Jak śpią konie? Czy wiedziałeś, dlaczego te zwierzęta śpią na stojąco?
Konie to zwierzęta, które towarzyszą człowiekowi od wielu tysięcy lat. Dawniej wykorzystywano je do jazdy, a wojownicy dosiadali ich, aby zwiększyć swoje szanse w bitwach. Te masywne i silne stworzenia pomagały człowiekowi również w uprawie roli. Jednak to, co zawsze intrygowało ludzi, to ich nietypowy sen. Dlaczego konie śpią na stojąco? Wyjaśniamy.

W tym artykule:
- Konie zostały po raz pierwszy udomowione ok. 6000 lat temu
- Na świecie istnieje nawet kilkadziesiąt ras koni
- Jak śpią konie?
- Dlaczego konie śpią na stojąco?
- Jak długo śpią konie?
„Koń, jaki jest, każdy widzi”, napisał w XVIII wieku Benedykt Chmielowski, twórca jednej z pierwszych polskich encyklopedii o niezwykle zawiłym tytule: „Nowe Ateny albo Akademia wszelkiej scjencji pełna, na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memoryału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melancholikom dla rozrywki erygowana…”, a to jeszcze nie koniec.
To zdanie odzwierciedlało ówczesny pogląd, że niektóre zwierzęta i rośliny są w swojej istocie tak oczywiste, że nie trzeba ich dokładnie opisywać i wyjaśniać.
Konie zostały po raz pierwszy udomowione ok. 6000 lat temu
Na szczęście od tego czasu ludzkość zrobiła olbrzymi krok do przodu w dziedzinie nauk biologicznych i dziś możemy dowiedzieć się znacznie więcej o zwierzętach, które zamieszkują naszą planetę. Zwłaszcza o koniach, które są niezwykłymi stworzeniami i towarzyszą człowiekowi już od kilku tysięcy lat.
Ciekawostki o koniach. Jak niewielkie leśne stworzenie urosło do symbolu siły, prędkości i wolności
Najniższe mają niespełna 40 cm wysokości, najwyższe mierzą ponad 210 cm. Najszybsze mogą biec z prędkością dochodzącą do 70 km/godz., a najbardziej wytrzymałe są w stanie nieść na g...
Koń domowy (Equus caballus) to ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Nie jest jasne jego dokładne pochodzenie. Prawdopodobnie przodkami koni gorącokrwistych były dziko żyjący koń Przewalskiego i wymarły tarpan. Zimnokrwiste natomiast mogą pochodzić od konia leśnego z północnej Europy.
W porównaniu do innych zwierząt, m.in. psów i kotów, koń został udomowiony stosunkowo niedawno. Proces domestykacji rozpoczął się ok. 4000 r. p.n.e. w Azji, prawdopodobnie w północnym Kazachstanie. Hodowla początkowo rozwijała się na terenach Azji Środkowej, Azji Mniejszej, Macedonii, Grecji i w Rzymie, a od IV w. n.e. także w starożytnej Arabii.
Na świecie istnieje nawet kilkadziesiąt ras koni
Jednak trudno jest jednoznacznie scharakteryzować konia domowego, ponieważ ze względu na pochodzenie, dzieli się go na kilkadziesiąt ras. Ponadto są rasy sztuczne i naturalne. Niektóre zostały wyhodowane tak, aby były niezwykle szybkie, dynamiczne i zwinne (konie przeznaczone do wyścigów) lub silne i potężne, które wykorzystywano w rolnictwie i transporcie. Najpopularniejsze rasy konia domowego to:
- koń pełnej krwi angielskiej,
- Tennessee Walker,
- koń andaluzyjski,
- koń czystej krwi arabskiej,
- koń huculski.
- kuc szetlandzki,
- koń pinto,
- koń hanowerski,
- koń wielkopolski,
- koń śląski.
Jak śpią konie?
To, co wyróżnia konie na tleinnych zwierząt udomowionych, to ich nietypowy sen. Na pewno każdy, kto chociaż raz w życiu był w stajni, widział te ssaki w swoich zagrodach. Większość czasu spędzają one w pozycji stojącej. W tej pozycji również śpią. Dlaczego? Zwierzęta te mają naturalny instynkt spędzania czasu wśród innych członków stada na wolności.
W tym środowisku czai się wiele niebezpieczeństw. Konie padają ofiarą drapieżników, które atakują z zaskoczenia. Właśnie dlatego, konie regenerują się na stojąco, aby były w każdej chwili gotowe do ucieczki. Z tego powodu sen koni jest bardzo płytki. Nawet najmniejszy szelest potrafi wybudzić te zwierzęta ze snu.
Dlaczego konie śpią na stojąco?
Naukowcy twierdzą, że konie w przeciwieństwie do ludzi i innych zwierząt domowych, potrzebują bardzo mało snu w fazie REM. To faza głębokiego snu, w której występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca oraz pojawiają się marzenia senne. Co ciekawe, to jedyny cykl snu, podczas którego koń leży na boku. Jeżeli zwierzę akurat porusza nogami, to oznacza, że aktualnie coś mu się śni.
Rekiny śpią z otwartymi oczami? Przełomowe odkrycie naukowców
Rekiny to jedne z najstarszych kręgowców, które do dziś zamieszkują Ziemię. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy o ich śnie. Naukowcy z Australii po raz pierwszy udokumentowali gatunek rekina, ...
Ta faza trwa jednak zaledwie kilka minut w ciągu dnia. Pozostały czas snu to lekka i kontrolowana drzemka na stojąco. Zazwyczaj da się to zauważyć po charakterystycznych ruchach tylnych nóg. Kończyny przednie są zawsze obciążone tak samo, natomiast tylne odpoczywają na zmianę. W takiej pozycji konie błyskawicznie potrafią się przebudzić i są gotowe do potencjalnej ucieczki.
Jak długo śpią konie?
Podczas gdy pies potrafi przespać ponad połowę swojego życia, koń jest jego przeciwieństwem. Te duże, nieparzystokopytne zwierzęta potrzebują zaledwie trzech godzin snu na całą dobę. Zasypiają jednak wyłącznie na kilka minut, ale ich drzemki odbywają się kilkadziesiąt razy dziennie.
Co ciekawe, gdy konie spędzają czas w większym stadzie, nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której wszystkie osobniki śpią. Zawsze co najmniej jeden koń jest w stanie czuwania i pełni rolę strażnika. W sytuacji zagrożenia jest odpowiedzialny za zaalarmowanie reszty stada oraz tych zwierząt, które są akurat w fazie REM.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa