Japończycy stworzyli torbę „bezpieczną do spożycia”. Aby chronić jelenie przed jedzeniem plastiku
Historyczna stolica Japonii, miasto Nara, jest domem dla ponad 1200 jeleni. Setki turystów przyjeżdżają, żeby podziwiać ich dostojne wędrówki. Przy okazji dokarmiają jelenie, a po sobie pozostawiają śmieci. Zwabione zapachem smakołyków zwierzęta zjadają plastikowe opakowania, dlatego też miejscowi postanowili poszukać rozwiązania śmiertelnie niebezpiecznego problemu.

W Nara jelenie uważane są za wysłanników bogów i jako takie cieszą się specjalnym poważaniem. Ponadto przyciągają do miasta tłumy turystów, czym dodatkowo zasłużyły sobie na uznanie lokalnych mieszkańców, z których wielu utrzymuje się z turystyki.
Nic dziwnego, że postanowili oni zadbać o swój „lokalny skarb”. Szczególnie po tym, jak w ubiegłym roku znaleziono martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 4 kg plastikowych śmieci.
W parku Nara turyści mogą dokarmiać jelenie, jednak powinni dawać im jedynie specjalnie przygotowane krakersy bez cukru, a te nie są dostarczane w plastikowych opakowaniach. Dlatego też lokalni mieszkańcy uważają, że wielu odwiedzających karmi jelenie innymi, przywiezionymi ze sobą przekąskami, wyrzucając po drodze opakowania po żywności.
Niestety, jelenie śledząc zapach i wyczuwając pożywienie, łatwo mogą pomylić śmieci z jedzeniem i zjeść wyrzucone opakowania.
Temu problemowi postanowił zaradzić mieszkaniec Nara, Takashi Nakamura, który prowadzi firmę papierniczą. Gdy usłyszał, że jelenie w mieście umierają po omyłkowym połknięciu śmieci, rozpoczął pracę nad materiałem, który byłby bezpieczny dla zwierząt, także w przypadku zjedzenia.
Wraz z dwoma innymi mieszkańcami miasta – hurtownikiem kosmetyków i projektantem – Nakamura stworzył przyjazną dla jeleni papierową torbę z otrębów ryżowych, którą zwierzęta są w stanie strawić. Torebki składają się z przetworzonych kartonów mleka i otrębów ryżowych – tego samego składnika, który jest używany w specjalnych krakersach dla jeleni.
Nakamura w rozmowie z BBC Japan powiedział, że około 3500 toreb zostało sprzedanych sześciu lokalnym firmom – w tym miejskiemu biuru turystycznemu, miejscowemu bankowi i aptece. Torba została przetestowana przez Japan Food Research Laboratories, które stwierdziło, że surowiec jest bezpieczny do spożycia.
Każda torba kosztuje około 100 jenów (ok. 3.7 zł).
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Grand Seiko. Zegarki inspirowane naturą, stworzone dla podróżników
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa