246 osób. Naukowcy przygotowali zestaw 33 stwierdzeń związanych czworonogami. Zostały one sformułowane w neutralnym tonie. Były to zdania typu: „psy potrzebują szkolenia i nauki”. „Psy mogą przynieść do domu błoto i brud”. „Psy dotrzymują dzieciom towarzystwa”.

Zaproszeni do udziału w badaniach psi opiekunowie mieli za zadanie ocenić te stwierdzenia w skali od plus 3 (duża zaleta) do minus 3 (duża wada). Później zaś poproszono ich, by własnymi słowami opisali, co ich zdaniem stanowi największe wyzwania oraz największe radości z posiadania psa.

Pies w domu? Więcej zalet niż wad

Generalnie wyżej zostały ocenione pozytywne stwierdzenia przygotowane przez badaczy. Średnio otrzymały one ocenę 2,06, podczas gdy negatywne minus 0,66. To wskazuje, że zdaniem uczestników badania zalety posiadania psa przewyższają – i to zdecydowanie – wady. Za największą zaletę uznano fakt, że psy rozjaśniają ludziom życie i wnoszą do niego radość (plus 2,78 średnio). Za największą wadę zaś krótki czas życia psów (minus 1,67).

Ciekawe wnioski przyniosła analiza pisemnych wypowiedzi uczestników badania. 60% z nich spontanicznie uznało, że największą zaletą dzielenia domostwa z psem jest głęboka i cenna relacja, jaką nawiązuje się ze zwierzęciem. Psy były często opisywane jako uczciwe, wspierające, oddane oraz okazujące bezwarunkową i bezinteresowną miłość do całej rodziny. Za zalety uznawano też pozytywne zmiany, jakie w życiu opiekuna wprowadził pies. Takie jak większa aktywność fizyczna, konieczność wychodzenia na zewnątrz, ale także wprowadzenie struktury i stabilności w życiu.

Największa wada posiadania psa została wskazana niemal jednogłośnie. 95% opiekunów uznało za nią koszty finansowe: wydatki na weterynarza, żywność i inne. Dla porównania obciążenie emocjonalne i inne praktycznie niedogodności były wymieniane znacznie rzadziej – tylko przez 4–5% właścicieli.

Adoptuj psa świadomie

W podsumowaniu naukowcy podkreślają, że choć właściciele psów widzą więcej korzyści niż wad, to doświadczenie opieki nad psem jest wieloaspektowe. Korzyści, jakie się z niego odnosi, nie są uniwersalne i nie będą dotyczyć wszystkich bez wyjątku. To, co dla jednych będzie stanowić zaletę, inni uznają za wadę. Dla tych drugich trudnością może być samo opowiadanie o swoich doświadczeniach, z powodu lęku przed stygmatyzacją i przyklejeniem łatki „złych opiekunów”.

Dlatego właśnie ważne jest mówienie nie tylko o zaletach opieki nad psem, ale i o wyzwaniach, jakie się z tym wiążą. To pozwoli zmniejszyć lukę pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością, z którą trzeba się zmierzyć po adopcji zwierzaka. Laura Gillet planuje dalsze pogłębione badania nad zaletami i wadami posiadania psów. Można w nich wziąć udział, wypełniając kwestionariusz znajdujący się pod tym adresem.

Reklama

Źródła: EurekAlert, Scientific Reports

Nasza autorka

Magdalena Salik

Dziennikarka i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Autorka powieści z gatunku fantastyki naukowej, ostatnio wydała „Płomień” i „Wściek”. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama