W tym artykule:

  1. Dolina Śmierci z nowym rekordem
  2. To był najgorętszy miesiąc
  3. Nie tylko Dolina Śmierci
Reklama

Dolina Śmierci jest położona w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Kalifornii na wschód od gór Sierra Nevada. Słynny region jest częścią pustyni Mojave. Leży w granicach Parku Narodowego Doliny Śmierci, który rozciąga się również na stan Nevada. W ubiegłym roku o tym wyjątkowym miejscu zrobiło się głośno nie z powodu suszy i wysokich temperatur, a... niespodziewanej obecności wody.

Latem potężne opady i huragan Hilary zamieniły równinę solną w ogromne tymczasowe jezioro. Gdzieniegdzie zakwitły nawet kwiaty. Obszar, w którym pojawił się akwen, jest znany jako Badwater Basin. To najniżej położony punkt w Ameryce Północnej, znajdujący się na wysokości 86 metrów poniżej poziomu morza. Woda, która czasem zbiera się w tej depresji, szybko paruje, pozostawiając po sobie warstwy soli.

Dolina Śmierci z nowym rekordem

Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że nagła (ale nie pierwsza taka) zmiana krajobrazu w Dolinie Śmierci zmieni sławę tego miejsca. Pomiary temperatur z ubiegłego miesiąca nie pozostawiają złudzeń. Rozległa pustynia w Kalifornii pozostaje jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi.

Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu National Park Services, Dolina Śmierci pobiła swój własny rekord. Tegoroczny lipiec był tam najgorętszym miesiącem w historii. Z pomiarów wynika, że średnia 24-godzinna temperatura w parku wyniosła 42,5 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord został ustalony w 2018 r. i wynosił 42,3 st. C.

W lipcu średnia wysoka temperatura w Dolinie Śmierci wyniosła 49,9 st. Celsjusza. Według NPS, przez dziewięć dni temperatura wynosiła 51,7 st. C lub więcej. Tylko przez siedem dni nie osiągnęła co najmniej 48,8. Najwyższą temperaturę w zeszłym miesiącu odnotowano 7 lipca. Tego dnia termometry w stacji meteorologicznej w Furnace Creek zarejestrowały 54 stopnie Celsjusza.

Średnia temperatura w Polsce rośnie. Czy to najgorętsze lato w naszym kraju?

Jaka jest średnia temperatura w Polsce? Niestety coraz wyższa, podobnie jak w innych rejonach świata. Do pobicia rekordów najcieplejszych dni w historii pomiarów nadal jeszcze trochę brakuje,...
Średnia temperatura w Polsce rośnie
Średnia temperatura w Polsce rośnie / fot. Girts Ragelis/Shutterstock

To był najgorętszy miesiąc

– Właśnie przeżyliśmy najgorętszy miesiąc w historii w najgorętszym miejscu na Ziemi! Sześć z dziesięciu najgorętszych lat miało miejsce w ciągu ostatniej dekady, co powinno być sygnałem ostrzegawczym – przekazał w oświadczeniu dyrektor parku Mike Reynolds. Jak dodał, biorąc pod uwagę globalny wzrost temperatur, takie pogody mogą stać się nową normą w Dolinie Śmierci. Turyści powinni mieć to na uwadze, przygotowując się do odwiedzenia gorącego parku narodowego.

Aby zminimalizować ryzyko związane z ekstremalnymi temperaturami, zaleca się:

  • Trzymać się w odległości 10 minut spacerem od klimatyzowanego pojazdu: w razie potrzeby szybko można się schłodzić i uniknąć przegrzania.
  • Pić dużo wody.
  • Jeść słone przekąski, aby uzupełniać elektrolity utracone przez pocenie się ciała.
  • Ochraniać głowę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  • Stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Te środki ostrożności są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas zwiedzania nie tylko Doliny Śmierci. Tego lata coraz więcej państw i regionów doświadcza fal upałów.

Dolina Śmierci uchodzi za najgorętsze miejsce na naszej planecie / reisezielinfo

Ekstremalne temperatury są przykładem zmieniających się warunków klimatycznych i wpływu globalnego ocieplenia na regiony pustynne. Dolina Śmierci jest znana ze swoich ekstremalnych warunków pogodowych, a te rekordowe temperatury podkreślają znaczenie monitorowania i rozumienia zmian klimatu.

Nie tylko Dolina Śmierci

Oprócz Doliny Śmierci, kilka innych miejsc na Ziemi również słynie z ekstremalnych upałów. Oto niektóre z najgorętszych miejsc na świecie:

  • Kebili, Tunezja. Jest to jedno z najgorętszych miejsc w Afryce. W lipcu 1931 r. temperatura w Kebili osiągnęła 55 st. Celsjusza.
  • Aziziyah, Libia. Przez wiele lat Aziziyah była uznawana za najgorętsze miejsce na Ziemi z temperaturą 58 st. Celsjusza zarejestrowaną w 1922 r. W 2012 r. rekord został jednak unieważniony przez Światową Organizację Meteorologiczną ze względu na błędy w pomiarze.
  • Mitribah, Kuwejt. W lipcu 2016 r. zarejestrowano tam temperaturę 54 st. Celsjusza.
  • Ahvaz, Iran. W czerwcu 2017 roku temperatura w Ahvaz wyrównała rekord z Mitribah.
Reklama

Źródło: National Park Services.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama