Kiedyś żyły tu krowy morskie, dziś jest pustynia. Oto jak zmienia się nasza planeta
Około 40 milionów lat temu na wschodzie Egiptu – tu gdzie dziś znajduje się Pustynia Arabska – panowały całkowicie odmienne warunki. W tutejszych płytkich wodach pławiły się syreny morskie (jeszcze do niedawna zwane krowami morskimi). O ich obecności na tych terenach świadczą znalezione szczątki.

Nie są to pierwsze odkryte w Egipcie skamieniałe kości syren morskich (rodzaju obejmującego manaty, krowy morskie i ich wymarłych krewnych), ale jest to jedyna znana skamielina znaleziona w formacji Beni Suef, pochodzącej z czasów eocenu.
Badanie, które nie zostało jeszcze oficjalnie opublikowane w czasopiśmie naukowym, zostało zaprezentowane online na dorocznej konferencji Society of Vertebrate Paleontology, która w tym roku odbywa się wirtualnie z powodu pandemii COVID-19.
W trakcie konferencji naukowcy poinformowali, że wśród odkryć z 2019 roku znajdują się skamieniałe kości syreny morskiej – w tym fragmenty kręgów, żeber i kości kończyn.
Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad, wykładowca paleontologii kręgowców i kierownik Laboratorium Paleontologii Kręgowców na Uniwersytecie w Kairze i jeden z autorów badań, poinformował, że szczątki należały do jednego dorosłego osobnika z rodzaju syren.
Podobnie jak w przypadku wielorybów, przodkowie ssaków z rodzaju syren żyli na lądzie, zanim opanowali środowisko morskie. Najwcześniejszy znany przedstawiciel syren, to gatunek Pezosiren portelli – pochodzący ze środkowego eocenu i żyjący w około 50 mln lat temu. Zwierzę to było półwodne i nadal miało przednie i tylne kończyny, jak stworzenie lądowe – wynika z opisu opublikowanego w 2012 roku, który powstał na podstawie szczątków znalezionych na pustynnych terenach na zachodzie Egiptu.

Z biegiem czasu ten rząd roślinożernych ssaków morskich stał się całkowicie wodny. Dzisiejsze syreny morskie (wcześniej zwane krowami morskimi) jedzą trawy morskie, które rosną w stosunkowo czystych, płytkich wodach, gdzie rośliny mają dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego.
Nowo odkryte skamieniałości syreny potwierdzają, że Pustynia Arabska przed milionami lat była płytkim środowiskiem morskim.
– Ponieważ są to ssaki roślinożerne, zamieszkują przybrzeżne wody morskie i podmokłe tereny – wyjaśnia Abdel-Gawad w wywiadzie dla Live Science.
Skamieniałości syreny pochodzące z epoki eocenu (od 56 do 34 milionów lat temu) i oligocenu (od 34 do 23 milionów lat temu). W Egipcie nie należą do rzadkości, zwłaszcza w rejonie Fajum, na Pustyni Zachodniej, na południowy zachód od Kairu. W rzeczywistości nowo odnaleziony okaz pochodzi z tego samego czasu, co okazy z rodziny Dugongidae znalezione w Fayum.
Nowo odkryta syrena pochodzi również z rodziny Dugongidae (która obejmuje krowy, ale nie manaty).
Skamieniałości syreny pochodzące z eocenu znajdują się również w innych regionach Afryki, które obecnie są całkowicie suchym lądem – w Libii, Somalii, Togo i Madagaskarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Bo nikt nie opowiada o naszej planecie tak, jak David Attenborough
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa