W tym artykule:

  1. Im częściej karmimy psy, tym gorsze zdrowie mają na starość
  2. Karmienie raz dziennie może być korzystne dla psów. Pochodzą bowiem od wilków
Reklama

Istnieją dowody, że ograniczanie ilości spożywanego jedzenia może spowolnić proces starzenia. Efekt ten zaobserwowano u wielu gatunków zwierząt. Z badań na ludziach również wynika, że osoby jedzące mniej, statystycznie żyją dłużej i w lepszym zdrowiu. Poprawę przynosi nawet krótki, regularny post.

Psy rozumieją średnio 89 słów. Które rasy są najmądrzejsze?

Te psy reagują na więcej słów i wyrażeń niż inne. Dlaczego?
Psy rozumieją średnio 89 słów. Które rasy są najmądrzejsze?
fot. Getty Images

Naukowcy badają tę zależność głównie u zwierząt laboratoryjnych. Tym razem przyjrzeli się zwierzakom domowym. W ramach Dog Aging Project każdy właściciel psa w Stanach Zjednoczonych może raz do roku wypełnić ankietę. Na tej podstawie badacze chcą stwierdzić, jak starzeją się psy i co ma wpływ na ich zdrowie.

Matta Kaeberleina, współzałożyciela projektu badawczego i jego współpracowników zainteresowało, czy psy karmione raz dziennie rzadziej zapadają na schorzenia związane ze starzeniem się, niż te karmione częściej. Pod uwagę wzięto szeroki zakres chorób: od nowotworów, po psi odpowiednik demencji. Okazało się, że rzadsze karmienie sprzyja długowieczności.

Większość psów nie odmówi łatwej przekąski. Należy jednak uważać i niedokarmiać zbyt często zwierząt domowych. / Serhii Hudak/Ukrinform/Future Publishing via Getty Images

Im częściej karmimy psy, tym gorsze zdrowie mają na starość

Z ankiet wypełnionych przez 24 tysiące właścicieli psów wynika, że im częściej w ciągu dnia zwierzę jest karmione, tym częściej zapada z wiekiem na różne choroby. Kaeberlein zastrzega jednak, że to pierwsze badania, które na to wskazują.

– Na ich podstawie nie zalecamy właścicielom zmiany obecnego sposobu żywienia psów – mówi. Badacz wyjaśnia, że na razie nie odkryto związku przyczynowo-skutkowego, lecz jedynie korelację.

Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę

Wystarczyło zaledwie 10 sekund, by filmik, na którym dwie pszczoły odkręcają butelkę, stał się viralem. Nie brakuje jednak komentarzy, że nagranie zostało sfabrykowane.
Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę (fot. Getty Images)
Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę (fot. Getty Images)

Istotna bowiem może być raczej ilość spożywanego pokarmu, a nie sama liczba porcji dziennie. Psy karmione raz dzienne mogą po prostu dostawać mniej pożywienia niż te karmione mniejszymi porcjami, ale dwa lub więcej razy na dzień.

Jeśli psy dostają mniej pożywienia, jest mniejsze ryzyko, że będą otyłe. Otyłość u psów, tak samo jak u ludzi, wiąże się z wyższym ryzykiem wielu schorzeń: od cukrzycy, przez choroby serca, po nowotwory.

Karmienie raz dziennie może być korzystne dla psów. Pochodzą bowiem od wilków

Komentujący pracę Alex German z Uniwersytetu w Liverpoolu twierdzi, że siłą badania jest liczba ankiet, a metody statystyczne są solidne. Zwraca jednak uwagę także na ograniczenia analizy i również nie namawia do zmiany dotychczasowego sposobu żywienia psów. Większość źródeł zaleca karmienie psa dwa razy dziennie.

Psy domowe swoje żywieniowe potrzeby odziedziczyły po wilkach. Na zdjęciu: wilk himalajski (Canis himalayensis).

Dlaczego jedzenie raz dziennie mogłoby w ogóle wpływać na zdrowie psa? Może być to wynik ewolucji. Psy pochodzą od wilków, a drapieżniki te nie jadają codziennie. Między jedną zdobyczą a drugą mija czasem wiele dni. Wilcze pochodzenie ma bezpośrednie przełożenie na to, ile powinien jeść pies.

Projekt Dog Aging Project ma objąć inne kraje w przyszłym roku. Pozwoli to na zdobycie większej liczby ankiet. Badacze zdają sobie sprawę z ograniczeń, jakie niesie ich analiza. Mają nadzieję na przeprowadzenie badań obserwacyjnych, w których związek karmienia raz dziennie ze zdrowiem psów zostanie zbadany dokładniej.

Źródło: New Scientist, BiorXiv

Największe psy na świecie - poznaj rekordowe rasy psów

Największe psy na świecie nie mają nic wspólnego z popularnymi "kanapowcami", które dotrzymują towarzystwa większości z nas. Przedstawiamy największe rasy psów na świecie.
Największe psy na świecie - poznaj rekordowe rasy psów (fot. James D. Morgan/Getty Images)
Największe psy na świecie - poznaj rekordowe rasy psów (fot. James D. Morgan/Getty Images)

Jak inteligentne są ośmiornice? Naukowcy zbadali głowonogi za pomocą rezonansu magnetycznego

Ośmiornice różnią się od siebie znacznie bardziej niż sądziliśmy. Niezwykły eksperyment przyniósł odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tych inteligentnych zwierząt.
Ośmiornica MRI
fot. Stuart Westmorland / Getty Images, ilustracja: Brian D. Metscher

Topniejące lodowce Grenlandii ogromnym zagrożeniem dla człowieka. Uwalniają śmiertelnie niebezpieczną truciznę

O tym, że lód na Grenlandii topnieje, wiadomo od dawna. Topnienie lodowców niesie jednak za sobą dużo poważniejsze konsekwencje niż dotąd sądzono.
Grenlandia
Humbaki pływające wokół topniejącego lodowca w okolicy miasta Ililisat w zachodniej Grenlandii. Fot. Monica Bertolazzi / Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama