Jak nauczyć psa nowych rzeczy? Pochwała i pieszczoty są równie niezbędne jak smaczki, odkryli naukowcy
Pozytywne emocje, sen i znalezienie się w nowym miejscu pomagają psom szybciej przyswajać nowe komendy. Badania węgierskich etologów wykazały, że same smaczki nie wystarczą. Bardzo ważne są również pochwała i pieszczoty.

W tym artykule:
Które rasy psów są najmądrzejsze? Na pierwszym miejscu listy najbystrzejszych czworonogów znajduje się border collie. Te psy pasterskie potrafią przyswoić nową komendę zaledwie po kilku powtórzeniach. Wystarczy około pięć prób, by w absolutnej większości przypadków nauczyły się, czego od nich chcemy.
Czy to oznacza, że jeśli jesteśmy opiekunami psa z górnych miejsc listy, wytrenowanie zwierzaka będzie proste? Niekoniecznie. Po pierwsze, musimy nauczyć się przekazywać psu, jakiego zachowania się od niego domagamy. Stanie nad psem ze smaczkiem w dłoni i powtarzanie „siad” może nie przynieść pożądanego skutku. Pies jeszcze musi wiedzieć, czego dokładnie od niego chcemy.
Po drugie, musimy wykazać się cierpliwością i pracować z psem regularnie. Jedna czy dwie sesje to zdecydowanie za mało, nawet jeśli mamy border collie. Pies musi utrwalić sobie komendy i nauczyć się reagować na nie w różnych okolicznościach.
Po trzecie wreszcie, musimy naszą ulubienicę lub ulubieńca właściwie nagradzać. Czyli jak?
Badania nad uczeniem się psów
W tej ostatniej sprawie z pomocą przychodzą nam naukowcy z ELTE Eötvös Loránd University. W swojej najnowszej pracy opublikowanej w czasopiśmie „Scientific Reports” zajmują się związkiem między emocjami, snem i uczeniem się u psów. I potwierdzają prawdę dobrze znaną opiekunkom zwierząt oraz trenerom. Sposób nagradzania psa ma ogromny wpływ na to, jak szybko zwierzę się uczy.
Jak tego dowiedziono? Badacze zaprosili do laboratorium 24 psy różnych ras wraz z właścicielami. Miały od roku do dziewięciu, było wśród nich 11 samców i 13 suk.
Nowe słowa na znane polecenia
Węgierscy etolodzy – czyli naukowcy zajmujący się zachowaniami zwierząt – opracowali zupełnie nową metodologię, czyli w tym przypadku schemat eksperymentalny. Przyjęli, że będą uczyć psy nowych komend słownych na sztuczki, które już psy znają. Czyli np. pies miał się nauczyć podawać łapę nie po wydaniu mu znajomego polecenia po węgiersku, ale po usłyszeniu angielskiego „high five”.
Sesje treningowe były dwie. Obie odbywały się w obecności opiekuna, a każdą przeprowadzono w innym stylu. Na sesji „kontrolującej” zwierzę było nagradzane za wykonanie polecenia wyłącznie smaczkami oraz besztane, gdy się pomyliło. Na treningu „swobodnym” oprócz smaczków były również pochwały i głaskanie. Za pomyłki zaś nic złego psa nie spotykało.
Które rasy psów żyją najdłużej? Z badań wynika, że kluczowy jest tu kształt psiego nosa
Bardzo często zastanawiamy się, które rasy psów żyją najdłużej. Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą naukowcy. Nowe analizy zwracają uwagę na rasy o długich nosach.
Najważniejsze są pochwała i pieszczoty
Po sesji zwierzęta kładły się spać, a aktywność ich mózgu była badana za pomocą EEG. Po obudzeniu się naukowcy sprawdzali, czy pamiętają, czego się uczyły.
Jakie były wyniki tego eksperymentu? Za pierwszym razem w laboratorium nie miało znaczenia, w jaki sposób przebiegała sesja. Niezależnie od tego, czy była „kontrolująca” czy „swobodna” zwierzęta nauczyły się na niej więcej niż za drugim razem. Naukowcy podejrzewają, że kluczową rolę odegrało nowe otoczenie. Nam też łatwiej idzie zapamiętywanie rzeczy w miejscu, w którym jesteśmy po raz pierwszy. Jednak za drugim razem zdecydowanie lepsze rezultaty uzyskały psy chwalone i głaskane.
Co więcej, sesje „kontrolujące” wywoływały u zwierząt stres. Brak pochwał albo besztanie sprawiały, że pies częściej pochodził do swojego opiekuna i spędzał przy nim więcej czasu. To sygnał, że zwierzę czuje się niepewnie. Naukowcy przypominają przy okazji, że stres może się nasilić, jeśli pies pracuje z obcym człowiekiem.
Wnioski? Ucząc naszego psa nowych rzeczy, pochwał nigdy dość. Nie wystarczą same smaczne przekąski. Zwierzę musi również usłyszeć pochwałę i poczuć nasz przyjazny dotyk. Wtedy poczuje się szczęśliwe i będzie wykonywało nasze polecenia równie często jak border collie.
Źródła: Phys.org, Scientific Reports.
Nasz ekspert
Magdalena Salik
Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa