Reklama

W tym artykule:

  1. Co mierzą stacje meteorologiczne?
  2. Jak się prognozuje pogodę?
  3. Jak działa stacja meteorologiczna?
Reklama

23 marca świętujemy Światowy Dzień Meteorologii. Data nawiązuje do 23 marca 1950 roku. To wtedy weszła w życie konwencja ustanawiająca Światową Organizację Meteorologiczną. Ta jedna z agencji wyspecjalizowanych ONZ zajmuje się koordynacją pracy meteorologów ze 193 krajów i ustalaniem standardów ich pracy. Standardy dotyczą m.in. tego, w jakim formacie są dostarczane dane z urządzeń pomiarowych.

Co mierzą stacje meteorologiczne?

Pogoda jest tak złożonym zjawiskiem, że najczęściej wiarygodna prognoza pogody dotyczy najbliższych kilkunastu dni. Stacje naziemne są liczniejsze niż aparatura znajdująca się w powietrzu lub na morzu. Umożliwiają ciągły pomiar wielu parametrów:

Jak się prognozuje pogodę?

Na wodzie i pod wodą meteorolodzy mają do dyspozycji boje, statki i bezzałogowe łodzie podwodne. Aparatura na tych jednostkach pozwala mierzyć m.in. zdolność powierzchni morza do odbijania światła słonecznego i siłę prądów morskich. Na pokładzie statku badawczego znajduje się specjalna aparatura do pomiaru prędkości i kierunku wiatru oraz temperatury i zasolenia wody.

Co ciekawe, aparatura wysyłająca i odbierająca fale dźwiękowe pod wodą może tez przy okazji mierzyć m.in. głębokość morza. Bezzałogowe łodzie podwodne zbierają i przesyłają do operatorów dane dotyczące temperatury, gęstości i zasolenia wody. Nawigację ułatwia system GPS.

10 przysłów i powiedzeń o pogodzie. Ile w nich naukowej prawdy?

Czy ludowe powiedzenia o pogodzie mogą być prawdziwe? Naukowcy twierdzą, że tak
Tatry
Upał w Tatrach. Mieszkańcy Podhala potrafią doskonale przewidywać pogodę. fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images

Jak się prognozuje pogodę w powietrzu? Tu dane są zbierane przez samoloty, radiosondy i satelity. Te ostatnie mogą monitorować całą powierzchnię Ziemi. W ten sposób powstają prognozy dotyczące takich zjawisk atmosferycznych, jak huragany czy powodzie. Radiosonda może być połączona z balonem meteorologicznym lub zrzucona z samolotu. Dokonuje pomiaru na różnych wysokościach. Samoloty meteorologiczne mogą z kolei – poza pomiarami temperatury i wilgotności powietrza – analizować skład chmur i robić zdjęcia.

Dron meteorologiczny zaś to bezzałogowy samolot wyposażony w aparaturę pomiarową. Może dostarczać dane przez kilkadziesiąt godzin, krążąc na wysokości nawet kilkunastu kilometrów.

Jak działa stacja meteorologiczna?

Stacja meteorologiczna z reguły zajmuje osobny, ogrodzony budynek z precyzyjną aparaturą pomiarową oraz łączami telekomunikacyjnymi. Prognozy mogą być zasilane także danymi z prywatnych, przydomowych stacji meteo, podłączonych do internetu. Korzysta z nich wiele popularnych serwisów dostępnych w sieci.

Centrum meteorologiczne to instytucja, która zbiera, opracowuje i udostępnia dane meteorologiczne na terenie kraju. W Polsce taką funkcję pełni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, współpracujący ze Światową Organizacją Meteorologiczną i innymi agendami ONZ.

Reklama

Im dokładniejsze są pomiary i im lepszych algorytmów używają komputery meteo, tym precyzyjniejsze stają się prognozy. Na szczęście prognozy stają się też coraz bardziej lokalne. Pogodę można już określić dla konkretnej miejscowości lub dzielnicy większego miasta.

Nasz ekspert

Łukasz Załuski

Redaktor naczelny „National Geographic Polska". Uważny obserwator zmieniającego się świata i nowych trendów w technologiach. Miłośnik tenisa i europejskich stolic.
Reklama
Reklama
Reklama