Reklama

W tym artykule:

  1. O czym rozmawiają hipopotamy?
  2. Sposób na agresywnego hipopotama
Reklama

Mimo że hipopotamy uchodzą za gatunek dobrze zbadany, to sposób, w jaki komunikują się ze sobą, jeszcze do niedawna był owiany tajemnicą. Autorzy badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „Current Biology” dowodzą, że zwierzęta wyróżniają się nie tylko swoimi rozmiarami.

Są też „dość rozmowne”. Nicolas Mathevon z Uniwersytetu Saint-Etienne przeprowadził badanie, w którym „ryki, piski i chrząkanie” hipopotamów zostały pierwszy raz tak szczegółowo przeanalizowane.

Hipopotam nilowy: sympatyczny tylko na pozór. Czego nie wiesz o tym olbrzymie?

Wydawać by się mogło, że hipopotamy są łagodne, sympatyczne i powolne. Niestety nie jest to prawda. Ich gabaryty, siła i prędkość sprawiają, że są to jedne z najniebezpieczniejszych zw...
Hipopotam nilowy: czy jest niebezpieczny? Jakie są największe zagrożenia dla tego gatunku? (fot. Getty Images)
Hipopotam nilowy: czy jest niebezpieczny? Jakie są największe zagrożenia dla tego gatunku? (fot. Getty Images)

O czym rozmawiają hipopotamy?

– Mają repertuar różnych wezwań – tłumaczy naukowiec. Wraz ze swoim zespołem zbadał dzikie hipopotamy żyjące w jeziorach na terenie Rezerwatu Specjalnego Maputo w Mozambiku.

Najpierw uczeni nagrali ich „rozmowy”, a następnie przy pomocy głośników rozmieszczonych w odległości około 760 m od ich siedlisk odtwarzali trzy rodzaje nagrań: nawoływania ich własnej grupy, grupy sąsiedniej oraz grupy odległej. Eksperyment wykazał, że reakcje zwierząt różniły się w zależności od odtwarzanych nagrań.

Mathevon tłumaczy, że to dlatego, iż hipopotamy są w stanie rozpoznać się nawzajem po odgłosach. Najżywiej reagowały, kiedy słyszały nieznajomych. Wówczas były szczególnie głośne i atakowały ich swoimi odchodami. A dokładniej: robiły kupę i rozpylały ją, kręcąc ogonami. To sposób hipopotamów na oznaczanie swego terytorium.

Hipopotamy potrafią rozpoznać znajome osobniki po odgłosach. / fot. Getty Images

Co ciekawe, świszczące trąbienie hipopotamów słychać z odległości prawie kilometra. Dzięki temu zwierzęta znały odgłosy swoich sąsiadów żyjących w tym samym jeziorze lub położonym stosunkowo blisko.

– Ta wiedza może im pomóc w funkcjonowaniu społeczności – mówi Mathevon.

Zwierzęta Afryki. Jaki gatunki można spotkać na tym kontynencie?

Afryka to miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Na Czarnym Lądzie nie brakuje dzikich, pierwotnych obszarów, które pozostają we władaniu natury, nie człowieka. Tamtejsza przyroda, jakże...
Zwierzęta Afryki - jakie gatunki można spotkać w Afryce?
fot. Getty Images

Sposób na agresywnego hipopotama

Hipopotamy są dość temperamentnymi zwierzakami, co przy ich gabarytach i wadze – dorosły osobnik waży około 1500 kg – może być niebezpieczne. Na ogół żyją z dala od ludzi, jednak słynne hipopotamy z rancza Pabla Escobara coraz częściej zbliżają się do wiosek. Niektóre spotkania Kolumbijczyków ze zwierzętami kończyły się tragicznie.

W obliczu narastających zagrożeń – w tym degradacji środowiska naturalnego i szkodliwych interakcji z ludźmi – hipopotamy często są przenoszone w inne, bezpieczniejsze miejsca. Bywa jednak, że nowo przybyłe osobniki wzbudzają agresję u tych już zadomowionych.

Badanie przeprowadzone w Mozambiku daje jednak nadzieję na to, że kolejne przeniesienia będą mniej burzliwe. Jednym ze środków ostrożności może być na przykład nagranie i odtworzenie nawoływań grupy hipopotamów w nowym miejscu. Dzięki temu do czasu ich przybycia reszta pozna ich odgłosy i nie powinna traktować ich jak nieprzyjaciół.

Reklama

Źródło: Current Biology

Reklama
Reklama
Reklama