Reklama

W tym artykule:

  1. Nosferatu dotarł do Niemiec
  2. Jak wygląda pająk Nosferatu?
  3. Nosferatu – czy ugryzienie jest groźne?
Reklama

Od kilku dni niemieckie media informują, że w u naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej obserwowany jest pająk Zoropsis spinimana z podrzędu Araneomorphae i nadrodziny Lycosoidea, zwany potocznie Nosferatu. Mimo że jego widok nie jest jeszcze codziennością, ze względu na swój wygląd, spore rozmiary i jadowitość wywołuje u mieszkańców Niemiec duży niepokój. Tym bardziej, że dotychczas występował jedynie w okolicach Morza Śródziemnego.

Nosferatu dotarł do Niemiec

– Jeszcze 20 lat temu pająk Zoropsis spinimana, zwany również Nosferatu ze względu na charakterystyczne ubarwienie na przedniej części ciała, występował tylko w basenie Morza Śródziemnego. Teraz jednak wygląda na to, że coraz lepiej czuje się w Niemczech – podaje portal Redaktions Netzwerk Deutschland.

Jak się okazuje, nic nie dzieje się bez przyczyny, bowiem takiej sytuacji jest winny człowiek i zapoczątkowana przez niego zmiana klimatu. – Za sprawą rozwoju turystyki i zmian klimatu w Niemczech pojawiają się nieznane tu wcześniej gatunki roślin i zwierząt. A wśród nich: pająk zwany Nosferatu, którego jadowitość i dość znaczny jak na lokalne warunki rozmiar budzą powszechny niepokój – czytamy na rnd.de.

Cytowana przez portal pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną przyrody (NABU) dodaje również, że „ten jadowity pająk został po raz pierwszy zauważony w Niemczech w 2005 roku, we Fryburgu. Teraz występuje również w Bremie, Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii”.

Nosferatu lubi ciepło, dlatego można go spotkać przede wszystkim w budynkach. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek Heidelbergu (południowo-zachodnia część Niemiec), która odkryła pająka w toalecie na desce klozetowej. O niespodziewanym spotkaniu kobieta poinformowała za pośrednictwem Facebooka, pytając swoich znajomych, co to za gatunek.

Największe pająki na świecie – gdzie występują i jak wyglądają?

Jak wyglądają największe pająki na świecie? Gdzie żyją i czy rzeczywiście są tak niebezpieczne, jak sugeruje to ich wygląd?
Największe pająki na świecie - gdzie występują i jak wyglądają? (fot. Getty Images)
Największe pająki na świecie - gdzie występują i jak wyglądają? (fot. Getty Images)

Jak wygląda pająk Nosferatu?

Najwięcej emocji wzbudzają wygląd i rozmiary Nosferatu, który był widziany także w Austrii, Wielkiej Brytanii i Rosji. ​​​Pająk z rodziny Zoropsis ma charakterystyczne brązowawożółte ciało i osiąga nawet 8 centymetrów długości. – Mając średnicę do sześciu centymetrów, w tym nogi, pozostają w tyle za największymi pająkami domowymi o średnicy ośmiu centymetrów. Ale wydają się znacznie bardziej masywne ze względu na ich ciało, które jest około dwa razy dłuższe – wyjaśnia Sönke Hofmann z oddziału NABU w Bremie.

Zoropsis spinimana, czyli pająk Nosferatu / fot. Getty Images

Nosferatu – czy ugryzienie jest groźne?

Mimo że Nosferatu zaliczany jest do grona pająków jadowitych, to ewentualne ukąszenie, co warto podkreślić, nie zagraża życiu człowieka. Wspomniana wcześniej organizacja NABU zaznacza, że „jad Zoropsis spinimana nie jest niebezpieczny dla ludzi. Zwierzę to gryzie tylko wtedy, gdy jest podrażnione, a ukąszenie jest porównywane do lekkiego użądlenia osy”.

Przypomnijmy, że Zoropsis spinimana nie jest jedynym pająkiem, który straszy naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. W 2019 r. niemieckie media donosiły, że do kraju zawitał kolczak zbrojny, czyli trujący pająk z południowej Europy. W przeciwieństwie do Nosferatu, ukąszenie Cheiracanthium punctorium jest dla człowieka dużo bardziej niebezpieczne. Objawy przypominają zatrucie i utrzymują się ok. dwóch tygodni.

Reklama

Źródło: Polska Agencja Prasowa (pap.pl), Redaktions Netzwerk Deutschland (rnd.de).

Reklama
Reklama
Reklama