Reklama

W tym artykule:

  1. Co chodzi kotu po głowie?
  2. Różnice w zachowaniu zależne od rasy
  3. Wciąż wiemy niewiele
Reklama

Często słyszymy, że ludzie nieoficjalnie dzielą się na miłośników psów lub kotów. Ta druga grupa kocha swoje pupile między innymi za to, że są tajemnicze, czasem niedostępne i kapryśne. Nie urażając nikogo, wokół psów i kotów krąży wiele stereotypów. Na szczęście naukowcy trzymają się tylko faktów i rzetelnych badań. To dzięki nim wiemy, jak rozpoznać kocie osobowości.

Co chodzi kotu po głowie?

Mimo że koty mogą uchodzić za zwierzęta o trudnych i skomplikowanych charakterach, badacze przekonują, że ich zachowania oraz postawy można zdefiniować za pomocą kombinacji zaledwie kilku cech osobowości. Dla właścicieli Mruczków i Filemonów to akurat bardzo dobra wiadomość. Zrozumienie pupila może być prostsze, niż nam się wydawało.

Badania przeprowadzono w formie ankiety na stronie internetowej Petsofi. W sumie właściciele musieli odpowiedzieć na 138 pytań dotyczących m.in. płci kota, rasy, wieku czy koloru sierści. Po pewnym czasie ankieta została powtórzona. Taki zabieg miał pomóc badaczom w uzyskaniu jak najdokładniejszych wyników. Naukowcy wybrali taką formę badań, ponieważ obserwacje zwierząt w laboratorium najprawdopodobniej byłyby niewiarygodne. W nieznanym środowisku koty mogłyby zachowywać się nienaturalnie.

Różnice w zachowaniu zależne od rasy

Po wyeliminowaniu ankiet, w przypadku których nie można było zweryfikować wieku kota lub brakowało zbyt wielu informacji, ostateczna próba składała się z 4316 badanych kotów. Na ich podstawie naukowcy wyszczególnili pięć kocich cech osobowości (aktywny, lękliwy, agresywny wobec ludzi, towarzyski wobec ludzi i towarzyski wobec kotów) oraz dwa problemy behawioralne (problemy z użytkowaniem kuwety i nadmierna pielęgnacja).

Badania wykazały, że pewne zachowania i cechy są typowe dla konkretnych ras kotów.

– Najbardziej aktywne były koty bengalskie, z kolei persy i egzotyki były zdecydowanie bardziej pasywne. Koty syjamskie i balijskie okazały się najbardziej skłonne do pielęgnowania futra, za to u tureckich vanów zaobserwowano częstą agresję wobec ludzi i niską towarzyskość wobec kotów – komentuje lekarz weterynarii Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wciąż wiemy niewiele

Zebrane dane pozwalają zauważyć różnice w zachowaniu kotów oraz to, czy pewne zachowania są typowe dla konkretnych ras. Kontynuacja badań ma dać jeszcze bardziej szczegółowe wyniki.

– W porównaniu z psami o zachowaniu i osobowościach kotów wiemy niewiele. Widzimy dużą potrzebę zidentyfikowania problemów i wynikającego z nich ryzyka. Do tego potrzebujemy więcej narzędzi, aby wyeliminować trudne zachowania kotów i poprawić ich dobrostan. Najczęstsze wyzwania behawioralne dotyczą agresji i załatwiania się w domu – podsumowuje lekarz weterynarii Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach.

Reklama

Źródło: Animals

Reklama
Reklama
Reklama