Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Zabawy delfinów z moczem
  2. Funkcje moczu w królestwie zwierząt
  3. Komunikacja chemiczna poprzez mocz u amazońskich delfinów
  4. Na ratunek inii amazońskiej

Delfin leniwie przewraca się na plecy, wystawia penisa z wody i wystrzeliwuje w powietrze entuzjastyczny strumień moczu. Strumień rozchodzi się po niebie niczym żółta tęcza.

Zabawy delfinów z moczem

To dziwaczne zachowanie – nazywane przez ekspertów „oddawaniem moczu z powietrza” – zaobserwowano u delfinów amazońskich (Inia geoffrensis), znanych również jako inie amazońskie. Jest to praktyka, która zarówno szokuje, jak i dezorientuje naukowców. Claryana Araújo-Wang, badaczka z Botos do Cerrado Research Project w Brazylii i CetAsia Research Group w Kanadzie i jej koledzy opublikowali niedawno badanie na temat tego osobliwego zjawiska. Obserwowali delfiny przez 218,9 godziny i zaobserwowali, jak samce 36 razy tryskały moczem w powietrze.

– Osobnik zaczyna powoli odwracać się brzuchem do góry, odsłaniać penisa i oddawać mocz. Kiedy inny samiec jest obecny, czasami goni strumień moczu swoim pyskiem – wyjaśnia Claryana Araújo-Wang. Jason Bruck, profesor nadzwyczajny na Stephen F. Austin State University, który nie był zaangażowany w badanie, zna to zjawisko. Bruck, ekspert w dziedzinie delfinów, od lat prowadzi wykłady, które zawierają slajd z obrazem delfina rzecznego uczestniczącego w tej praktyce. Zdaniem Brucka istnieją solidne fundamenty do badania tego typu zjawiska, bo nie są to pojedyncze wybryki tych zwierząt.

Funkcje moczu w królestwie zwierząt

Wiele zwierząt nie tylko pozbywa się moczu ze swojego organizmu. Lwy, tygrysy i niedźwiedzie, a także wilki, kojoty i myszy używają moczu do oznaczania swojego terytorium. Samice raków, homarów i jeżozwierzy dają samcom znać, że są gotowe do zabawy poprzez sikanie, a samce tilapii używają go, aby udowodnić swoją sprawność seksualną. Małpy nawet kąpią się w moczu w nadziei, że jego zapach przyciągnie partnera.

Podczas gdy większość zwierząt jest w stanie wykryć zapach moczu, ewolucja sprawiła, że delfiny straciły zmysł węchu, więc polegają na smaku. – Wiele sygnałów u ssaków jest kodowanych chemicznie. To my, ludzie, jesteśmy słabi w używaniu komunikacji chemicznej. Nasz zmysł węchu jest dość kiepski – mówi Bruck.

Komunikacja chemiczna poprzez mocz u amazońskich delfinów

Naukowcy nie są do końca pewni, co wyprawiają delfiny amazońskie, ale spekulują, że ta zaskakująca praktyka może mieć cel społeczny. Inie zwykle używają sygnałów akustycznych do ogólnej komunikacji, ale zachowania godowe obejmują przejawy agresji między samcami, a nawet przenoszenie przedmiotów przedmiotów dryfujących w wodzie. – Możliwe, że oddawanie moczu z powietrza jest kolejnym zachowaniem z repertuaru społeczno-seksualnego samców – mówi Araújo-Wang. Przypuszcza, że oddawanie moczu z powietrza pomaga w zaprezentowaniu męskości.

Inia amazońska w swoim natualnym środowisku
Inia amazońska w swoim naturalnym środowisku /Fot. James Luke Photography/Shutterstock

Jak dotąd zaobserwowano, że tylko samce sikają na siebie nawzajem, a 67% tych zdarzeń miało miejsce, gdy w pobliżu znajdował się samiec „odbiorca”. Bruck, który w 2022 roku opublikował dwa badania pokazujące, że delfiny butlonose (łac. Tursiops truncatus) mogą identyfikować przyjaciół na podstawie smaku ich moczu, zastanawia się, czy może to wskazywać na chemiczny system komunikacji. – Być może widzimy, jak delfiny rzeczne mogą robić coś, co obserwowaliśmy u delfinów butlonosych – mówi.

Na tym etapie nie można mieć pewności. Delfiny mogą wykorzystywać sygnały chemiczne do wskazywania tożsamości, statusu społecznego i zdrowia fizycznego lub może to być „po prostu zabawna rzecz, którą robią” – mówi Bruck. Aby to potwierdzić, naukowcy musieliby wyizolować różne zmienne w kontrolowanych eksperymentach. A to bardzo trudna rzecz do zrobienia w przypadku tego gatunku.

Na ratunek inii amazońskiej

Autorzy badania uważają, że odkrycia te mogą być ważne dla wysiłków na rzecz ochrony zagrożonych delfinów amazońskich, a Bruck się z tym zgadza. – Nadszedł czas, aby zacząć uznawać, że istnieją mocne dowody [na] komunikację chemiczną u waleni. Mogą mieć na to wpływ rzeczy, które umieszczamy w wodzie – mówi Bruck.

Jeśli delfiny używają sygnałów chemicznych do komunikowania się ze sobą, zanieczyszczenie środowiska przez ludzi może blokować lub maskować te sygnały i wpływać na przyszłość gatunku. Dlatego zdaniem badacza przedmioty wyrzucane przez ludzi do wody mogą wpływają na populacje delfinów i ich rozmnażanie.

Źródło: National Geographic

Reklama

Opracował: Szymon Zdziebłowski

Reklama
Reklama
Reklama