Jak koty nauczyły się porozumiewać z ludźmi? Przystosowały swoje miauczenie
Szwedzcy specjaliści od fonetyki z uniwersytetów w Lund i Linkoping do roku 2021 zamierzają rozszyfrować znaczenie dźwięków wydawanych przez koty – informuje strona uniwersytetu w Lund.
Poznaj koci sekret!
Źródło: PAP
1 z 3
shutterstock_169231703
Interpretacja miauknięć i pomruków dzięki opracowaniu odpowiedniego słownika ma pomóc weterynarzom i osobom zawodowo zajmującym się kotami, ale także poprawić jakość życia tych zwierząt dzięki lepszemu zrozumieniu ich potrzeb. Koty coraz częściej pojawiają się – jako swego rodzaju pomocnicy terapeutyczni w instytucjach takich jak domy spokojnej starości, dlatego lepsze porozumienie z ludźmi nabiera dodatkowego znaczenia.
fot. Shutterstock
2 z 3
shutterstock_367607015
Podczas badań naukowcy zarejestrują dźwięki wydawane w różnych sytuacjach przez kilkadziesiąt zwierząt będących w różnym nastroju, a także przeanalizują intonację i sposób mówienie do kotów przez ludzi.
fot. Shutterstock
3 z 3
shutterstock_226204435
Analiza fonetyczna „języka” zwierząt z okolic Sztokholmu (środkowa Szwecja) oraz okolic Lund (południe kraju) ma wyjaśnić, jak regionalne ludzkie dialekty mogą wpływać na koci akcent. Naukowcy chcą się też dowiedzieć, czy koty wolą by mówić nich jak do domowych ulubieńców czy jak do dorosłych ludzi.
Fot. Shutterstock
Źródło: PAP