Już wiadomo, do czego służy zagadkowy organ narwala. Osiąga 3 m długości
Kieł narwala, wyrastający z jego szczęki, osiąga nawet 3 metry długości. Do czego tak naprawdę służy temu zwierzęciu? Naukowcy rozwiązali tę zagadkę dzięki obserwacjom z użyciem drona. Wnioski okazały się zaskakujące.

Spis treści:
Ten osiągający 5–6 metrów długości waleń żyje w wodach strefy arktycznej. Narwal (łac. Monodon monoceros) posiada pojedynczy, spiralnie skręcony kieł. Ten narząd zwraca na siebie uwagę, bo w przypadku samców osiąga nawet 3 metry długości. Ale do czego kieł tak naprawdę służy? Naukowcy przypuszczali, że z jego pomocą narwale otrzymują informacje o otoczeniu: temperaturze czy substancjach w wodzie. Tego typu kły mają być też pomocne w czasie godów.
Dron nad narwalami
Wyzwaniem przy badaniu waleni jest ich obserwacja w naturalnym otoczeniu. I tu pomocne stały się drony, które niezauważone przez te wielkie wodne ssaki mogły dostarczać informacje na temat ich zachowań. Naukowców szczególnie ciekawiła funkcja podłużnego „rogu” – tak naprawdę jest on wydłużonym zębem. Wiele funkcji tego organu było dyskusyjnych i dopiero bezpośrednie obserwacje narwali w ich naturalnym środowisku postawiły kropkę nad i.
Badania przeprowadzili badacze z Harbor Branch Oceanographic Institute na Florida Atlantic University oraz kanadyjskiego Departamentu Rybołówstwa i Oceanów, we współpracy ze społecznościami Inuitów w Nunavut w kanadyjskiej Wysokiej Arktyce.
Wielofunkcyjny organ narwali
Dane wideo uzyskane dzięki dronom okazały się bardzo cenne dla naukowców. Na ich podstawie badacze opublikowali artykuł na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Marine Science”. Wyróżniono 17 różnego rodzaju zachowań narwali związanych z podłużnym kłem. Oto część z nich:
- manipulowanie, ogłuszanie i zabijanie ryb – golca arktycznego;
- korekta kursu w czasie śledzenia ryb – narwale wykonywały szybkie i precyzyjne ruchy kłem;
- odganianie mew, które chciały „przejąć” ich zdobycz; zjawisko podkradania upolowanego zwierzęcia określa się jako kleptopasożytnictwo;
- zabawa – naukowcy dostrzegli zachowania, które można interpretować jako rodzaj zabawy. Polegała na obracaniu i popychaniu ryb, a nie ich ogłuszaniu. Tego typu obserwacja była czymś nowym dla naukowców.
Naukowcy znali wcześniej praktykę „krzyżowania” kłów kilku osobników nad wodą. Być może była ona związana z zaprezentowaniem swoich umiejętności przeciwnikowi lub potencjalnym partnerkom.

Zręczny jak narwal
Naukowcy badający narwale stwierdzili, że ruchy ich kłów były wykonywane precyzyjnie, szybko i zręcznie. – Badam narwale od ponad dekady i zawsze podziwiałem ich kły – mówi dr Cortney Watt, współautorka publikacji z Fisheries and Oceans w Kanadzie. – Obserwowanie, jak wykorzystują swoje kły do żerowania i zabawy, jest niezwykłe. To wyjątkowe badanie, w którym założyliśmy zdalny obóz polowy i spędziliśmy czas filmując narwala za pomocą drona, przynosi wiele interesujących spostrzeżeń. Zapewnia wgląd w ich zachowanie, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy – sprecyzowała.
Badacze zwracają uwagę, że kły odgrywają kluczową role w zdobywaniu pożywienia. To z ich pomocą narwale potrafią przegonić konkurencję zarówno w postaci innego narwala, jak i żerujących na ich zdobyczy ptakach. Nie byłoby to możliwe bez bezzałogowych statków powietrznych.
– Drony zapewniają unikatowy wgląd w ich zachowanie w czasie rzeczywistym. Pomagają naukowcom w gromadzeniu kluczowych danych na temat tego, jak narwale reagują na zmiany w strefie arktycznej, dostępność ofiar i inne zmiany środowiskowe. Takie badania są kluczem do zrozumienia wpływu globalnego ocieplenia na te nieuchwytne zwierzęta – podkreśla dr Greg O’Corry-Crowe, współautor publikacji z FAU Harbor Branch i uczestnik programu National Geographic Explorer.
Źródło: Frontiers in Marine Science
Nasz autor
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa